E-Pedal Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobil dünyasında her gün yeni teknolojiler ile karşılaşmak artık bizleri pek de şaşırtmıyor. İlk aracın icadından bu yana hayatımızda büyük bir yer taşıyan araç pedal sistemleri de bu teknoloji rüzgarına kapılıp yerini yepyeni bir sisteme bırakmak üzere. E-pedal olarak adlandırılan ve tüm pedal sisteminde gerçekleştirilebilen eylemlerin tamamını bir pedala aktarabilen bu yeni teknoloji, çok yakın dönemde tüm araçlarda karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Bu teknolojiyle tanışmak ve size sağlayacağı kolaylıklardan yararlanmak istiyorsanız, sizi hemen yazımıza alalım.

Pedal Sistemleri ve Kullanımı

Araçlarda en sık kullanılan ve sürücülerin en hakim olmaları gerektiği bölüm şüphesiz ki pedal sistemleri. Aracınızı hareket ettirmek hızını artırmak ya da azaltmak amacıyla yararlandığınız bu sistem, bildiğiniz üzere üç ana parçadan oluşuyor: Gaz, debriyaj ve fren. Otomatik araçlarda ise debriyaj pedalı yer almasa da debriyaj sistemi otomatik olarak bulunuyor çünkü bu sistem olmadan aracın hareket etmesi ya da durdurulması gibi en temel işlemler gerçekleştirilemeyebiliyor. Debriyaj pedalı, pedal sistemlerinin sol kısmında yer alıyor. Temel işlevi ise vites değiştirmeye yardımcı olması ve bunu yaparken araç parçalarının zarar görmesini engellemesi. Vites değiştirme işlemi esnasında, debriyaj pedalına en az dörtte üç oranında güç uygulamak gerekiyor ve uzmanların da belirttiği gibi 10 saniyeden fazla bu pedala güç uygulamak aracınıza ciddi anlamda zarar verebiliyor. İdeal süre ise 2-3 saniye. Hemen debriyaj pedalının yanında, yani pedal sisteminin orta kısmında ise fren yer alıyor. Aracın fren mekanizmasını harekete geçirerek durmasına yardımcı olan fren pedalına ani güç uygulanması, araçların fren sistemlerinde kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Normal şartlarda da oldukça sert bir pedal olan fren pedalına tercihen sağ ayakla hafifçe basmak gerekiyor. Fren pedalına seyir halindeyken ihtiyaç dışı basmak ya da ayağınızı basılı tutmak fren balatalarınızın ömrünü azaltması sebebiyle özellikle güvenlik anlamında büyük risk oluşturuyor. Son olarak, aracı aktif hale getiren en temel parçalardan gaz pedalına gelelim. Pedal sisteminin sağ kısmında bulunan gaz pedalına basmadan önce aracı mutlaka vitese almanız gerekiyor. Diğer iki pedala göre çok daha hafif bir yapıya sahip olan gaz pedalına basarken, diğerlerine göre çok daha hafif davranmanız bekleniyor.

E-Pedal Nedir? Nasıl Bir Kulanım Sunar?

E-Pedal, isminden de tahmin edebileceğiniz üzere, elektronik araçlarda yer alan özel bir pedal sistemi. Alıştığımız 2 ya da 3’lü pedal sistemine alternatif olarak bu pedal sisteminde yalnızca tek bir pedal bulunuyor. Sürücülerin, aracın hem hızlanmasını hem de  yavaşlamasını sağlamak için tek pedal üzerinden tepki verebildiği bu sistemde, aracın yavaşlamasını isteyen sürücülerin ayağını pedaldan yavaşça çekmesi yeterli oluyor. Rejeneratif frenleme sistemleriyle büyük benzerlik gösteren bu teknoloji, aynı zamanda frenleme esnasında kaybolan kinetik enerji, aküyü şarj etmek için kullanılabilirken, daha güvenli, verimli ve rahat sürüşler hedefliyor. Daha önce BMW i3, Volkswagen Golf ve Chevrolet Bolt EV modellerinde karşımıza çıkan E-Pedal sistemi için en iddialı atılımı ise geçtiğimiz aylarda Nissan yaptı. 2018’de yollarda olacak yeni Nissan Leaf’te yer verilecek E-Pedal sisteminin bu zamana kadar hayata geçirilen en kararlı sistem olduğu iddiası bulunuyor.

E-Pedal Nedir? Ne İşe Yarar?

Benzer İçerikler