En Başarılı Otomotiv Girişimleri

Elektrikli araçların popülerleşmesiyle birlikte, girişimci ruh otomotiv sektöründe de kendini hissettirmeye başladı. Araç teknolojilerinin yanı sıra, ulaşım ihtiyacı ve mobilitenin en kolay ve pratik şekilde karşılanması için geliştirilen fikirlerin tamamı girişimcilik ve otomobil tutkusunu en güzel şekilde harmanlıyor. Böylece, teknoloji ve yenilikler model özelinde sınırlı kalmıyor ve her kesimden tüketiciye hitap edebiliyor. Hem araçlar hem de hizmetler özelinde, yakın dönemde Türkiye’de gerçekleştirilen otomotiv girişimlerinden ilham almaya hazır mısınız?

Driven

Kaynak

Tüm dünya üzerinden otomobilseverleri bir araya getirme hedefiyle, yine sıkı bir otomobilsever olan Türk girişimci Emre Aksoy tarafından hazırlanan Driven, eski ve yeni fark etmeksizin aklınıza gelebilecek tüm otomobiller hakkında bilgi alabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir platform olarak tasarlanmış. Mobil uygulama olarak telefona indirilen Driven’da şimdiden 150’den fazla araba markası ve 3000’e yakın model yer alıyor. İlgilendiğiniz araç modeline yönelik detaylı bilgi ve fotoğrafları bulabileceğiniz Driven aynı zamanda diğer otomobilseverlerle konuşma ve onlara danışma imkanı da sunuyor. Uygulamada, araba almak için yeterli bütçesi olmayanlar da düşünülmüş. Kullanıcılar, hayallerini süsleyen araçlardan oluşan rüya garajlarını yaratarak, diledikleri aracı bu garaja yerleştirebiliyor ve yakından inceleyebiliyorlar. Şimdilik yalnızca IOS’ta bulunan uygulamanın yakın dönemde Android’de de yer alması bekleniyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Park Kolay

Kaynak

Her gün trafiğe çıkan 2 milyondan fazla aracı düşününce, bir araç sahibi olarak yaşayabileceğiniz en büyük sıkıntılardan biri de park sorunu. Kendileri bu sorundan muzdarip midir bilinmez, 4 adet İTÜ lisans öğrencisi bu sorunu çözmeye karar vermişler ve Park Kolay uygulaması ortaya çıkmış. Harita üzerinde otopark konumu, doluluk oranı ve fiyat bilgilerini sunan uygulama, ek olarak merak edebileceğiniz vale, oto yıkama, açık-kapalı olma gibi tüm ekstra özelliklerini de önceden bilmenize olanak tanıyor. Onu benzer uygulamalardan ayrıştıran en büyük özelliği ise otopark rezervasyonu yapabilmesi. Gün içinde ya da çok daha önce bir tarihten, park edeceğiniz gün ve saati belirleyerek rezervasyon yaptırabiliyor ve böylece “ömrünüzde otopark aramakla geçireceğiniz yaklaşık 110 günün size kalmasını sağlıyor.” Uygulamanın anlaşmalı olduğu tüm otoparklar güvencesi sağlanmış ve eksiksiz bir hizmet sunan işletmeler arasından seçiliyor, böylece kullanıcıların gözü arkada kalmıyor. Henüz kredi kartıyla ödeme özelliği bulunmasa da, bu özelliğin yakın zamanda eklenmesi planlanıyor. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Way Ray

Kaynak

Şimdi de sınırları fazlasıyla zorlayan, uluslararası bir girişimden söz edelim. Way Ray nedir? İsviçre merkezli WayRay, artırılmış gerçeklik (augumented reality) tabanlı görüntü teknolojileri üreten bir marka. 14 yıldan bu yana, bu teknolojiler odağında çalışan Way Ray ekibi 2012 yılında şirketlerini kurmuşlar ve Alibaba’dan 18 milyon dolar yatırım almışlar. Son olarak Consumer Electronics Show (Tüketici Elektroniği Fuarı) 2017’de sergiledikleri ve kendi tasarımları olan otonom yani sürücüsüz araçlar için holografik AR araç içi eğlence sistemiyle dikkat çektiler. Sürücülerin başlarını öne eğmeden ve ek bir cihaza gerek duymadan, navigasyon kullanmasını mümkün hale getiren ve böylelikle sürüş güvenliğini en üst seviyeye taşıyan Way Ray,  SAIC Motor ile anlaşma sağladı. 2018’de SAIC markalı araçlarda kullanılacak bu özel holografik artırılmış gerçeklik deneyiminin, başka araçlarda da hayat bulması bekleniyor. Way Ray’in heyecan verici projelerine göz atmak isteyenler için adres: https://wayray.com.

En Başarılı Otomotiv Girişimleri

Benzer İçerikler