Filo Yönetimi ve Yol Güvenliği

Yolların güvenliği artık teknolojiden soruluyor; söz konusu filo kiralama ve filo yönetimi olduğunda ise durum pek de farklı sayılmaz. Filonuzdaki araçların ve sürücülerin 7/24 güvenliğini sağlamak elbette ki kolay değil, ancak imkansız da değil.

Gelişmiş Teknoloji, Gelişmiş Filo Yönetimi

Teknoloji hayatın her alanında devrim yaratmaya devam ediyor. Filo yönetimi için de aynı kuralla geçerli diyebiliriz. Özellikle cihazlar için teknolojik uygulamaların yaygınlaşmasıyla, seyahatlerin konfor ve güvenliği garanti altına alınıyor. Üstelik bu teknolojik uygulamalar, yalnızca sürücüler için değil filo kiralama şirketleri için de süreci kolaylaştırıyor. Olası kazaların önüne geçilmesi, kazaların gerçek sebeplerinin saptanması ve aracın anlık kontrolü gibi imkanlar ise bu durumu daha da kolay hale getiriyor. Özellikle araç takip sistemleri gibi yüksek teknolojiler, araçla ilgili anlık ilgi verebildiği gibi sonraki süreçte de, geçmişe dönük bilgi alma ya da raporlama olanağı sunuyor.

Gelişmeler Filonuzu Nasıl Etkiliyor?

Filo yönetiminde teknolojik gelişmelere açık olmanın birçok faydası var: Yakıt tüketimini azaltma, gerekli önlemlerin alınarak kazaların ve dolayısıyla tamir ücretlerinin önüne geçebilme, bakım ücretlerinin azalması ise bunlardan yalnızca birkaçı. Buna ek olarak araçlarınızdan alacağınız tüm dataların, hem siz hem de çalışanlarınız için bir rehber olarak kullanılabiliyorken; araçlarla ilgili negatif geri dönüşlerin azalması, filo yöneticileri için daha az “kağıt işi” anlamına geliyor. Aracın düzenli takibi aynı zamanda sürücü davranışlarını pozitif yönde etkiliyor ve filoya dahil olan tüm sürücüler için daha güvenli bir sürüş garantilenmiş oluyor. Kazaların büyük bir kısmının negatif sürücü davranışlarından kaynaklandığı düşünülürse, bu etkinin tüm araçlara yayıldığı bir senaryoda, araç takip sisteminin gücü de daha rahat anlaşılabiliyor.

Sürücünüzle ‘Yeniden’ Tanışın

Teknolojik tüm imkanlar lehinize ancak güvenli yolculuk formülünün en önemli bileşeni sürücüler, bu imkanların tamamen dışında kalabiliyor. Yani siz her ne kadar önlemlerinizi alsanız da güvenli bir sürüş için aracınız kadar sürücünüze de güvenmeniz gerekiyor. Bu nedenle filonuz dahilindeki sürücülerle ‘yeniden’ tanışarak, filonuzun olmazsa olmaz kurallarını net bir şekilde aktarmalı ve araç kullanımının bireysel değil kurumsal bir olgu olduğunu açıklamalısınız. Bunun için aşağıdaki adımlardan yararlanabilirsiniz:

Yolculukları planlı gerçekleştirin. Sürücünüzden, gerçekleştireceği seyahat önce bir plan hazırlamasını bekleyin; bu planlama içerisinde seyahate dair detaylar, (varsa) taşınacak eşyalar ve gidiş-dönüş rotası yer almalı. ‘Online’ olun. Filonuzda yer alan tüm araçlardan aynı şekilde anlık bilgi alabildiğinizden emin olun. Kaza vb. Beklenmedik olaylarla ilgili kriz haritası çıkartın ve bu haritayı sürücülerinizle birlikte prova edin. Paylaşmaya açık olun. Araç takip sistemlerinden elde ettiğiniz raporlardan yararlanarak, sürücülerinizin eksik olduğu noktalarla ilgili eğitimler düzenleyin ve hatalı sürücü davranışlarını en aza indirgemeye uğraşın. İletişiminizi kaybetmeyin. Yalnızca teknoloji vasıtasıyla değil, sözlü olarak da sürücülerinizle bağlantıda kalın. Özellikle ekibinize yeni dahil olan çalışanlar için bu süreç büyük bir önem taşımakta. Sürücülerinizin fiziksel ya da ruhsal hassasiyetlerinden haberdar olmaya gayret edin.

Filo Yönetimi ve Yol Güvenliği

Benzer İçerikler