Filonuz İçin Acil Durum El Kitabı Oluşturma Rehberi

Uzun yola çıkarken hem kendiniz hem de aracınız için birçok önlem alıyorsunuz. Bu önlemlerin büyük bir kısmı potansiyel kazaları önlemek,bir diğer kısmı ise uzun yol boyunca dikkatinizi dağıtacak kimi fiziksel ya da ruhsal etkenleri minimum hale getirmek için mutlaka gerekli. Peki, tüm sakınmalarınıza rağmen olası bir trafik kazasında ya da beklenmedik bir araç arızasında neler yapmanız gerekir? Sürüş halinde başınıza gelebilecek olası acil durumlarla nasıl başa çıkabilirsiniz? Farklı senaryolar için uygulayabileceğiniz bir acil durum rehberi, hem sürüş esnasında hem de olası bir kaza durumunda hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle filonuz için kapsamlı bir acil durum rehberi oluşturmaya özen göstermelisiniz. Olası acil durumlar için oluşturduğumuz rehberin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Acil Durum El Kitabı

1. Kayma Kontrolü

Özellikle yağışlı ve karlı havalarda karşılaştığımız kayma problemi, yol yüzeyini kaplayan kum, çamur ya da yağ gibi farklı etkenler sebebiyle de gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda izlenecek yol, aracınızın çekiş sistemine göre değişkenlik gösterir. Eğer aracınız arkadan çekişli ise araçtaki kaymayı kontrol altına almak için;

Ayağınızı gaz pedalından çekin ve hiçbir şekilde frene dokunmayın. Kayma, frenden dolayı meydana gelmişse ayağınızı fren pedalından çekin. Debriyaja basmayın ve direksiyonu çok hafif bir şekilde tutun. Daha sonra direksiyonu aracın arka kısmının kaydığı yöne çevirin. Eğer aracın arkası sağa doğru savrulmuş ise direksiyonu sağa doğru çevirin. Ancak direksiyonu, kaymanın olduğu yönde birden fazla kez çevirmek sağlıklı bir hareket olmayacaktır; çünkü bu durum aracın savrulmasına sebep olabilir. Bu nedenle özellikle direksiyon hamlelerinizin kontrollü ve yumuşak olması gerekir.

Şayet aracınız önden çekişli ise;

Debriyaj ve fren pedallarından uzak durun. Aracın direksiyonunu dönmek istediğiniz yöne doğru yavaşça çevirin ve sert hareketlerden kaçının. Aracı durdurmaya çalışmayın ve gaz pedalına yavaşça basıp çekerek aracın öne olan ivmesini kontrol almaya çalışın.

Dört tekerlek çekişli araçlarda ise;

Aracınızı kontrol altına alabilmek için ayağınızı fren pedalından çekin ve aracın tekerleklerinin dönmesine imkan tanıyın. Bu esnada kesinlikle debriyaj pedalına dokumayın. Direksiyon hakimiyetini kazandıktan sonra, direksiyonu düz tutarak aracı normal konuma getirin ve frenleri yavaş bir biçimde pompalayarak aracın durmasını sağlayın.

 2.Yüksek Hızla İlerlerken Lastiğinizin Patlaması

Özellikle uzun yolda ilerlerken başınıza en sık gelebilecek aksiliklerden biri de, yüksek hızla ilerlerken lastiğinizin patlaması olabilir. Bu gibi durumlarda önemli olan hangi lastiğin patladığını kısa süre içerisinde tespit etmektir. Lastik patlaması durumunda araç genellikle lastiğin patladığı yöne doğru savrulur. Kayma başladığı anda, hem direksiyonu hem de aracı düz bir doğrultuda tutmaya çalışın ve yavaş frenleme ile aracı durdurmaya çabalayın.

