Filo Yönetimi Artık Alexa’ya mı Emanet?

Operasyonel kiralama süreçleri, gerek doğru araç seçimi gerekse araçların verimli bir şekilde kullanılması amaçlandığı için hem zorlu hem de detaylı bir biçimde takip edilmelidir. Bu nedenle filo yönetimi ve uzun dönem araç kiralamada en önemli adımlar genellikle filo yöneticisi tarafından atılır. Daha küçük işletmeler ya da serbest meslek sahipleri içinse aynı süreçler bu kez tek elden yönetilir. Bu denli kritik ve bir o kadar da detaylı olan bu çalışmayı gerçekleştirmekten çekinenler için bir süredir yepyeni bir teknoloji müjdeleniyor. Filonuzla ilgili anlık bilgiye hızlıca erişebileceğiniz ve sesli komutlarla filonuzu yeniden yönetebileceğiniz bu teknolojinin kaynağı ise hepimizin çok yakından tanıdığı, Amazon’un Alexa ürünü. Peki, Amazon Alexa nedir? Tek bir sesli komutla filonuza tüm detaylarıyla hakim olabileceğiniz bu teknoloji nasıl çözümler sunuyor? İnceleyelim…

Kaynak

Alexa ve Kişisel Asistan Sistemi

Kişisel asistan teknolojisi, aslında çok da yeni bir teknoloji değil. Apple, Google ve Amazon başta olmak üzere birçok global şirketin hem çalışma ortamınızda hem de evde yardım alabileceğiniz dijital asistanları bulunuyor. Bu akıllı asistanlar, size istediğiniz her an her yerde aradığınız bilgiyi bulmak, bu bilgiler arasında karşılaştırma yapmak ve dijital ortamdaki tüm işlemlerinizi gerçekleştirmek gibi yeteneklere sahip. Sesli komut aracılığıyla harekete geçen bu kişisel asistanlar, ilk olarak akıllı telefon ve cihazlarımızda ‘Siri’ olarak hayat bulmuştu. Apple cihazlarında aktif hale gelen Siri, sesli komut aracılığıyla mesaj gönderme, rehberden kişi bulma, arama yapma ya da internet tarayıcısı üzerinden aranan bilgilere erişme gibi birçok işlemi tek bir komutla gerçekleştirebiliyor. Kullanıcıların yazmak yerine sıklıkla bu sesli komutları kullandığını gören şirketler ise bu telefon asistanlarını birer kişisel asistan haline getirmeye ve kullanıcıların yaşamının neredeyse tamamında yer etmeye karar verdiler. Kısa süre içerisinde, tıpkı uygulama marketleri gibi kendilerine has özel marketlere sahip olacak bu kişisel asistanlar, bu markette satılacak ‘beceriler’ ile kullanıcısının ilgi ve kullanım alanlarına yönelik olarak daha iyi hizmet verebilme şansına erişecek.

Filo Yönetiminde Kişisel Asistanın Yararları

Cebimizi ve evimizi ele geçirdikten sonra elbette sıra araçlarımıza gelecekti.Beklenen oldu ve kişisel asistanlar son olarak kiralık araçları da etkisi altına almaya başardı. Sürücülerin büyük bir kısmı yalnızca akıllı telefonlarını sürücü kokpitine sabitleyip uygulamalarını açadursun, harici sistemler de kiralık araçların kokpitinde kendilerine yer bulmaya çoktan başladı bile. Öncelikle yalnızca yol tarifi alma gibi basit işlemleri gerçekleştiren ve tüm araçlara entegre edilebilen bu minik sistemler, araca bluetooth ile bağlanmış akıllı cihazlar vasıtasıyla çalışıyordu. Yalnızca bir eklenti olarak hizmet veren sistem, bu sebeple araç içi iletişimine herhangi bir katkıda bulunamıyordu. Ancak Siri ve Alexa’yı andıracak biçimde ve yalnızca sınırlı şekillerde size yol tarifi, yön bulma ve trafik bilgisi gibi temel bilgileri de sunuyorde. 12 voltluk güce sahip bu minik kit, toplamda 4 saate kadar aralıksız olarak kullanılabiliyordu ve ihtiyaç duyanlar tarafından kullanılmaya da devam ediyor.

Gelelim bildiklerinden şaşmayanlara… Araçlarına %100 hakim olmak isteyenler içinse yukarıda bahsettiğimiz gibi Alexa teknolojisi, araçları ele geçirmeye hazır. Şimdilik yalnızca yurt dışında birkaç filo kiralama şirketi tarafından test edilen bu hizmet, geliştirilmeye devam ediliyor. Tamamen ses komutuyla işlem gerçekleştirilen bu sistemde, Alexa’dan yakıt, kazalar, bakım, duruş ve satın alma siparişleriyle ilgili detaylı bilgi alabilir, gerçekleştirilen telefon görüşmelerini azaltarak filo güvenliğini sağlayabilirsiniz. Filonuzda yer alan herhangi bir araçla ilgili anlık bilgiye ulaşma, rapor talep etme ya da araçların yakıt durumuna yönelik bilgi alma gibi birçok detayı tek bir ses komutuyla gerçekleştirmenize olanak sağlayan bu sistem, oldukça kişisel bir yapıya sahip. Diğer bir deyişle sesinizi tanımlayarak giriş yaptığınız bu sistemi, tanımlanan ses harici bir kişinin kullanması pek mümkün görünmüyor. Bu da veri güvenliği ve ulaşımı noktasında işinizi oldukça kolaylaştıracağa benziyor.

Filo Yönetimi Artık Alexa’ya mı Emanet?

Benzer İçerikler