Etkili Bir Filo İçin Çözüm: Üretken Sürücüler

Güvenlik, filo yönetiminde en kritik önceliğiniz olsa da, sürücülerinizin motivasyonu ve üretkenlikleri, hem bu sürecin etkin yönetimi hem de filonuzun verimliliği anlamında büyük önem taşıyor. Sürücülere daha fazla mola sağlamak, sürüş programlarını hafifletmek ya da iş gücünü paylaşmak gibi adımlar, sürücülerinizin daha verimli ve üretken olmalarını sağlayabilir. Bu sayede, oluşabilecek kazalar ya da kötü kullanımların önüne de geçebilmeniz mümkün olacaktır.

Dengeyi Kurun

Hayatın her alanında olduğu gibi, filo yönetiminde de güvenlik ve üretkenlik arasında ince bir denge bulunuyor. Sürücülerin vakitlerini etkin değerlendirmeleri ve rahat bir program dahilinde seyahat etmeleri, baskı ve stres sonucu oluşan kötü sürücü davranışlarını önlemesine rağmen; özellikle görev bazlı, sürücüyü programı dahilinde zaman ya da mekan sınırlandırmalarına tabii tutan bir programın sürücüyü agresif kullanıma yönlendirdiği düşünülüyor. Bu nedenle, şirket hedeflerini gerçekleştirmek üzere çıkılan kimi zorlu yolların, sizi tek adımda, başladığınız noktaya geri çekeceğini unutmamalı ve sürücülerinizin güvenliğini ve üretkenliğini sağlamak için, bu iki nokta arasındaki hassas dengeyi dikkatli bir şekilde kurmalısınız.

Programlar Nasıl Oluşturulmalı?

Şirketlerin gerçekçi olmayan hedefleri ya da sürücülerden beklenen ekstra performans, ortaya yoğun bir iş planı koyuyor. Hedeflerin gerçekçi olmamasının temel sebebi ise yolda ya da trafikte karşılaşılabilecek, beklenmedik kimi durumların göz ardı edilmesinden kaynaklanıyor. Diğer yandan, yolculuk kadar müşterilerle yapılan görüşmelerin uzaması ya da ihtiyaç duyulan ani bir mola da, bilgisayar başında yapılan sayısal hesaplara pek uymayabiliyor. Gerçek ve işleyen bir program elde etmek içinse; gidilecek rotaların hesaplanması, gerçekçi hedefler konularak ve sürücü ihtiyaçları gözetilerek hareket edilmeli.

Araç Takip Sisteminden Destek Alın

Programınızı oluştururken en büyük rehberiniz araç takip sisteminiz. Hangi araç ne kadar ve ne şekilde kullanıldı, ne kadar yakıt tüketti ve ne sıklıkla bakıma girdi… Bu bilgilerin hepsi, aslında size filonuzla ilgili tüm ipuçlarını sağlıyor. Bu verileri doğru değerlendirdiğiniz takdirde; hangi aracın şoförünüze uygun olup olmadığı, hangi sürücünün ne kadar süreyle çalıştığı ya da herhangi bir kötü davranışta bulunup bulunmadığı gibi önemli detayları belirleyebilir ve en önemlisi bu gibi durumlara anlık olarak müdahale edebilirsiniz.

Etkili Bir Filo İçin Çözüm: Üretken Sürücüler

Benzer İçerikler