Filo Büyüklüğü Telematik İhtiyacını Nasıl Tetikliyor?

Uzun dönem araç kiralama ya da operasyonel kiralama için tercih edeceğiniz araçlar, aynı zamanda filonuzun gücünü ve sürdürülebilirliğini belirliyor. Farklı talepler ve iş yaşamına yönelik ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen araç modelleri, teknik kapsamları kadar araç takip sistemlerine (telematikler) uyumluluklarıyla da fark yaratıyorlar. Telematikler, filoda yer alan araçların takibini sağlarken kötüye kullanımları da minimuma indirmeye yardımcı oluyor. Peki, her araç filosunun telematiklere ihtiyacı var mı? Uzun dönem araç kiralamada telematikler ne kadar gerekli? Filo büyüklüğünüz ile telematikler arasında nasıl bir bağlantı var? Cevaplar hemen aşağıda.

Telematik (Araç Takip Sistemleri) Nedir?

Orta ve büyük ölçekli birçok şirketin filosunda tercih ettiği telematikler, özellikle ticari filoların olmazsa olmaz parçaları haline gelmiş durumda. Genel tabloyu incelemeden önce kısaca telematiklerden, yani bizim bildiğimiz adıyla araç takip sistemlerinden bahsedelim.

Telematik, gerçek zamanlı veri aktarma ve izleme teknolojileri kullanan sistemlere verilen genel isimdir. Bu sistemler, teknik güç ve kapasitelerine bağlı kalınarak farklı olanaklar sağlasa da temel işlevleri bellidir: Sisteme bağlı araçlara ait konum, sürüş analizi ve yakıt tüketimi bilgilerini, belirlenen cihazlara taşımak ve raporlamak. Peki, bu bilgiler ne işe yarar? Filo yöneticileri ve şirket sahipleri, bu veriler ışığında hangi araçların ne amaçla ve ne kadar süreyle kullanıldığını, ne kadar yakıt tüketildiğini inceleyebilirken kötü kullanımların da önüne geçme şansına erişir. Ani hızlanma, ani fren, düşük akü voltajı, yüksek motor sıcaklığı ve arıza uyarısı gibi kritik bilgileri merkeze ileten sistem, aynı zamanda filo güvenliği için de büyük önem taşır. Özetle maliyeti azaltmak ve filodan maksimum yarar sağlamak için telematikler, filo yöneticilerinin en yakın arkadaşlarıdırlar.

Filo Büyüklüğü ve Telematik Sistemler

Her filo, büyüklüğüne paralel olarak farklı ihtiyaçlarla donatılır. Bir filo için oldukça kritik olan ihtiyaçlar, diğer filo için rahatlıkla gözden çıkarılabilir. AutomotiveFleet.com sitesinin farklı boyutlardaki araç filolarına yönelik gerçekleştirdiği bir araştırmada bu farkı net bir şekilde gözlemliyoruz.

100-399 araçtan oluşan ve orta ölçekli kabul edilen filolarda, telematik kullanımından beklentilerini aşağıdaki gibi özetleniyor:

-Verimliliği artırma %50

-Yakıt tüketimini azaltma %45

-Araç bakımını iyileştirme %43

-Kazaları azaltma %28

400 araç ve daha fazla araçtan oluşan büyük filolarda ise durum şu şekilde:

-Verimliliği artırma %75

-Yakıt tüketimini azaltma %73

-Araç bakımını iyileştirme %65

-Kazaları azaltma %58

Bu veriler, bizi geniş filoya sahip işletmelerin telematik sistemleri ağırlıklı olarak giderlerini kısmak adına kullandıkları sonucuna ulaştırıyor. Diğer yandan orta ölçekli filoların, yalnızca masraf kısmakla kalmayıp iyi bir filo yönetimi sağlamak adına bu sistemlerden yararlandıklarını da görüyoruz. Geniş bir filoda hem araç bakımlarını planlamak hem de giderleri sabit tutmak amacıyla telematikler zorunluluk haline gelse de Orta ölçekli filolar için durum böyle olmayabilir.

İncelenmesi gereken bir başka ilgi çekici adım ise filo yöneticilerinin ya da şirket sahiplerinin, telematik sistemleri satın almadan önce dikkate aldığı noktalardır. Araştırma kapsamında her bir katılımcıdan, telematik sistemleri satın almadan önce hangi noktalara dikkat ettikleri sorulmuş ve kullanıcıların bu noktaları 1-5 arasında olmak üzere önem bakımından puanlaması istenmiş:

Ön ödeme maliyeti

Orta ölçekli filolar için: 3.72

Büyük ölçekli filolar için: 3.66

Aylık ücretler

Orta ölçekli filolar için: 4.04

Büyük ölçekli filolar için: 3.94

Servis kapsamı

Orta ölçekli filolar için: 4.08

Büyük ölçekli filolar için: 4.25

Yazılım özellikleri

Orta ölçekli filolar için: 4.05

Büyük ölçekli filolar için:3.94

Müşteri hizmetleri

Orta ölçekli filolar için: 4.24

Büyük ölçekli filolar için: 4.09

Yatırım getirisi

Orta ölçekli filolar için: 3.88

Büyük ölçekli filolar için: 3.84

Kullanım kolaylığı

Orta ölçekli filolar için: 4.36

Büyük ölçekli filolar için: 4.22

Bu sıralamadan neyi anlıyoruz? Orta ölçekli işletmeler için telematik sistemlerin işlevinden çok maliyetleri, büyük ölçekli işletmeler için çok daha büyük bir önem kazanıyor.  Büyük filolar ise çok daha geniş bir alanda çalışmaları nedeniyle araçlarının her koşulda izlenebilir ve ölçülebilir olmasını hedefliyor.

Yatırım getirisinin (ROI), her iki ölçekteki filo için de önemli olduğunu biliyoruz. Ancak büyük filolar, geniş kaynaklara sahip olmaları sebebiyle beklentilerini iyi ve kapsamlı hizmet olarak belirliyorlar. Orta ölçekli filolar, daha genel bir filo yönetimi aracı tercih ederken geniş filolar daha spesifik ihtiyaçlara yönelik bir araç arayışına giriyor. Bu nedenle telematik sistemlere yönelik zıt işleyen bir süreçten ve beklentilerden bahsedebiliriz.

Filo Büyüklüğü Telematik İhtiyacını Nasıl Tetikliyor?

Benzer İçerikler