En Büyük Girişimciler ve Otomobil Seçimleri

Her dil gibi gelişen ve değişen bir dil olan Türkçe de, 1960’lara kadar girişimci yerine müteşebbis kullanılıyordu. Neden ve nasıl girişimci kelimesi kullanılmaya başlandı? Bilinmiyor. Günümüzün en büyük müteşebbisleri ise genellikle teknoloji alanından ya da hizmet sektöründen çıkıyor. Büyük girişimcilerin birçoğu otomobil tutkunu, hatta kendi koleksiyonu olanlar dahi bulunuyor. işte şimdi, beklemeyeceğiniz kadar sıra dışı seçimler ile karşılaşacaksınız.

Elon Musk: Çılgın

Kaynak

Elon Musk günümüzde neredeyse bütün internet kurtları tarafından kullanılan çevrimiçi cüzdan PayPal’ın kurucu ortağıdır. PayPal’ı yüklü bir miktara sattıktan sonra dönemin en hızlı araçlarından olan McLaren F1 satın alıyor ve aracı bir kazada hurdaya çıkarıyor. Yılmadan çalışarak daha iyisini yapmaya karar veren Musk, Tesla Motors’u kuruyor ve dünyanın ilgisini çekmeyi tekrar başarıyor. Tesla Motors ile 450 kilometre kat edebilen Model S ve Model X gibi otomobillerden üreten bir şirketi olsa bile Jaguar E-Type ve BMW M5 gibi otomobillerden vazgeçmiyor.

Sergey Brin: Tutumlu

Kaynak

Google’ın iki kurucusundan biri olan Sergey Brin, dünyanın en zengin insanları arasında gösteriliyor. Çalışanlarına verdiği önem ile bilinen Brin, Cotsco adındaki ucuz süpermarketten alışveriş yapıyor. Brin, verdiği röportajlarda alışveriş yaparken fiyatları kesinlikle kontrol ettiğini söylüyor ve yakıt tasarrufu ile bilinen Tesla’nın SUV otomobili Model X’i kullanıyor.

Bill Gates: Çalışkan

Kaynak

Bilgisayar denilince ilk olarak akla gelen işletim sistemi Microsoft’un kurucularından olan Bill Gates’i diğer girişimcilerden ayıran belki de en önemli özelliği çok çalışkan olmasıdır. Buradaki çalışkanlığı kesinlilikle normal ölçüler içerisinde değerlendirmemelisiniz. Gates’in günlerce evine gitmeden çalıştığı dönemler oluyor. Otomobillerle haşır neşir olmayı çok seven Gates’in Porsche koleksiyonu bulunuyor.

Larry Page: Meraklı

Kaynak

Google’ı Brin ile beraber kuran Page’i iş arkadaşları “meraklı” olarak tanıtıyor. Dünyayı değiştirmek gibi büyük idealleri olan Page, birçok markaya “melek yatırımcı” olarak ortak oluyor. Page’in yatırım yaptığı şirketler arasında Tesla Motors da bulunuyor. Ayrıca Google sürücüsüz otomobil üzerinde de çalışmalar yapıyor. Page’in yakın bir tarihte iki farklı otomobil üreten şirketi olacak; ancak şu an yatırımcısı olduğu Tesla’nın ilk otomobili olan Roadster’i kullanmayı tercih ediyor.

Travis Kalanick: Sadık

Kaynak

Çevrimiçi taksi uygulaması olan Uber’in kurucusu olan Travis Kalanick, dünyanın en başarılı girişimcilerinden biri olarak öne çıkıyor. Geçmişte farklı otomobil markalarını tercih eden Kalanick, şu an kendi uygulamasının yönlendirdiği araçları tercih ediyor. Böylece hem markasına sadık bir girişimci hem de sürekli hizmetlerini denetleyen bir CEO olmayı başarıyor.

Steve Jobs: Detaycı

Kaynak

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden ve sıfırdan başlayarak zengin olmayı başaran insanlardan Steve Jobs, hayatın her alanında detaylara verdiği önemle tanınıyor. Detayların sadelikte gizlendiğini söyleyen Jobs, iPod ve Mac gibi birçok fikrinde sade tasarımlar tercih etti. Sürekli plakasız araç kullandığı ve yaşadığı bölge olan Kaliforniya’da araç satın aldıktan sonra 6 ay plaka takma zorunluluğu olmadığı söyleniyor. Rivayete göre Jobs, aldığı araçları 6 ayda bir değiştiriyordu. Gerçek olduğundan emin olabileceğiniz konu ise Jobs’un sıkı bir Mercedes tutkunu olduğudur.

En Büyük Girişimciler ve Otomobil Seçimleri

Benzer İçerikler