DRS Nedir? | Formula 1 Araçlarında DRS Sistemi Nasıl çalışır?

DRS Nedir ? | Formula 1 / F1 araçlarında DRS Sistemi | Blog

DRS Nedir?

   DRS olarak bilinen “Drag Reduction System” sistemi, Formula 1 yarışlarında kullanılan bir hızlanma tekniğidir. Türkçe açılımı “Sürüklenmeyi Azaltma Sistemi” olarak tanımlanabilir. DRS, F1 pilotu tarafından kumanda edilmektedir. Aktif edildiğinde aracın arka kanadındaki hareketli parça açılır, kanadın açılmasıyla birlikte rüzgarın araç üzerindeki baskısı azalır, bu sayede aracın yere uygulamış olduğu kuvvet daha azdır. Kuvvetin azalmasıyla birlikte Formula 1 aracı, DRS pasifken olduğundan daha hızlı gider. DRS, yarış pistinin yalnızca belirli düzlüklerinde aktif edilebilir. Antrenman ve sıralama turlarında, bu belirli noktalarda DRS sürekli olarak aktif edilebilirken, yarışlarda yalnızca öndeki rakiple arada 1 saniye varsa, aktif edilebilir. DRS mesafesi 1 saniyedir. Formula 1 yarışlarında araç geçişlerinin çok büyük bir kısmı bu DRS noktalarının konumlandığı düzlüklerde meydana gelir. Özetlemek gerekirse; DRS, F1 aracının daha hızlı gitmesini ve bu sayede önündeki rakibini geçmesine olanak tanıyan sistemdir. DRS nedir sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

DRS Nedir ? | DRS Aktif ve DRS Pasif konumda | DRS Kanadı – DRS Sistem geçiş | Blog

DRS Sistemi nasıl çalışır?

   Formula 1 araçlarının arka tarafında bir kanat bulunmaktadır. Bu kanat DRS sistemi pasifken sürekli olarak kapalı pozisyondadır. DRS’nin açılmasına müteakip arka kısımda bulunan bu kanat açılır. Pilot, bu işlemi direksiyondan kumanda eder. DRS sistemini şu şekilde bir benzetme ile açıklayabiliriz: Gündelik araçlarımızda yüksek hızda seyrederken, elimizi camdan dışarıya çıkardığımızda ve rüzgara karşı “dur işareti” yaptığımızda (elin dikey ve açık pozisyonda karşıya bakması) elimiz rüzgara karşı direnemez ve arkaya doğru itilir. Buna karşın elimizi uçak misali yatay bir şekilde koyduğumuzda rüzgar, elimizin altından ve üstünden geçer gider. Rüzgarın direncini kırmış oluruz. DRS sistemi de bu duruma benzer. Aracın, rüzgara karşı olan basıncını azaltır. DRS sistemi; Formula 1 aracı lastiklerinin normalden daha uzun bir ömre sahip olmasını sağlar. Rüzgar basıncı ve aracın zemine uyguladığı kuvvet alçaldığı için, lastikler de yere daha az sürtünür ve dolayısıyla normalden daha az aşınır.

DRS Nedir ? | DRS Sistemi nasıl çalışır ? | DRS çalışma mantığı Formula 1 | Blog

DRS Sistemi yokken nasıl geçiş yapılıyordu?

   Formula 1 yarışlarında, araç geçişlerinin çok büyük bir kısmı DRS noktalarında, DRS sisteminin açılması ile sağlanıyor. Peki, DRS yokken pilotlar nasıl geçiş yapıyordu? Formula 1 yarışlarında birçok zaman duymuşsunuzdur, örnek: “Alonso, Schumacher’in hava koridoruna girdi.” Bu cümleyi duyduktan sonra muhtemelen araç geçişinin olduğunu görürsünüz. DRS yokken hava koridorunun kullanımı çok önemli idi. Peki Formula 1’de hava koridoru nedir? Hava koridoru, düzlükte, öndeki aracın hemen arkasına konuşlanmaktır. Rüzgar, F1 için oldukça büyük bir etken. Formula 1 araçları 500-600 kilo kadar oldukları ve dünyanın en hızlı kara araçları için sürekli olarak rüzgarla bir savaş içindedirler. Önünüzde araç yokken ve önünüzde araç varken ki rüzgar etkisi aynı olmayacaktır. Formula 1 aracının önü boşken rüzgardan daha fazla etkilenirken, önünde ki aracın hemen arkasında seyrederken daha az etkilenecektir. Buna Formula 1 literatüründe “Hava koridoruna girmek.” denmektedir. DRS nedir, sorusu daha henüz bilinmezken hava koridoru nedir, sorusu revaçta idi. 

DRS Nedir ? | DRS Sistemi başlangıç noktası | DRS Aktif | Blog

DRS Nedir? İlgili yazılar:

Lewis Hamilton kimdir? | Formula 1 Mercedes Pilotu Başarıları Max Verstappen kimdir? | Hollandalı Formula 1 Redbull Pilotu F1 İstanbul Park özellikleri | Formula 1 Intercity pist rekorları | istanbul park Formula 1 Lastik özellikleri | F1 Lastik çeşitleri ve Detayları 2019 Formula 1 pistleri ve özellikleri | F1 Grand Prix GP pist özellik Formula 1 Arabaları teknik özellikleri F1 Araç Motor Fren Boyut

DRS Nedir Popüler Sorgular:

DRS Nedir DRS Sistemi nedir Formula 1 DRS Nedir F1 DRS Sistemi DRS Sistemi F1 DRS Sistemi nasıl çalışır DRS Sistemi yokken DRS Sistemi nasıl çalışıyor Formula 1 hava koridoru Formula 1 hava koridoruna girmek Formula 1 hava koridoru nedir Formula 1 DRS Sistemi  F1 Sistem DRS DRS Nedir DRS Aktif DRS Pasif DRS açıklama Formula 1 Antrenman turlarında DRS açılırmı Sıralama turlarında DRS açılırmı Antrenman turları DRS Sıralama turları DRS Yarışta DRS açma  Yarışta DRS açmak Yarışın nerelerinde DRS açılır DRS her istenildiğinde açılabilirmi DRS mesafesi nedir VMWARE DRS Nedir F1 DRS Mesafesi Formula 1 DRS kuralı F1 DRS kuralı Kers sistemi Formula 1 Kers sistemi KERS Kuralı DRS VE KERS Sistemleri Formula 1 arabaları teknik özellikleri Yakıt ve yağ Aerodinamik ve ağırlık dengesi Formula 1 lastik tipleri Formula 1 lastik çeşitleri Formula 1 motor gücü Formula 1 araçlarının teknik özellikleri Formula 1 araçlarının motor gücü Formula 1 araçlarının tork gücü F1 araçları kaç beygir F1 araçları motorları kaç cc F1 motor hacmi Formula 1 DRS Rules DRS nedir DRS Sistemi çalışma mantığı Formula 1 de DRS Nedir DRS Sistemi F1 araçlarının neresinde F1 DRS System Formula 1 DRS System DRS Açılımı DRS Nedir

DRS Nedir? | Formula 1 Araçlarında DRS Sistemi Nasıl çalışır?

Benzer İçerikler