Ford ‘un Tarihçesi ve Tarihi Henry Ford Merakı

Ford ‘un Tarihi

Ford tarihçesi ABD araç imalatçısı Henry Ford ‘un 30.07.1863 yılında Michigan Dearborn ‘da dünyaya gelmesiyle başlayacaktır. İrlanda kökenli çiftçi bir ailenin en büyük evladı olarak dünyaya gelmiştir. Okul zamanlarında akşamları eve gelir gelmez ve yaz aylarında hiç durmaksızın çiftliğin işleriyle uğraşırmış. Daha on iki yaşındayken aile bireylerinden annesini kaybetmiş, bu kaybı ardından okuluna aralıklarla gitmeye başlamıştır. Aklını tek meşgul eden ve vakit harcadığı makineler olmaya başlamıştır. Eline geçen her aletin içini açıyor ve dikkatle inceliyor. Bu merak yalnızca inceleme ile kalmadı, aynı anda içini açtığı her makineyi dikkatlice bakımını yapıp eskisinden daha da iyi çalışır duruma getiriyor.

Her gün gittikçe artan merakı ve heyecanı yüzünden neredeyse tüm zamanını, kendisinin kurduğu atölyesinde geçirmeye başlamıştır. Henüz on beş yaşındayken, atölyesinde ilk buharlı makinesini yapmış bulunmaktadır. On yedi yaşına bastığında ise bir makine yapım evinde çırak olarak iş başı yapmış olsa da maddi durumu yetersiz olduğu için akşamları da kuyumcunun yanında çalışmak zorunda kalmıştır.

Tarih 1882 ’i gösterdiğinde , Michigan’ın güneyinde bir buharlı makine monitörü yapılan bir fabrikada işe girmiştir ve burada makineler hakkındaki bilgisini sürekli geliştirmiştir. Bilgisini geliştiren Ford ardından, çiftlik işlerini kolaylaştıracak makineler üretmeyi kafasına koymuştu. Bu karardan sonra ilerleyip , projelerini hep taze tuttu. Bu tarihten tam altı sene sonra yine bir çiftçinin kızı olan, Clara J. Bryant ile evlenmiştir ve bir çocukları olmuştur.

Başarısının Sırrı Ne ?

Tarih 1891 ‘i gösterdiği sıralarda Detroit ‘de Edison Illuminating Company ‘de mühendislik yapmaya başlayan Henry Ford , 1893 senesinde baş mühendis unvanını kazanmıştır. Boş zamanını hep araç üretim üzerinde projelerini geliştirmek için çalışır.  Ne var ki çok geçmeden, ilk tek silindirli benzim motorunu 1893 senesinde evinin mutfağında üretmeye başardı. 3 sene sonrasında ilk otomobilini üretmiştir.

İlk firması olarak bilinen Detroit Automobile Company, kurulduğu zamandan bir buçuk yıl sonra kötü sonuçlanarak iflas etmiştir. Bu kötü deneyimin ardından , 16.06.1903 ‘de hisselerine %25,5 oranında ortak buldu Ford Motor Company ‘yi tekrar can vermeye karar aldılar. Yine aynı sene içerisinde ürettikleri ilk araç ABD ‘de satışa sunulmuştur. 1904 senesinden sonra da araçları başka şehirlere de ihraç edilmeye başladı. İş bölümü ve rasyonelleştirme sayesinde daha düşük bütçeli üretime ve dolayısı ile daha yüksek satış rakamlarına ulaşılacağına inanmışlardır. Bunun yanı sıra her zaman daha kısa çalışma saatlerini ve daha yüksek işçi maaşlarını savun duysa da farklı çevrelere bunu kabul ettirmek hiçte kolay olmamıştır.

Fordizm” Kısa zaman içerisinde çok sayıda işletme tarafından benimsenmeye başladı. Oğlu olan Edsel şirketin başına geçse de 1943 tarihinde oğlu Edsel vefat etmiştir ve Henry Ford tekrardan şirketin idaresini üstlenmek durumunda kalmıştır. 1945 senesinde savaşın bitmesiyle birlikte silahlanmaya yönelik siparişlerin çoğunluğu iptal etmişlerdir. Böylece rekor sayılacak bir süre zarfında barışsal üretime geçiş yapmıştır. Temmuz 1945 senesinde ilk binek aracı üretim bandına geçirmiş. Bu araçlar ABD ‘de üç buçuk yıldır üretilen ilk araba unvanına da sahiplik etmiştir. Bundan iki ay sonra Henry Ford , şirket idaresini torunu olan Henry Ford II ‘ye devretmiştir. Şirketin kurucu olan Ford , 07.04.1947 senesinde 83 yaşında evinde vefat etmiştir.

Ford Motor Company Ne Zaman Kurulmuştur?

Ford Motor Company , Henry Ford tarafından 1903 senesinde Amerika ‘da kurulmuştur. Şu anda merkezi Dearborn , Michigan ‘da bulunan dünyada ilk araç üretimi yapmaktadı. , 6 kıtada 200 satış pazarında araç üretip ihraç ediyor. Firmanın dünya genelinde yaklaşık 246.000 çalışanı vardır ve 110 fabrikası bulunmaktadır. Ford Motor Company ‘ye bağlı ana ve bağlı otomotiv markaları Aston Martin , Ford Lincoln ve Mercury ‘dir. Ford , Jaguar ve Land Rover ‘i 2008 yılında Hint firması olan Tata ‘ya, Volvo ‘yu ise 2009 yılında Çin firması olan Geely ‘e satmıştır.

Ford ‘un Tarihçesi ve Tarihi Henry Ford Merakı

Benzer İçerikler