En Sık Karşılaşılan Araç Kiralama Problemleri ve Çözümleri

Sorunsuz bir iş dönemi için harika bir yol arkadaşına sahip olmanız şart. Aniden gelişen iş gezileriniz ya da rutin müşteri ziyaretleriniz için hangi araca ya da nasıl bir filoya ihtiyaç duyacağınızı bilseniz dahi bu süreçte beklemediğiniz problemlerle karşılaşmanız mümkün. Uzun dönem araç kiralamada sık sık yaşanan problemleri ve çözümlerine göz atın, işinizi şansa bırakmayın.

Dikkatlice Seçin

Uzun dönem araç kiralamada ilk adımınız ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemek olmalı. Kiraladığınız aracı ne amaçla, hangi süreyle ve ne tarz bir yolda kullanacağınız gibi detaylar, ihtiyaçlarınızı belirlemede size yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak, araç kiralama hizmeti sunan şirketin filo çeşitliliği de, farklı ihtiyaçlara çözüm sağlayabilmesi açısından önemli bir güç. Araç tipini belirlemede, size sunulan paketin ve sigortanın kapsamını da mutlaka göz önünde bulundurun.

En İyisi En Uygun mu?

Birçok kullanıcı gibi, kiralayacağınız aracı seçerken, fiyat oranlarının sizi kandırmasına izin vermeyin. Unutmayın, iş hayatınızda sizi aracın fiyatı değil, özellikleri kurtaracak. Diğer yandan, yolculuk amacınızı kesin olarak belirleseniz bile; filonuzda mutlaka yer vermek istediğiniz kimi modeller olabilir ya da uzun dönem kiralamanız için uzun zamandır almayı hayal ettiğiniz o modele sahip olmak isteyebilirsiniz. Ancak siz yine de kiralamalarınızda iş önceliklerinize odaklanmaya çalışın. Ekonomik bir kiralama için ikinci önemli nokta ise yakıt tüketimi. Günlük rutin kullanımınızı yıla endekslediğinizde, tahmine ne kadar yol yapacağınızı ve buna bağlı olarak hangi araçla ne kadar yakıt tüketeceğinizi hesap edebilirsiniz.

İndirimleri Göz Ardı Etmeyin

Araç kiralama sürecinizde yararlanabileceğiniz birçok indirim sizi bekliyor… Göz attığınız fiyat listeleri değişiklik gösterebilir, bu nedenle araştırmacı bir üslup benimsemelisiniz. İlk olarak zamanlamanız çok önemli. Ne kadar erken rezervasyon yaptırırsanız indirim ve fırsatlardan yararlanma şansınız o kadar artıyor. Bunun yanı sıra, 1 yerine 2 ya da 3 yıl gibi daha uzun dönemler için kiralama yapmanız halinde, taahhüt ettiğiniz km’de sınırlı kalacak şekilde, araç kiralama indirimlerinden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak, birçok firmanın dönemsel ya da araç özelinde kampanyaları mevcut. Bu kampanyalara göz atıp daha uygun fiyatlara kiralama yapabilirsiniz. Kiralama işleminizi şube yerine online olarak yapmak da hem zaman hem de para kaybı yaşamamanızı sağlıyor.

İyi Bir Dinleyici Olun

Kiralama işleminizle ilgili en ince detayları dahi öğrenmek için mutlaka satıcınızla konuşun. Kiralamayla birlikte haklarınız ve sınırlamalarınızı iyice öğrenerek, bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz. Özellikle sigorta ve olası kazalarla ilgili noktaları netleştirmeniz büyük önem taşıyor. Satın aldığınız pakette yer almayan kimi esnekliklere ihtiyaç duyabilir ya da paketinize dahil olan kimi hizmetlere ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz. Bunlarla ilgili satış temsilcisiyle görüşerek size özel bir yol haritası oluşturabilir ve sizin için en hesaplı filoyu oluşturabilir ya da uzun dönem kiralama için en şık ve uygun aracı birlikte seçebilirsiniz.

Kontrollerinizi Çekinmeden Yapın

Araç kiralama süreçlerinde en sık karşılaşılan iade ve itiraz gibi problemleri yaşamamak için, kiralamak istediğiniz araç ya da araçları teslim almadan önce, tüm detaylarıyla kontrollerini yapmalı,size vaat edilen hizmetin karşılığını aldığınızdan emin olmalısınız. Uzun dönem araç kiralamada, satın alacağınız hizmet, araç bakımı ve güvenliğini de kapsar. Bu nedenle, kiralama yapmadan önce bu detayları da iyice anlamaya ve netleştirmeye özen gösterin. Araçlarınızı, bu detaylarda belirtildiği şekliyle teslim aldığınızdan ve kiralama sürecinde de bu desteğin sağlandığından emin olun.

Teslim Vakti

Aracınızı sorunsuz bir şekilde kiraladınız ve seyahatinizi tamamladınız. Şimdi sıra araç kiralama ilgili problemlerin en sık yaşandığı, işin diğer %50’lik dilimine geldi. Problem yaşamamak için aracınızı, aldığınız şekilde teslim ederek işe başlayabilirsiniz, güzel bir temizlik yaptıktan sonra hem iç hem de dış bölümleri kontrol ederek bir problem olmadığından emin olun. Aracınız teslime hazırsa, sözleşmede belirtilen teslim noktasına bırakın. Eğer başka bir noktaya teslim etmeniz gerekiyorsa, önceden bunu belirterek herhangi bir ek ücret ödemeye gerek kalmadan süreci tamamlayabilirsiniz. Konuyla ilgili satış danışmanınızdan destek almayı sakın unutmayın. Herhangi bir kaza durumunda, satış temsilcinizle direkt olarak iletişime geçin, mutlaka polise tutanak tutturun ve fotoğraf video gibi görsel kanıt edinin. Bu noktada kaza ve hasar kapsamındaki haklarınız devreye girecektir, yine de bu haklardan tam anlamıyla yararlanmak için bu adımları izlemeniz gerekebilir.

En Sık Karşılaşılan Araç Kiralama Problemleri ve Çözümleri

Benzer İçerikler