Filo Kiralamanın İş Yeri Bilançosuna Etkisi

“Vizyon sahibi KOBİ’ler filo kiralamaya yöneliyor.” Bu durumu bu kadar net bir şekilde ifade edebiliyor olmamızın ardında çok ciddi veriler yatıyor. Araç kiralamanın avantajları gözden geçirildiği zaman son dönemlerde neden filo kiralama sektörünün inanılmaz bir yükselişe geçtiği anlaşılıyor. Çünkü artık sahip olmak yerine kiralamak, bu ihtiyacı bir hizmet olarak almak ve yönetilebilir bir operasyon haline getirmek, işletmelere hem maddi anlamda hem de iş yükü anlamında çok ciddi getiriler sağlıyor.

Lojistik Stratejilerinde Bir Devrim: Filo Kiralama

Şirketler, araç kiralama fiyatlarını inceleyerek lojistik politikalarını oluşturmaya başladılar. Filo kiralamanın avantajları gerçekten de şirket için bu kadar fark ediyor mu? Uzman analizlerin görüşleri incelendiğinde bu farkların olumlu etkileri karşısında etkilenmemek elde değil.

Sermaye Kazanımı

Bir şirketin yıl sonu bilançosunda şirket büyüme halindeyse yapılan geliştirmeler sonucunda giderler o yıl için gelirden yüksek olabilir. Bu durumda bilanço sonucunun olumsuz olmaması için şirket kapitalinin o yıl içindeki giderleri karşılayabilmesi gerekir.

Araç satın alımı, şirket kapitalinden büyük bir miktarın yatırım faktörüne dönüşmesi anlamına gelir ki günümüzde araçların ne derece karlı bir yatırım olduğu konusu tartışmalıdır. Filo kiralama ise aylık belirli bir tutar karşılığında tüm lojistik işlerinizi gerçekleştirebilmenizi sağlar. Böylece sermayeden toplu bir para çıkışı söz konusu olmaz.

Filo Kiralamada Vergi Avantajları

Araç kiralamanın vergisel boyutuna gelince filo kiralamanın avantajları karşısında büyülenmemek elde değil. Araç kiralamanın vergiden düşme avantajları ile şirket bilançosuna pozitif etki yapmak çok kolay:

Motorlu Taşıtlar Vergisi: Araç satın almada ödediğiniz Motorlu Taşıtlar Vergisini gider olarak gösteremezsiniz. Bu da iş yeri bilançosunu olumsuz yönde etkiler. Filo kiralamada ise Motorlu Taşıtlar Vergisi, ödenen ücrete dahildir. Böylece onu bir gider olarak gösterebilir ve vergiden düşersiniz. Araç Bakımı: Satın alınmış araçlar için bandrol ve muayene gibi masrafları gider olarak gösteremiyorsunuz. Filo kiralamada bu tür işlemler gider altında gösterilebiliyor ve vergiden düşülebiliyor. KDV Avantajı: Satın alınan otomobillerde ödenen KDV maliyetin içindedir, bu yüzden gider olarak gösterilerek vergiden düşülemez. Filo kiralamada ise KDV masraf altında alındığı için gider olarak gösterilir ve vergiden düşülür. Araç Yenileme: Araçlarınızı yenilemek istediğiniz zaman öncelikle onları ikinci el pazarı üzerinden satmanız gerekir. Bu durumda defter değeri ile satış değeri arasındaki farktan ötürü vergi ödenmesi anlamına gelebilir. Ayrıca aracı satış için harcanan vakit de bu durumun dezavantajlarından biridir. Filo kiralama fiyatları ise zaten bu tür araç yenilemelerini kapsadığı için vergiden düşebilirsiniz.

Operasyon Araç Kiralamanın Diğer Avantajları

Günümüz iş dünyasında, en az kapital kadar önemli bir kavram daha var ki o da zaman yönetimi. Filo kiralama şirketleri, sizin ya da lojistik işi için görevlendirdiğiniz çalışanınızın iş yükünü azaltarak zamandan tasarruf yapmanızı sağlar.

PRO, filo kiralama şirketleri arasında uyguladığı kampanyalar ve fiyat politikaları ile sektöre yön vermeye devam ediyor. Şirket bilançonuzu pozitif değerlerle tamamlamak ve şirketinizi bir adım daha ileriye götürmek istiyorsanız Türkiye’nin birçok noktasında bulabileceğiniz ofislerimizde sizleri bekliyoruz.

Filo Kiralamanın İş Yeri Bilançosuna Etkisi

Benzer İçerikler