Dijital Ürünler Nasıl Fiyatlandırılır?

Pazarlama stratejilerinin ve e-ticareti en kilit noktası, oluşturulan ürün ya da hizmetlerin fiyatlandırılmasıdır. Şayet daha önce sunulmamış bir ürün ya da hizmet sunmak niyetindeyseniz, hem kendi oluşturacağınız payı belirleme, hem de şirketinizin konumunu netleştirme açısından fiyat belirleme adımı oldukça büyük bir önem arz eder. Dijital ortamda birçok masraf ve aşamadan sıyrılacağınız gibi, oluşturacağınız fiyatları da bu doğrultuda mümkün olduğunca düşük tutmanız beklenir. Dijital ürünler, bu anlamda en az maliyeti bulunan ürün ve hizmetler oldukları gibi, kimi zaman durum tam tersi şekilde de işleyebilir. Karmaşık gözüküyor olabilir ancak değil: Ürün veya hizmetin yanı sıra, operasyonel süreçleri de işin içine katarak, dijital ürün fiyatlandırmalarınızı nasıl yapmanız gerektiğiyle ilgili minik bir rehber hazırladık.

Dijital Ürün Nedir?

Dijital ürünler, isminden de anlaşılacağı gibi dijital ortamda var olan ve alım-satımı bu ortamda gerçekleşen ürünlerdir. Çoğunlukla video, e-kitap, fotoğraf ve resimli eğitimler ya da sesli eğitimler gibi farklı formatta sunulan dijital ürünler, karşımıza mobil uygulama, mobil yazılım ya da bunlara yönelik uygulama ve eğitim paketleri de dijital ürün kategorisine alınabilir. Çoğunlukla ‘elle tutulur’ olmayan bu ürünlerin fiyatlandırma aşamasında, tüketici ve satın alma psikolojisi de mutlaka işin içine katılmalıdır. Fiziksel olarak sahip olamadıkları bir ürüne ödeme yapacak tüketiciler, genellikle fiyatların daha düşük olmasını bekler. Diğer yandan, dijital ürünlerin asıl kapitali bilgidir, bu açıdan bakıldığında ‘bilgi satın alma’nın çok da ucuz olması beklenemez.

Dijital Ürünlerin Avantajları

Dijital ürünleri oluşturmak genellikle çok düşük bütçe gerektirir. Sunduğunuz ürün ya da hizmetin kapsamına göre değişkenlik gösteren bütçeler, genellikle pazarlama ve tanıtım aşamasında harcanır. Çünkü dijital ürünler genellikle kişilerin bilgi birikimine paralel olarak geliştirilir ve hazırlanır.

Dijital ürünlere yönelik talep her geçen gün artmaktadır. Tüketiciler, artık akıllı cihazları ya da bilgisayarları üzerinden neredeyse tüm işlemlerini gerçekleştirmekteler: Kira ödeme, para transferi yapma, alışveriş yapma, online öğrenme vb. Bu nedenle dijital ürün ortaya koyma niyetinde olan tüm girişimciler için oldukça geniş ve geliştirilebilir bir pazardır.

Dijital ürünlerin pazarlaması, fiziksel ürünlere göre çok daha kolaydır. İnternet üzerinden, yapacağınız doğru hedeflemelerle potansiyel kitlenize ulaşmanız yalnızca saniyelerinizi alır. Global markaların dahi ürünlerini dijital pazara yönlendirmeleri, bu pazarın ne denli karlı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Ürün Fiyat Belirleme Adımları

Pazar Tanıma ve Fiyat Araştırması: Satışını gerçekleştireceğiniz dijital ürün ya da hizmetin, daha önce ne gibi şekillerde ve hangi fiyatlarla sunulduğuna mutlaka göz atın. Daha önce bu şekilde bir ürün sunulmadıysa, ürün ya da hizmete en yakın pazardaki diğer ürün ve hizmetleri fiyatlandırmalarınız için baz alabilirsiniz.

Müşterileri Deneme: Daha önce sizden herhangi bir ürün ya da hizmet almayan müşterileriniz için, mutlaka “tester” niteliğinde deneme ürünleri sunmalısınız. Böylece müşterileriniz ürün ya da hizmetinizi birinci elden deneyimleme fırsatına erişirler ve size daha büyük bir güven bağıyla bağlanırlar. Her şey iyi giderse, sizi diğer kullanıcılara önerme şansları da oldukça yüksek.

Farklı Özelliklere Yönelik Farklı Fiyatlar Sunma: Amacınızın ürününüzün o ya da bu şekilde satılması öyle değil mi? Bu nedenle, ürünlerinizi tüketici ihtiyaçlarına göre sınıflandırabilir, farklı özellikleri bir araya getirerek farklı hedef kitlelere yönelik ürününüzü özelleştirerek, onlara daha fazla fiyat seçeneği sunabilirsiniz. Böylece ‘buna ihtiyacım yok, o yüzden bu ücreti ödeyemem’ diyerek satın alımdan cayan müşterilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.

Teklif “Havuçları”: Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmek ve mevcut müşterilerinizi memnun etmek amacıyla “havuç” yani ödüllü ürünler ya da kampanyalar sunabilirsiniz. Bu sayede, tüketicileri ürünü almaları noktasında motive edebilir ve sunduğunuz fiyatta indirime gitmek durumunda kalmazsınız. Ürünle birlikte sunulan promosyonlar ve ek hediyeler bu havuçlara örnek teşkil edebilir.

Psikolojik Fiyatlandırma: Marketlerde sıklıkla karşınıza çıkan ve artık tüketicinin pek de ‘kanmadığı’ bol dokuzlu rakam oyunları, doğru uygulandığında pozitif sonuçlar elde edebilir. Örneğin sunduğunuz hizmetin aylık bedeli 50 TL ve yıllık bedeli 600TL. Bu ürünü tanıtırken ya da tüketiciye ulaştırırken, aylık bedeli üzerinden ilerleyebilir, yıllık üyelik satışı gerçekleştirmek istiyorsanız da rakamı bol 9’lu ele alarak, ek bilgilendirme (yıllık premium ücret ya da size özel fiyat vb.) ile sunmalısınız.

Dijital Ürünler Nasıl Fiyatlandırılır?

Benzer İçerikler