     

 3.Araçta Yangın

Seyir halindeyken başınıza gelebilecek en riskli durumlardan biri de araçta gerçekleşen yangınlardır. Küçük çaplı bir yangın durumunda bile, araçtaki buharlaşmış benzin tutuşarak deponun alev almasına neden olabilir ve bu da aracınızın infilak etmesiyle sonuçlanabilir. Böyle bir durum tespit ettiğiniz anda, aracınızı müsait olan bir noktada en hızlı şekilde durdurmanız ve kontağı kapatmanız gerekir. Bu gibi durumlarda direksiyonun kilitlenmemiş olmasına da dikkat etmelisiniz; çünkü direksiyonun kilitlenmesi daha sonraki adımlarda aracın itilmesini de engelleyebilir. Araçtaki yolcuları (varsa) dışarı çıkardıktan sonra araç kaputunu açarak alevlerin büyümesinin önüne geçebilirsiniz. Bu esnada yangın söndürücüden de yardım alabilirsiniz. Yangın söndürücünüz yoksa araçta bulunan battaniye ya da örtü gibi büyük kumaş parçalarıyla aleve müdahale etmeyi deneyin.. İmkanınız varsa akünün kutup başlarını sökmeyi deneyin. Eğer kontrolden çıkan bir yangınla karşı karşıyaysanız aracın bulunduğu alandan uzaklaşarak yardım çağırmalı ve kesinlikle araca yaklaşmamalısınız.

Sis, yağışlar kadar sinsi ve beklenmedik davranabilir. Bu nedenle ilk sis tabakasıyla karşılaşır karşılaşmaz, ayağınızı gazdan yavaşça çekerek vitesi küçültmeniz  gerekebilir. Hızınızı azalttıktan sonra görüş mesafenizde kalarak yolunuza düşük hızda devam edin.

   

 5.Kaza Esnası ve Sonrası

Kaza esnasında atacağınız her adım, kazanın etkilerini kontrol etmenizde büyük önem taşır. Bu nedenle önceliğiniz soğukkanlı olmak ve çözüm odaklı düşünmek olmalıdır. Kaza gerçekleşir gerçekleşmez, aracı terk etme içgüdünüze yenik düşmeden, ilk olarak aracı güvenli bir biçimde terk edip edemeyeceğinizi kontrol etmelisiniz. Daha sonra aracınızı hem kendiniz hem de diğer araçlar için güvenli sayılabilecek bir noktaya taşımalısınız. Aracınızı taşıma şansınız yoksa ve çıkışınız güvenli ise aracı terk edebilirsiniz. Araçta yaralı bulunuyorsa önce ambulans, ardından da polis aranmalı.

Trafik kazası sonrası ölümlerin büyük bir kısmı, ilk yardım adımlarının doğru atılmamasından kaynaklanıyor. İlk yardım adımlarını uygulamak için kazazedelerin bilinçli olup olmadıkları, hava yollarının açık olup olmadığı ve nefes alıp alamadıklarını tespit etmek gerekir. Bu esnada çevrenizdekilerden telefonla yardım çağrılması, ilk yardım malzemelerinin sağlanması, trafik ve kaza alanındaki izleyicilerin kontrolü, yaralıların mahremiyetinin korunması, kanama kontrolü ve yaralıların güvenli bir yere taşınması konularında yardım alabilirsiniz.

Eğer kazazedeler güvenli bir noktada ise ilk yardım işlemine geçilebilir. Kazazedelerin şoktan çıkmasını sağlamak için onları düz bir zemine yatırmanız, el ve ayaklarını kalp seviyesinden en az 30 cm yukarıda tutmanız gerekir.

Kırık, çıkık ve burkulma gibi durumlar, kendilerini ağrı ve fonksiyon kaybı ile belli eder. Ancak kazazedelerin bilinç kaybı yaşadığı durumlarda da doğru teşhis koymak ve müdahaleyi doğru yapmak için şekil bozukluğu, şişme, morarma ya da solukluk bulunan noktalara daha fazla özen göstermeniz gerekir. Bu gibi kırık ya da çıkık şüphesi bulunan bölgeleri mümkün olduğunca kalp hizasında tutmanız ve komşu iki eklemi oynatmayacak şekilde sabitlemeniz hastanın yararına olacaktır. Sabitleme işlemi için tahta ya da alüminyum benzeri uzuv boyutlarında malzemelerden yararlanabilirsiniz.

