Formula 1 KERS Sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Formula 1 KERS Sistemi nedir? Nasıl çalışır? | Blog

Formula 1 KERS Sistemi nedir?

KERS ÇARK (VOLAN) | Blog

   KERS Sistemi asıl adı; “Kinetic Energy Recovery System”, Türkçe karşılığı “Kinetik Enerjiyi Geri Kazanım Sistemi” olan ve Formula 1 yarışlarında, F1 araçlarında kullanılan, frenleme esnasında oluşan kinetik enerjiyi depolayarak, otomobilin tekerleklerine itme gücü olarak ileten sistemdir. F1 tarihinde ilk kez 2009 yılında kullanılmaya başlanan bu sistem sayesinde, aracın motor gücüne ek olarak, fren sisteminin kinetik enerjisi aracın dizayn edilen güç haznesinde depolanarak, ileri yönde bir güç olarak kullanılıyor. Bu güç tekerleklere özel tasarım parçasıyla aktarılıyor. (ÇARK; Sol taraftaki fotoğraf.) Bu sistemin genel adına ise kısaltılmış formatta KERS adı veriliyor. Genel olarak fren sisteminin çalışması esnasında meydana gelen kinetik enerjiyi, tekerleklere itme gücü olarak ileten sisteme verilen ad şeklinde nitelendirebiliriz. Peki KERS nasıl çalışıyor?

Formula 1 KERS Sistemi nasıl çalışır?

   Formula 1 KERS Sistemi; temelde, frenleme esnasında kaybedilen momentumun (itme gücünün), özel tasarım bir çark ile elektrik gücü olarak depolanması ve istendiği takdirde, ileri yönlü momentum olarak kullanılması mantığına dayalı çalışıyor. F1 otomobilleri her turda 400kJ fren enerjisi depolayabiliyor ve bu miktar dolduğunda bir sonraki tur için enerji saklıyor. DRS Sisteminin düzenli olarak saniye saniye kontrol edildiği gibi, yarış esnasında kullanılan KERS Sistemi de anlık olarak takip ediliyor.

   KERS Sistemi; Formula 1 aracının arka tekerlekleri birbirine bağlayan milin ortasına yerleştirilmiş çarkın, frenleme esnasında sağladığı dönme enerjisini CVT adındaki özel bir vites kutusu ile devirlendirerek, dinamoya kadar uzun bir mille iletmesi mantığına dayanır. F1 pilot koltuğunun altında bulunan bu dinamo, frenleme esnasında kazanımını sağladığı bu enerjiyi yine sürücünün altına konumlandırılmış olan bataryalara depolar. Sürücü bu enerjiyi kullanmak istediğinde direksiyonun üzerinde bulunan KERS butonuna basar ve buna müteakip dinamo bu sefer tam ters yönde, krank milinden bağımsız olarak, mille tekerleklere ekstra gücü iletir. Bu güç ortalama 80 Hp beygir gücüne tekabül eder. Tork gücü olarak da minimum 100 Nm kazanım elde eder. F1 Pilotları, bu ekstra güç sağlayan KERS’i, genel olarak araç geçmek için kullanmaktadırlar.

KERS ve DRS Sistemleri

   Genel itibariyle tek bir ortak amaca hizmet ederler: Hızlanmak. Bunun dışında, Formula 1 araçlarında günümüzde kullanılan bu KERS ve DRS Sistemlerinin çokta benzer yapılara sahip olduğu söylenemez. KERS’de frenleme sayesinde açığa çıkan gücün tekerleklere itme gücü olarak yansıtılması görevi işlev görürken, DRS Sisteminde aracın tamamen aerodinamik yapısı sayesinde hız kazanımı sağlanır. DRS Sisteminde aracın arka kısmında bulunan kanat, düzlüklerde açılarak rüzgarın, araç hızını kesmesinin önüne geçilir. KERS de oldukça önemli bir sistem olmasına rağmen DRS Sistemi kadar rağbet görmemektedir. Pilotlar genel itibariyle KERS haklarını, DRS’yi açtıkları zaman kullanmaktadır. Bu sayede iki sistemden de aynı anda yararlanıp, araç geçişini kolaylaştırmayı amaçlarlar.

Popüler Sorgular:

Formula 1 kers sistemi nedir Kers nasıl çalışır Kers çalışma mantığı F1 Kiraz Kers her zaman aktif mi F1 Kers çalışma mantığı Fren sistemi kers Kers fren sistemi F1 Kers fren sistemi Kers ve Drs Kers ve Drs arasındaki farklar Kers ve Drs benzerlikleri

Formula 1 KERS Sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Benzer İçerikler