Doğru Motor Yağını mı Kullanıyorsunuz?

Filonuzda yer alan tüm araçların sorunsuz çalışması ve motorunuzun ömrünü sağlıklı bir şekilde tamamlaması için motor yağı seçimi oldukça büyük bir önem taşıyor. Bilinenin aksine kullanılacak motor yağı, farklı model araçların ya da motorların kendi çalışma prensipleri ve türlerine göre değişkenlik gösteriyor. Bu noktada, aracınıza uygun motor yağını seçmeniz ve motor yağı değişimini düzenli periyotlarla, yetkili kişilerce gerçekleştirmeniz gerekiyor. Peki, aracınız için hangi motor yağının uygun olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Bunun için ilk adım, motor yağının önemini anlamak ve seçimi doğru yapmaktan geçiyor.

Motor Yağının Önemi

Aracınızın motorundan en yüksek verimi alabilmek ve motorunuzun ömrünü uzun tutabilmek için motor yağına ihtiyaç duyarsınız. Aracınızdaki hareketli aksamın birbirleri arasındaki sürtünme kuvvetini azaltarak az enerji ile gereken işi yapmasını sağlayan motor yağı, aynı zamanda aracınızın yıpranmasını önleyerek aşırı ısınmasına da engel oluyor. Çünkü sürtünmenin azaltılması, aşırı ısınmayı ortadan kaldırıyor ve tekerleklere daha fazla gücün gitmesini sağlıyor. Motor yağı, motorun herhangi bir sıcaklıkta çalışmasını sağlarken motor içindeki pisliklerin atılmasına da yardımcı oluyor ve bu sayede yakıt tasarrufu yapmanıza olanak sunuyor. Motor yağı değişim süreleri çoğunlukla yetkili servisler tarafından belirleniyor. Şayet motor yağınızı değiştirmezseniz ya da değişimleri aksatırsanız, bir süre sonra motor yağınız özelliğini kaybedebiliyor. Bu nedenle aşınma problemi ortaya çıkabiliyor ya da aracınız ısınarak kısa bir süre içinde motor parçalarının birbirine kaynamasına sebep olabiliyor.

Doğru Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Motor yağı markaları, birbirinden çok farklı çeşitlerde yağlar üretiyor. Bu farklılığa yol açan en büyük etken, motor yağı içerisinde bulunan katkı maddesi oranı. Yarı sentetik veya tam sentetik yağ kaliteleri birbirinden farklı olduğu gibi, her motora farklı tepki veriyor. Motor yağı üreten markalar arasında bir kalite farkı bulunmasa da, araca uygun motor yağı seçildiğinde motordan da en yüksek performans ve verimliliği almak mümkün. Aracınızın için en uygun yağı seçmek için kullanım kitapçığındaki motor yağı bilgisine bakabilir ve burada belirtilen yağın niteliklerini öğrenebilirsiniz. Bu kitapçıkta çoğunlukla marka önerilmiyor ve seçim kullanıcıya bırakılıyor. Bu aşamadan sonra aklınızda beliren birkaç seçenekle birlikte yetkili satıcınıza danışarak en net bilgiyi alabilirsiniz.

Yanlış Yağ Seçiminde Ne Olur?

Araç performansına ve teknolojisine uygun bir yağ seçimi yapmadığınızda, sürtünmeden kaynaklanan aşırı ısınmanın önüne geçmeniz zorlaşıyor. Bununla birlikte, aracınızın performansında düşüş ve kimi teknik problemler gözlemlenebiliyor. Yanlış yağ seçimi, motor parçalarının ömrünü kısaltıyor ve sürtünmeden dolayı oluşan enerji, aracınızın normalden daha çok yakıt harcamasına neden olur.

Doğru yağ seçimi kadar yağ değişim periyotları da büyük önem taşıyor. Çünkü aracınızın her bölümü gibi motor yağı da zamanla yıpranıyor. Motor yağının asıl düşmanı ise ısı. Yüksek sıcaklıklara maruz kalan yağ, kalınlaşmaya ve okside olmaya başlıyor, diğer yandan aşırı miktarda karbon kurumu, asit, su, toz, metal parçacıkları ve okside olmuş olan maddelerle de dolabiliyor. Tüm bu yabancı maddeler, motor filtreleri başta olmak üzere yağ kanalarının da tıkanmasına sebep oluyor. Hattı bazı çok önemli motor parçalarının düzgün çalışmasını dahi engelleyebiliyor. Tüm bu sebeplerden ötürü, doğru zamanlamalarla motor ve yağ bakımınızı yaptırmanız tavsiye ediliyor.

Doğru Motor Yağını mı Kullanıyorsunuz?

Benzer İçerikler