Filonuzu Hırsızlardan Nasıl Korursunuz?

Araç hırsızlığı, filolar için oldukça kritik konulardan biri. Özellikle şehir dışına sıklıkla çıkan filo araçları; farklı park noktalarında çalınma riskiyle karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle filo güvenliğiniz için teknolojik önlemlerin yanı sıra, geleneksel kabul edilen bazı yöntemler de, araçlarınızı oto hırsızlığından korumaya yardımcı olabilir. Filonuzu güvende tutmak ve hem araçlarınızın hem de sürücülerinizin güvenliğini sağlamak için, tüyolarımıza göz atın!

Araç Kilidine Destek: Direksiyon Kilidi

Her ne kadar profesyonel hırsızlar için büyük bir fark yaratmasa da, caydırma özelliği bulunan direksiyon kilitleri hırsızlarla savaşmada etkili bir yöntem olabilir. Direksiyon kilidi, araç dışarıdan kilitlendiğinde ve motor kapatıldığında aktif hale gelir. Araç kilidinin açık unutulduğu durumlarda ise, direksiyon kilidi kısa bir süre sonra kendi kendine aktif hale gelme özelliğine sahiptir. Aracın çalınması halinde direksiyon hakimiyetini ve sürüşünü zorlaştıran bu özellik, kimi araçlarda standart olarak sunulsa da, bu özelliğe sahip olmayan araçlara harici bir kilit alınarak da aynı işlem gerçekleştirilebiliyor. Direksiyon için satın alabileceğiniz bu kilitlere benzer olarak, vites ve el freni kilitleri de bulunmakta. Bu kilitler direksiyon kilidi ile birlikte kullanıldığında daha etkili sonuç verebilir.

Olmazsa Olmaz: Alarm

Arça güvenliği dendiğinde akıllara ilk gelen şey şüphesiz ki alarm. Geceleri uzun uykuları bölen ve kimi zaman saatlerce çalmaya devam eden oto alarmları gerçekten hırsızları uzaklaştırmaya yetiyor mu bilinmez ancak caydırıcı olduğu aşikar. Kapı ve camlara takılan sensörlerin uyarılması durumunda siren sesinin devreye girmesiyle aktif hale gelen ve ses çıkaran alarm sistemleri, ön kaput, bagaj ve diğer kapılar açıldığında devreye giriyor. Bunun yanı sıra, günümüze daha çok tercih edilen ve camlar üzerine takılan basınç sensörleri, hırsızların camı kırması halinde çalışmaya başlıyor. Zamanla yarışan hırsızlar çoğunlukla kilitle uğraşmak yerine camlara yöneliyor. Bu nedenle basınç sensörleri bu anlamda oldukça etkili oluyor. Son olarak, ileri teknolojiye sahip araçlarda yer alan şok sensörleri, aracınızına vurulması ya da aracınızın itilmesi halinde devreye girerek ses sinyali vermeye başlıyor.

Filonuzun Süper Kahramanı: Araç Takip Sistemleri

Filo yönetimi ve uzun dönem araç kiralama konulu birçok yazımızda ele aldığımız araç takip sistemleri, söz konusu güvenlik olduğunda da kendine ilk sıralarda yer buluyor. Bason kilidi nasıl açılır ya da direksiyon kilidi nasıl etkisiz hale getirilir gibi konularda uzman haline gelen hırsızlar için biçilmiş kaftan olan bu sistemler, yalnızca filonuzu kontrol etmenize değil, GPS yardımıyla araçlarınızın konumunu belirleyerek, aracınıza ulaşmanıza da yardımcı oluyor.

Park Yeri Mühim

Şehir dışı seyahatlerinizde yaşadığınız en büyük problemlerden biri şüphesiz ki park problemi. Ancak toplantı ya da görüşmenize yetişmek amacıyla kolaylıkla göz ardı ettiğiniz park yerleri, aynı zamanda aracınızın hırsızlar tarafından kolaylıkla fark edilebildiği, oldukça açık alanlar. Bu nedenle, daha önce gitmediğiniz bir şehri ziyaret ettiğinizde, mutlaka 7/24 kamerayla izlenen kapalı otoparkları tercih etmeye özen gösterin. Aracınızı küçük bir otoparka ya da sokak ortasına park etmek, kısa süreli bile olsa, onu çalınmaya açık hale getirmek anlamına geliyor. Ancak kapalı otoparklara park etmeniz halinde, aracınızın giriş çıkış saatleri, nerede bulunduğu ve otoparka giriş çıkış yapan kişilerin belli olması, aracınızı güvende tutacak ve herhangi bir çalıntı durumunda şüphelilerin yakalanması noktasında daha sağlıklı sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Listenin Tam Olduğundan Emin Olun

Önlemlerinizi tamamen aldığınızdan eminsiniz. Ancak yalnızca ufak bir detay kaldı. Aracınızı terk etmeden önce kendinize bir güvenlik listesi oluşturun ve bu listeyi tamamladıktan sonra aracınızı terk ettiğinizden emin olun. İşte güvenliğiniz için basit ancak oldukça etkili bir liste:

-Kısa süreli araçtan ayrılsanız dahi, anahtarı aracın üzerinde asla bırakmayın

-Camları ve kapıları kapatın ve kilitleyin.

-Araçta herhangi bir belge bırakmayın.

-Yedek anahtarınızı asla araçta bırakmayın.

Filonuzu Hırsızlardan Nasıl Korursunuz?

Benzer İçerikler