Elon Musk ve Hızlı Öğrenme Tüyoları

Şimdilerde herkesin gözü onun üzerinde. Başarılı bir milyarder, iş adamı ya da yönetici olmasının ardında iyi bir girişimci olma özelliğini taşıyan Elon Musk’ın başarısı elbette ki tesadüf değil. İyi bir girişimci olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini ve birçoklarına oranla bu adımları oldukça hızlı bir şekilde tamamlaması Musk’ı çok daha ayrı ve nadir bir noktaya taşıyor. Peki, bu noktaya ulaşmasının ardında ne yatıyor? Çok çalışmak mı? Evet ancak yalnızca bu değil.

Terk Edişlerde Bir Keramet mi Var?

Musk da birçok ünlü girişimci gibi akademiye küsenlerden. Ancak onun durumu biraz daha farklı. Musk, üniversite eğitimini tamamlamayı başarmış ve küskünlüğünü yüksek lisansta yaşamaya karar vermiş. Pensilvanya Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun olan Musk, yüksek lisans için Stanford Üniversitesi Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bölümü için kabul almış, fakat yalnızca 2 gün sonra okulu bırakarak kardeşiyle şirket kurmaya karar vermiş. Amerika’daki basılı medyaya reklamcılık, dağıtım gibi alanlarda rehberlik yapan  Zip 2 isimli bu firma, 28 bin dolar ile kurulmuş ancak yatırımcıların da desteğiyle kısa sürede şirketin değeri 307 milyon dolara kadar yükselmiş. Şirketin satışının ardından cebinde 22 milyon dolar ile ayrılan Musk, bu meblağın 10 milyon doları ile X.com şirketini hayata geçirmiş. 2002 yılında Kanada vatandaşlığından Amerika vatandaşlığına geçtikten sonra Paypal ile birleşme kararı alan Musk, bu birlikteliği eBay’e 1,5 milyar dolara satmayı başarmış. Ancak diğer girişiminde olduğu gibi bu girişimde de bu meblağın 165 milyonunu alabilmiş. Aldığı eğitimi girişimcilik fikirleriyle birleştirme kararı veren Musk, fizik bilgisini uzay bilimleriyle bir araya getirerek bir üst seviyeye taşıma dürtüsüyle Space X şirketini kurmuş. 2008 yılında NASA ile 1.6 milyar dolarlık anlaşma yapan şirket, Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo taşıması için kurulmuş. Ancak günümüzde astronotların yer aldığı farklı uzay görevleriyle de adı anılıyor. Musk’ın kariyer zirvesi ise hepimizin bildiği üzere elektrikli araçların üretimine start verdiği Tesla Motors ile oldu ki günümüzde de bu inanılmaz başarı tam gaz devam etmekte.

Hızlı Öğrenme ya da Öğrenme Hevesi

Musk’ın sıradan bir zekaya sahip olduğunu söyleyemeyiz, zira karşımızda 6 ayda öğrenilebilen BASIC yazılım dilini 3 gecede çözmüş, üstüne üstlük bu yazılım dili üzerinden yarattığı oyunu satışa sunmuş bir deha duruyor. Ancak Musk’ı özel yapan bu üstün öğrenme hızı değil; öğrenmeye karşı duyduğu arzuyu her daim canlı tutması. Onun için öğrenmeyi öğrenmiş bir araştırmacı desek, pek de abartmış olmayız. Her şeyi bu kadar kısa sürede nasıl öğrendiği sorulduğunda Musk’ın yanıtı şöyle oluyor:”Bilgiyi semantik (anlamsal) bir ağaç olarak görmek çok önemlidir. Detaylar yapraklardır ve konunun temelleri dallardır. Bir konunun tüm detaylarını öğrenmeye başlamadan hemen önce, konunun temel prensiplerini öğrendiğinizden emin olun. Çünkü bu prensipleri öğrenmezseniz detayları asacağınız bir yer bulamazsınız.” İnsanların öğrenme konusunda kendilerine çok zalim davrandıklarını düşünen Musk, aslında her insanın büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurguluyor ve bunu geliştirmenin tamamen kendi ellerinde olduğunu ekliyor.

Yeni bir bilgiyi en hızlı şekilde kavrama yöntemlerinden birinin de sağlam bir zemin oluşturma ve ilişkilendirme olduğun söyleyen Musk, öğrenmeyi ev ve zemin metaforu üzerinden şu şekilde açıklıyor: “Zayıf bir temel üzerine inşa edilmiş bir ev her zaman zayıf kalacaktır ve aynısı öğrenme için de geçerlidir.” Çok okuyan mı çok gezen mi sorunsalında çok okuyanların tarafını tutan Musk, aynı zamanda her bilginin temeline inmeyi ve bu bilgiyi besleyen diğer bilgilerin ancak bu temeli oluşturduktan sonra mümkün olacağının altını çiziyor. Özetle; çok okumadan önce, okuduklarınızı kaldıracağınız rafı doğru sırada ve yoğunlukla doldurmanız gerekiyor.

Elon Musk ve Hızlı Öğrenme Tüyoları

Benzer İçerikler