Filonuzun Güvenliği İçin Raporlama Neden Önemli?

Filo yönetiminde güvenliğinizle ilgili en önemli nokta sizce hangisi olabilir? Kazayı önleyecek güvenlik önlemleri mi yoksa kazaya bir adım kala yaşadığınız “minik kazalar”dan ders çıkarmak mı? Aslında cevap her ikisini de kapsıyor. Çünkü her ne kadar önlem alırsanız alın, bazen sürücüden kaynaklı, bazen de hava ya da yol durumundan kaynaklı sürprizler bizi bekliyor. Peki raporlama bu noktada bize nasıl yardımcı olabilir? Ondan nasıl yararlanmalıyız?

Risk Nerede Başlıyor?

Filonuzdan güncel bir biçimde haberdar olmak, güvenliğinizle ilgili neredeyse tüm noktalarla ilgili sizi bir adım öteye taşıyabilir. Öncelikle söz konusu güvenlik olduğunda, tek odağınız elbette ki araçlarınız olmayacak. Araçların fiziksel durumu ve kapasitelerinin haricinde, sürücülerin aracı ne şekilde kullandıkları da, özellikle gelecekte doğabilecek kimi güvenlik zafiyetlerinin ana kaynağı olabilir. Araçların farklı amaçlarla kullanılması, agresif sürüşe bağlı olarak yakıt tüketiminin fazla olması, araçların fiziksel anlamda uygun olmadığı koşullarda kullanılması ya da zorlanması gibi durumlar, filonuzda yer alan araçları zaman geçtikçe daha zayıf hale getirir ve kaza riskiniz artar. Bu nedenle “risk” dediğimizde, aslında risk oluşturabilecek durumları da bu kapsama almamız gerekiyor. Herhangi bir yaralanma ya da hasar oluşmaması, aynı olayın tekrarında gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu noktada kaza ve olay kavramlarını doğru bir şekilde ayrıştırmak gerekiyor. Kazalar çoğunlukla yaralanma ve hasarla sonuçlanır, olaylar ise kazaya bir adım kala yaşanan, herhangi bir hasarın olmadığı “kıl payı” durumlardır.

Risk Oluşturan Durumlar ve Raporlama

Risk oluşturan her bir durum aslında bir kaza potansiyelidir, basit çiziklerle atlatılan ya da kıl payı kurtulduğunuz olaylar da öyle. Bunu asla göz ardı etmeden, bu duruma yol açan etkenleri belirleyerek mutlaka tartışmalı ve bu etkenleri minimuma indirmeyi, hatta tamamıyla ortadan kaldırmayı denemelisiniz. Bu gibi durumları raporlamak ve üzerine tartışmak yalnızca sizin için değil başkaları için de oldukça önemlidir. Çünkü yaşadığınız kaza ya da olay her daim sizden kaynaklı olmayabilir ve sizin bu olay kapsamında deneyimledikleriniz, bu duruma şahit olmayan kişilere ışık tutabilir. Olaylar aynı zamanda önceden göz ardı edilen güvenlik açıklarının net bir şekilde görülebileceği fırsatlar olarak değerlendirilmelidir. Buz dağının görünmeyen yüzü, bu gibi durumlarda sık sık kendini belli eder ve size düzeltmeler yapmanız için şans tanır. Bu noktada, sizin için filonuzu dikkatle izleyecek ve her detaylı bilgiyi size anlık olarak sağlayabilecek araç takip sistemleri büyük önem arz eder. Araç takibi, araç kullanım şekilleri, yakıt tüketimi ve kazaya sebebiyet verebilecek tüm durumları, bu sistemlerin sağladığı raporlardan gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bu sistemler size yalnızca rapor vermekle kalmaz, problemleri nasıl çözebileceğiniz noktasında da size yardımcı olur. Aracınızın fiziksel durumunun yanı sıra, sürücü temelli hataları da yine raporlar sayesinde gözlemleyebilirsiniz. Böylece sürücülerinizin gelişimine destek olarak onların hem sosyal hem de fiziksel eksiklerini keşfetme ve bu eksiklerle ilgili onlara yardımcı olma şansı bulursunuz. İste kocaman bir filo sahibi olun isterseniz yalnızca uzun dönem araç kiralamanın faydalarından yararlanan bir serbest meslek çalışanı olun, araç takip ve raporlama hem kısa hem de uzun vadede size iyi gelecek. Pek tabii arabanıza da…

Filonuzun Güvenliği İçin Raporlama Neden Önemli?

Benzer İçerikler