Daha Büyük Daha Konforlu: KIA Rio

KIA’nın sevilen otomobili Rio, dizel motor ile otomatik vitesin harika uyumunu sunuyor. Yepyeni tasarımı ile kısa sürede popüler hale gelen model, selefine göre daha büyük bir kabin ve daha fazla konfor sağlıyor. Spor hatların öne çıktığı yeni KIA Rio, tasarım dilinin en iyi örneklerinden biri olmayı başarıyor.

En çok rağbet gören B segmenti otomobillerden Volkswagen Polo, Hyundai i20, KIA Rio ve Renault Clio arasında kıyasıya bir rekabet sürüyor. KIA da 2018 yılında Rio üzerinde yaptığı değişikliklerle rekabeti adeta körüklüyor. KIA Rio içerisinde hem rakiplerine göre çok daha fazla donanım hem de neredeyse hiçbir B segmenti otomobilde görülmeyen geniş kabinle karşılaşılıyor.

Sportif ve Kaslı

KIA senelerdir tasarım dilini değiştirmekle meşgul. Markanın, araçlarını çok daha kaslı ve sportif bir görünüme kavuşturmaya çalıştığını rahatlıkla söyleyebiliriz. KIA Rio da bu çabanın en güncel ve net örneği olarak karşımıza çıkıyor. Araç, arkaya doğru uzayan farlar ve onları destekleyen keskin kaput çizgileri ile oldukça sportif görünüyor. İkiye bölünen panjur ile yaratılan derinlik, ön tarafta kendini hissettiriyor. Aracın ortalama bir yüksekliğe sahip olan bel çizgisi, ön taraftaki derinlik hissiyatını artırıyor. Bagaj kapağıyla entegre farları sayesinde de derli toplu bir arka kısım tasarımı olduğunu söylemek mümkün. Araç, hatların verdiği derinlik hissiyatı ve güçlü imaj ile oldukça kaslı görünüyor.

Teknolojik Ferahlık

KIA Rio hatchback, diz ve baş mesafesi olarak sınıfının iddialı araçları arasında yer alıyor. Araç, iç hacim olarak ferah olmasının yanı sıra konfora yönelik donanımları sayesinde de oldukça teknolojik. Müziğin sesi en yüksek ayarda açılsa bile müzik kalitesini koruyan hoparlörler, USB ve AUX girişi, direksiyondan kumandalı radyo ve MP3 çalar, hız sabitleme ve sınırlama sistemi, eve kadar aydınlatma sistemi, ön konsolda 12V güç kaynağı, yağmur sensörü ve elektrikli camlar bulunuyor. Tabii bunun dışında teknolojik olmayan, ama konforu yakından etkileyen bazı donanımlar olduğu da görülüyor. Bunlardan bazıları şöyle:

Yükseklik ve derinlik ayarlı, elektrik takviyeli direksiyon, Deri direksiyon simidi ve vites topuzu, 60/40 oranında katlanabilir arka koltuklar.

Beklenmeyen Hız

KIA Rio hem B segmenti bir otomobil olması hem de ekonomik motor seçenekleriyle sunulması nedeniyle performans anlamında beklentilerin yüksek olmadığı araçlar arasında yer alıyor. Ancak performans verileri neredeyse tüm kullanıcıları şaşırtacak kadar iddialı bir tablo sunuyor. KIA Rio’nun 2 benzinli, 1 dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği bulunuyor. 1.4 litrelik dizel motoruyla KIA Rio, ulaşabildiği 175 km/s hız ve 240 Nm torkla görenleri şaşırtmayı başarıyor. KIA Rio’nun motor seçenekleri ve bazı teknik bilgiler şöyle:

KIA Rio 1.25 L DOHC CVVT şeklinde kodlanan benzinli model, 84 beygir güç ve 121 Nm tork üretebiliyor. Aracın ulaşabildiği maksimum sürat ise 170 km/s. KIA Rio 1.4 L DOHC CVVT şeklinde kodlanan benzinli model, 100 beygir güç ve 137 Nm tork üretebiliyor. Aracın ulaşabildiği maksimum sürat ise 166 km/s. KIA Rio 1.4 L WGT şeklinde kodlanan dizel model, 90 beygir güç ve 240 Nm tork üretebiliyor. Aracın ulaşabildiği maksimum sürat ise 175 km/s.

Yakıt ekonomisi açısından değerlendirildiği zaman benzinli KIA Rio modelleri, şehir içerisinde 100 kilometrede 8 litre yakıt tüketim değerine ulaştığı için bu konuda pek ekonomik sayılmayabilir. Ancak KIA Rio, dizel motor seçeneği ile şehir içerisinde 4.7 litre motorin tüketiyor. Bu da KIA Rio’nun dizel motor seçeneğinin, ekonomik açıdan öne çıkmasını sağlıyor.

Güvenlik

KIA, güvenlik seviyesi olarak başarılı araçlarıyla tanınıyor. Rio’nun ise bu anlamda sınıfının ötesinde olduğu görülüyor. Araç içerisinde aktif gergili emniyet kemerleri, çocuk güvenlik kilidi, aracın çeşitli yerlerinde yer alan hava yastıkları ve çocuk koltuğu bağlantı noktaları bulunuyor. Araç içerisinde elektronik güvenlik sistemleri de oldukça yüksek. Bunlardan bazıları şöyle:

Yokuş kalkış destek sistemi, Viraja giren araçların savrulmasını engelleyen ESP, Panik anında fren yolunu kısaltan BAS, Ani fren yapıldığı zaman dörtlü flaşörleri yakan ESS.

Sportif tasarım, konforlu iç mekan, yüksek güç ve düşük yakıt tüketimini bir arada sunan KIA Rio hatchback, filonuzun vazgeçilmezleri arasına girmeyi hak ediyor. Detaylar için PRO web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak

Daha Büyük Daha Konforlu: KIA Rio

Benzer İçerikler