Filonuza İyi Gelir: En Az Yakan 5 Otomobil

Kaynak Bir otomobilin, sahiplik ve kullanım olmak üzere iki temel gideri bulunuyor. Yani filonuz içerisinde yer alan araçlar için ödediğiniz ücret dışında, yakıt tüketimi de temel gider kalemleri arasında yer alıyor. Ucuz ama yüksek yakıt tüketimine sahip bir araç yerine, yüksek yakıt ekonomisiyle öne çıkan ve ortalama bir ücretle sahip olabileceğiniz araçları filonuza katmanız sizlere uzun vadede çok daha fazla getiri sağlıyor. BMW i8 gibi fiyat anlamında lüks bir profil izleyen spor araçlar, hibrit motor teknolojileri nedeniyle yakıt tüketiminde müthiş tasarruflar sağlıyor. Diğer yandan bu modellerin fiyat skalası da yakıt tüketimiyle ters orantılı olacak şekilde artış gösteriyor. Hal böyle olunca, ekonomik bir filo oluşturmak için spor araçlardan ziyade daha standart modellere yönelmeniz gerekebiliyor. Tüm bu detayları bir arada düşünerek hem konforlu hem de ekonomik bir filo oluşturmanız için en az yakan 5 otomobil modelini sizler için inceledik.

Renault Talisman

Kaynak

Renault’un şirket yöneticileri ve geniş aileler için özel olarak geliştirdiği Talisman, ulaşılabilir lüksü ve düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Aracın neredeyse her köşesinde, kaliteli kaplamalar ve lüks döşemeler dikkat çekiyor. Özel ışıklandırmalar, kol dayamalar, geniş diz ve baş mesafesi, koltuk iklimlendirme gibi özelliklerle Talisman oldukça iddialı. Yakıt tüketimi açısından bakıldığı zaman ise Renault Talisman, 1.5 litrelik DCi motorla 100 kilometre için 3.6 litre motorin tüketim değeriyle beklenenin ötesine geçiyor.

Peugeot 2008

Kaynak

Peugeot Citroen Grubu’nun sevilen 1.5 litrelik BlueHDi motoru, düşük yakıt tüketimi değerleriyle kullanıcılar tarafından çok seviliyor. Peugeot 2008 modelinde de kullanılan motorla araç, 100 kilometre için ortalama 3.5 litre yakıt tüketiyor. Bir başka deyişle Peugeot 2008, en az yakıt tüketen SUV’lerden biri oluyor. Küçük boyutlu SUV’ler arasında ortalığı adeta kasıp kavuran 2008, düşük yakıt tüketimi kadar yüksek performansıyla da beğenileri toplamayı başarıyor. Araç 1.5 litrelik BlueHDi motorla 100 beygir güç ve 254 Nm tork üretiyor.  

Peugeot 208

Kaynak

B segmenti otomobil seçerken ilk olarak ne kadar yakıt tükettiğine bakılması gerekiyor. Peugeot ise 208 modeliyle iddiasını da korurken, beklentileri de yüksek oranda karşılamayı başarıyor. 1.5 litrelik BlueHDi motora sahip Peugeot 208, 100 kilometre için ortalama 3.5 litre motorin tüketiyor. Ayrıca araç; renk seçenekleri, zengin donanımları ve geniş kabiniyle birçok şehirli kullanıcıyı cezbetmeyi başarıyor. Ayrıca aracın ufak boyutları, manevra ve park kabiliyetini artırıyor.

Audi A1

Kaynak

Volkswagen Grubu’nun üyesi olan Audi A1, C sınıfı otomobiller arasında en güçlü araçlar arasında gösteriliyor. 1.4 litrelik dizel TDI motoruyla 100 kilometre için 3.4 litre yakıt tüketen bu otomobil; geniş bagajı, 3 kollu spor direksiyonu ve beli tam kavrayan koltuklarıyla hem ekonomik hem de konforlu bir araç olmayı başarıyor. Almanya kökenli markaların neredeyse tamamında görülen yüksek güvenlik özellikleriyle de Audi A1, şehir için ideal araçlar arasında ilk sıraları zorlamayı başarıyor. Aracın, BOSE marka premium ses sistemi ve hız sabitleme gibi opsiyonları ise konforla eğlenceyi bir adım öteye taşıyor.

Opel Corsa

Kaynak

“En az yakan araba hangisi?” sorusunun cevabı ise kesinlikle Opel Corsa. ECOTEC teknolojisiyle oldukça verimli olan araç, düşük rüzgar sürtünme katsayısı sayesinde 100 kilometre için sadece 3.2 litre yakıt tüketiyor. Küçük şehir arabası olması sayesinde rahatlıkla park edilebiliyor. “Karabiber kahvesi” gibi ilginç renk seçenekleri ve zengin donanımları ise düşük yakıt tüketimiyle kazandığı artıları perçinliyor.

Farklı Seçeneklere Yönelmek Faydalı Olabilir

Dizel ve benzinli motor teknolojisinin yanı sıra elektrikli ve hibrit otomobiller de son yıllarda yaygınlaşıyor. Özellikle elektrikli otomobillerin yakıt masrafları yok denecek kadar az. BMW i3, Tesla Model 3 ve Renault Zoe ise bir çırpıda akla gelen araçlar olmayı başarıyor. Hibrit spor otomobiller; fiyatları nedeniyle çok fazla tercih edilmiyor ama KIA Niro, Hyundai IONIQ ve Toyota CH-R gibi modellerse yakıt ekonomisi ve ortalama fiyatlarıyla çok beğeniliyor. En az yakan arabalardan birini tercih ederek filonuzun giderlerini düşürmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Filonuza İyi Gelir: En Az Yakan 5 Otomobil

Benzer İçerikler