Eğer aracın herhangi bir noktasında yangın durumu söz konusu ise müdahaleye önce yolcuların bulunduğu bölgeden başlamalı, en son yakıt deposu ile ilgilenmelisiniz.

   

 6.Gece Yolculuğu

Gece yolculukları genellikle planlı yolculuklar olsa da, kimi zaman seyahatinizin beklediğinizden uzun sürmesi sonucu kendinizi karanlıkta araç kullanırken bulabilirsiniz. Gece sürüşlerinde alacağınız ilk önlem araç mesafesini arttırmaktır. Eğer yorgunluk ya da uykusuzluk gibi semptomlar belirlenirse mutlaka aracı güvenli bir yere çekerek mola vermeli, gerekiyorsa konaklayarak sürüşe gündüz devam etmelisiniz.

Eğer karşı şeritten uzunları yakmış bir araç geliyorsa, kesinlikle cevaben uzunları yakmayın. Kısa süreli selektör yaparak hızınızı düşürün. Uzun far ışığına maruz kalmamak için farlara değil; yolun orta-sağ kısmına bakmalısınız. 

  

 7. Derin Sudan Geçme

Su birikintileri bazen beklemediğiniz derinliklerde olabilir ve sizi zor duruma sokabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey, hızınızı düşürmek olacaktır. Araçlar genel olarak radyatör pervanelerinin alt kısmına kadar suya girebilir, ki bu yükseklik genellikle yerden 25-30 cm olarak ölçülür. Su, bu yüksekliği geçtiği takdirde araç, su damlacıklarını kuvvetli bir spreyi andıracak şekilde motorun üstüne püskürtür. Bu su bombardımanı da, bujilerin ve distribütörün ıslanmasına neden olur ve neticede araç stop eder. Eğer hızınızı azaltarak su içerisine birinci ya da ikinci viteste giriş yaparsanız, bu sıçramayı engelleyebilirsiniz. Süratiniz az olsa da devrinizin yüksek olduğundan emin olmalısınız. Sudan geçiş sırasında vites değiştirmemeli, geçtikten sonra ise freni kontrol etmelisiniz. Frenleri kesik ve sık basarak kontrol edebilirsiniz.

Kaza esnasında başınıza gelebilecek bu aksiliklerle baş etmek için önerilerimizi sunduk. Son olarak, yola çıkmadan önce rutin olarak gerçekleştirmeniz gereken kimi kontrolleri de hatırlatma mahiyetinde eklemek isteriz:

Yola Çıkmadan Önce;

Lastik havalarının tam olduğundan emin olun. Lastiklerinizin diş derinliklerinin en az 3mm olması gerekir. Ön ve arka emniyet kemerlerinizi kontrol edin. Sinyal ve farlarınızın eksiksiz çalışıp çalışmadığından emin olun. Eğer aralarında çalışmayan varsa tamir ettirmeden kesinlikle yola çıkmayın. Camlarınızın, sinyallerinizin ve farlarınızın temiz olduğundan emin olmalısınız. Tam görüş sağlayamadığınız durumlarda yola çıkmamalısınız. Aracınızda mutlaka yangın söndürücü ve ilk yardım çantası bulundurun. Kalorifer sisteminizin çalıştığından ve hava kanallarınızın açık olduğundan emin olmadan yola çıkmayın. Çünkü özellikle yağışlı havalarda bu sistem görüş sağlamada büyük önem taşır. Silecek suyu, yağ seviyesi, akü suyu seviyesi gibi detayları kontrol edin, eksik varsa tamamlayın.

İyi yolculuklar!

Filonuz İçin Acil Durum El Kitabı Oluşturma Rehberi

Benzer İçerikler