Evdeki Hesap Yoldakine Uyar mı ya da Araç Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Araç satın almak için marka ve modeller arasında seçim yapmak her zaman kolay olmayabiliyor. Buna bir de maliyet eklenince zaman zaman içinden çıkılması güç bir hal alabiliyor. Bu hesap işlerini düşünmeye başlayanların yaptıkları ilk hata ise sadece aracın fiyatını dikkate almak. Tabii ki en büyük gider, araç için ödenecek tutar. Ancak aracın yakıt tüketimi de önemli gider kalemlerinden biri olarak düşünülmeli. Maliyet hesabında ilerleyen zamanlarda büyük sürprizlerle karşılaşmamak için aracın fiyatı ve yakıt tüketim değeri birlikte dikkate alınmalı.

Araçların yakıt tüketimini öğrenmenin en kolay yolu, markaların sundukları fabrika verilerini incelemek. Bu noktada “Fabrika değerleriyle benimkiler uymuyor!” diyen sürücüler için bir noktayı aydınlatmakta fayda var. Avrupa Birliği tarafından yapılan düzenlemeler ile belirlenen yöntemler sonucunda tüm markalar aynı koşullar altında araçları test ediyor ve yakıt tüketimi verilerine ulaşıyorlar. Örneğin bir araç 100 kilometrede 5 litre, diğer araç ise aynı mesafede 6 litre yakıt tüketiyor olsun. Gerçek hayatta ilk araç 7, ikinci araç ise 8 litre yakıt tüketecektir. Yani fabrika verilerine göre az yakan araç; gerçek kullanımda da daha az yakıt tüketiyor olacak. Çünkü araçların gerçek şartlar yerine fabrika ortamında test ediliyor. Uçak pistine benzeyen asfaltlar, motorun çabuk ısınabileceği günler ve en iyi yakıt tercih ediliyor. Böylece araç, fabrika testleri içerisinde daha az yakıyor ama gerçek hayattaki hava ve yol şartları nedeniyle araç sahipleri için bu tüketim miktarı daha fazla oluyor.

Yakıt Hesaplama Yöntemleri

Kaynak

Fabrika verilerinden farklı olacak yakıt tüketimini hesaplamak için birçok mobil uygulama bulunuyor. Bunlardan yardım alarak her türlü hava, trafik ve zemin şartında yakıt tüketimini hesaplamak mümkün. En sevilen mobil uygulamalardan bazılarını sizinle paylaşalım.

Yakıt Günlüğü: iPhone sahipleri için en kullanışlı programlardan biri. Aldığınız yakıtın litresini, aracın o ana kadar kat ettiği kilometreyi ve ödenilen ücreti uygulamaya kaydediyorsunuz. Yakıt bittiği zaman ise tekrar kilometreyi giriyorsunuz ve kilometre başına yakıt tüketimini görüyorsunuz. Yakıt Tüketim Hesaplama: Android kullanıcılarının kurtarıcısı Yakıt Tüketim Hesaplama programı tıpkı Yakıt Günlüğü gibi çalışıyor. Program aracılığı ile aracınızın kilometre başına kaç kuruş yaktığını öğrenebilirsiniz. Araç Yakıt Hesaplama: İlk iki program ile neredeyse aynı özellikleri barındıran uygulamanın diğerlerine kıyasla birkaç tane artısı bulunuyor. Bunların en önemlisi ise eski kayıtlar üzerinden yakıta ne kadar harcama yaptığınızı ve yakıtın birim fiyatını görmenizi sağlaması. Yakıt Takip: Bu program ile yakıt hesabının dışında güncel yakıt fiyatları da takip edilebiliyor. Program oldukça hızlı ve stabil çalışıyor. Tek yapmanız gereken, akaryakıt istasyonuna girdiğiniz sırada uygulamadaki “Yakıt alıyorum” simgesine tıklamak ve karşınıza çıkacak alanları doldurmak. Fuel Manager Pro: Önerilerimiz arasındaki tek ücretli uygulama olan bu programın çok fazla özelliği var. Ayrıntılı istatistikler, tahmini kalan yakıtı hesaplama ve grafikler sunuyor. Ayrıca programa cüzi de olsa bir ücret verdiğiniz için reklamlarla da karşılaşmıyorsunuz.

Uygulamalar ile uğraşmak istemeyenler için ise birkaç kolay yakıt tüketimi hesaplama yöntemi bulunuyor. Aracınıza yakıt alırken kilometre sayacında bulunan sayıyı ve ödediğiniz ücreti not edin. Tekrar yakıt almaya gittiğiniz zaman ise hesap yapmaya başlayın. Örneğin aracınızın kilometre sayacı 10.000’i gösteriyor ve 200 TL’lik yakıt aldınız. 10.800 kilometreye geldiğiniz zaman da yakıt bitti. 800 kilometre yol kat edebilmek için 200 TL harcamış olacaksınız. Bu da 1 kilometre için 0.25 kuruş harcamış olduğunuz anlamına gelir.

Eğer kilometre başına yakıt tüketimini merak ediyorsanız da daha kolay bir yöntem var. Aracınızın yol bilgisayarı içerisinde yakıt tüketimi değeri göreceksiniz. Burada yazan değer 100 kilometre içerisinde tükettiğiniz yakıtı verir. Mesela 100 kilometre içerisinde 10 litre yakıt tüketmiş olun. 1 kilometre içerisinde tükettiğiniz yakıt 0.1 litredir. Bu hesabı yapabilmek için tek yapmanız gereken ise yol bilgisayarında yazan litre cinsinden değeri 100’e bölmektir.

Yakıt Hesabı Kimler İçin Önemli?

Aracınız ile uzun mesafeler kat etmeyecekseniz yakıt tüketimi hesapları yapmanıza çok da gerek yok. Çünkü sürekli trafikte olmayacağınız için yakıt tüketimi büyük bir problem teşkil etmeyecektir. Bu nedenle bütçenize en uygun modeli tercih edebilirsiniz. Ancak aracınızı sık sık kullanacaksanız ve yılda 15 bin kilometreden fazla yol kat edecekseniz yakıt tüketimi sizin için fazlasıyla önemli bir kavram olacaktır. Çünkü aracın yakıt tüketim oranı attıkça sizin için maliyet de artacaktır.

Evdeki Hesap Yoldakine Uyar mı ya da Araç Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Benzer İçerikler