Filo Kazalarında Atılacak İlk Adımlar

Trafik kazası en beklenmedik anda, en beklenmedik şekilde kapınızı çalar. Etkin bir filo yönetimi için, trafik kazası senaryoları hem araçlar hem de çalışanlar bazında güçlü şekilde test edilse de, beklenmedik durumların yaşanma payı her zaman vardır. Bu nedenle olası bir kaza durumunda, nelerin yapılmayacağı ve nelerin hızla yapılması gerektiğine dair bir yol haritasına sahip olmak önem taşıyor. Filonuzun bu tatsız sürprizlere karşı önceden hazır olmasını istiyorsanız, listemize göz atın…

Hazırlıklı Olun

Kaza anları kadar, bu anlar öncesinde alınan önlemler de büyük değer taşıyor. Filonuzda yer alan her araç için farklılaşabilecek senaryolar olsa da bazı temel hazırlıkları yapmakta fayda var:

Sigorta şirketinize ait kart ve aracın ruhsatı her daim araçta bulundurulmalı, Çalışanların sağlık durumları detaylandırılarak, olası bir kazada alınması gereken ekstra önlemler belirlenmeli, Kazada ihtiyacınız olan malzemelerin yer aldığı (ilk yardım çantası, minik tabela, kaza rapor formu vb.) bir kaza kiti oluşturulmalı ve her araçta bu kite yer verilmeli, Ve en önemlisi araç takip sisteminin sorunsuz çalıştığından emin olunmalı.

Kaza Tiplerini Tanıyın

Filonuzda yer alan araçlardan herhangi biriyle ilgili yaşanan durumlar yalnızca kazalar ile sınırlı değildir. Diğer bir deyişle, yalnızca fiziksel hasarla sonuçlanmış durumlar kaza olarak sayılmamalıdır. Uzmanlar, farklı kaza çeşitlerinin bulunduğunun altını çiziyor ve kazaları 3 farklı şekilde kategorilendiriyor:

Kaza: Aracınızın hasar gördüğü, sürücünün ya da ikinci bir şahsın yaralandığı ve şiddet içeren tipte olaylar. Vaka: Herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı, ancak ‘kaza’ya sebebiyet verecek potansiyel hatalı sürücü davranışlarını barındıran olaylardır. Bu tip olaylar genellikle araç takip sistemi vasıtasıyla anlık olarak denetlenir, şirket politikasına ya da kurallarına aykırı davranışları kapsar. Aracın hatalı kullanımı, hatalı sürüş ya da bilgilerin sistem üzerinde değiştirilmesi / yok edilmesi vb. Kıl Payı: Aracın hasar görmesi ya da herhangi bir yaralanmaya sebebiyet verebilecekken son anda atlatılan önemli olayları kapsar.

Kaza tiplerini iyice anlamak, kazalara karşı alacağınız önlemleri planlamanızda da sizlere yardımcı olacaktır.

Olay Yeri Yönetimi

Kaza esnasında olay yerinde bulunmadığınız durumlarda dahi, buradaki gelişmelerden en hızlı şekilde haberdar olmanız ve hatta bu süreci uzaktan yönetmeniz gerekebilir. Öncelikle sakin kalmalısınız, sürücünün kaza yapan / yapılan diğer sürücüyle ve polisle iletişime geçmeden olay yerini terk etmemesi için buna ihtiyacınız olacak. Diğer önemli adım ise güvenlik olmalı. Olay yeri yeterince güvenli mi, kazayı büyütecek ya da daha fazla zarara yol açacak etkenler var mı, bunları inceleyip ya da öğrenip sürücüyü mutlaka yönlendirmelisiniz. Eğer olay yerinde bulunmuyorsanız, mutlaka profesyonel sağlık ekiplerinin olay yerine ulaşmasını sağlamalısınız. Sağlık ekiplerinden sonra polisle iletişime geçmelisiniz, polis olay yerine ne kadar hızlı ulaşırsa, sürecin yönetimi o denli kolay olur. Eğer kazayı siz gerçekleştirdiyseniz tüm bunlara ek olarak filo yöneticisi ya da sigorta şirketi ile mutlaka görüşerek kaza raporunu iletmelisiniz.

Kaza Raporu: Neler Olmalı?

Kazayı raporlamanın en hızlı ve kolay yolu fotoğraf ya da video yardımıyla kayıt altına almaktır. Kaza sonrası yalnızca aracın değil yolun durumunu da kayıt altına almalısınız. Raporunuzda mutlaka tarih ve saat detayları yer almalı. Kazaya dahil olan diğer kişiler, kazanın gerçekleştiği zaman dilimindeki hava ve yol durumu gibi detaylar da oldukça büyük önem taşıyor. Raporunuzun en önemli detaylarından biri de (varsa) yaralanma ve daha ciddi durumların belirtilmesi, mümkünse bu gibi detayları da mutlaka fotoğraf ya da video ile belgelemeye çalışın. Ek olarak polis tutanağı, tanıkların ifadeleri ve olay yerini anlatan basit bir çizim (diagram) bulundurmak da raporunuzu güçlendirecektir.

Basit Tutun

Süreç stresli ilerlediğinden, gerçekleşen kazayla ilgili soruşturma bölümünü basit tutmaya özen gösterin. Bu tabii ki olayların ciddiyetini bir kenara bırakmanız anlamına gelmiyor; yalnızca kazaları bir sonuç olarak değil, geliştirilebilecek süreçler ve kazanımlar olarak görmelisiniz. Bu süreçte araya duyguların ya da ön yargıların dahil edilmemesinin altını da çizmek gerekiyor. Sürecin şeffaf ilerlemesi ve özellikle görüşmelerin suçlayıcı psikolojiden uzak kalınarak gerçekleştirilmesi esas alınmalı.

Bu adımları takip ettiğinizde, kazaya dahil olan aracı filonuza geri kazandırma süreniz kısalacaktır. Diğer yandan olası kazaların önüne geçebilecek ve filonuzun gücünü koruyabileceksiniz.

Filo Kazalarında Atılacak İlk Adımlar

Benzer İçerikler