ESP ve ISOFIX artik yeni arabalarda zorunlu

arabalarda-ESP-ve-ISOFIX-kullanimi

Karayolunda trafik kazalarının ve kurbanlarının sayısını azaltmak, Avrupa Birliği tarafından hedeflenen bir amaçtır; birlik mevzuatı ESP ve ISOFIX  güvenlik sistemlerini yeni araçlarda zorunlu yapmıştır. AB içinde üretilen, satılan veya kaydı yapılan tüm arabalar, zorunlu olarak bu iki güvenlik sistemini bulundurmalıdır. 

ESP ile kazaları önlemek ve ISOFIX ile çocuklardaki sonuçları en aza indirgemek bu iki güvenlik sisteminin hedefleridir. Bunların test edilmiş etkinliği, her iki güvenlik sistemini de, ESP ve ISOFIX, yeni araçlarda zorunlu yapmıştır. 

  • ESP veya elektronik stabilite kontrolü. Bütün arabalarda olmasa da, ABS ve hava yastığından sonra, muhtemelen en önemli ve etkili aktif araba güvenlik sistemidir.Bu sistem, tehlike durumlarında arabanın fren yaparak savrulmasını önleyen, bir sürüş yardımıdır. Sistem, bir elektronik kontrol birliği tarafından işlenen bilgiyi sürekli olarak bir araya getiren bir dizi sensöre dayalıdır, mikrobilgisayar araçta istikrarsız durumlar tespit ettiğinde frenler üzerinde harekete geçerek durumu düzeltir ve kazaları önler.Yeni araçlarda zorunlu olması dolayısıyla Avrupa Birliği, karayollarındaki ölüm oranının yüzde 20 kadar azalmasının sağlanacağını tahmin ediyor. 
  • ISOFIX arabada yolculuk ettiklerinde çocukları korumaya ve kaza durumunda onlar için riskleri en aza indirgemeye yönelik bir güvenlik önlemidir. Çocuk koltuğunu tutturmak için emniyet kemerine alternatif bir sabitleme şekli söz konusudur.ISOFIX donanımı olan arabalar gövde kısmına üç sabitleme parçası eklerler: Arka koltuğun, yaslanma ve oturma yeri arasındaki her iki yanına ve kırılmaları önleyen genellikle arabanın bagajına konan bir üçüncü parça.İlave sabitleme güvenliği, ISOFIX’in sağladığı birinci ayrıcalıktır ama tek değildir. Çünkü ayrıca, ISOFIX aracılığıyla bir çocuk koltuğu yerleştirmek çok daha hızlı ve basittir; aynı şekilde bütün araçlarda, dünya çapında standart hale gelen bir güvenlik önlemidir.

Bu yeni güvenlik önlemleri önceden var olanlara eklenir, bunlar arasında daima bir oto sigortası yaptırmak öne çıkar. Bu durumda, bir poliçe yaptırma ve gereken ödemelerini gerçekleştirme zorunluluğu araç sahibine aittir.  

Yeni araçlarda zorunlu hale getirilen hem ESP hem de ISOFIX sistemi araba kazalarını ve onların sonuçlarını azaltmada geçerlilik ve etkinliğini göstermeye devam edeceklerdir.  

Tüketicilerin ESP ve ISOFIX özelliklerine ikinci el araç alımlarında da dikkat etmeleri gerekmektedir, İkinci el araba alımında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında detaylı bilgi edinmek için “İkinci el bir araba almak için öneriler“ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.


ESP ve ISOFIX artik yeni arabalarda zorunlu

Benzer İçerikler