Formula 1 pistleri ve özellikleri | F1 Grand Prix GP pist özellik

Formula 1 pistleri ve özellikleri | F1 Grand Prix GP pist özellik | Blog

Formula 1 pistleri ve özellikleri | F1 Grand Prix GP pist özellik | Blog

Formula 1 nedir?

   Formula 1: İlk sezonu 1950 yılında koşulan, kısaltması F1 olan, Grand Prix (GP) Yarışları olarak da bilinen Formula 1, tek kişilik, açık tekerlekli otomobil yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan otomobil yarışıdır. Formula 1; 1 yıl boyunca, her birine Grand Prix adı verilen ve değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. Tüm bu yarışlardan sıralamaya göre puan edilir. Yıl sonunda toplanan puanlara göre Pilotlar Şampiyonluğu ile Takımlar Şampiyonası (Otomobil Yapımcıları Birinciliği) ödülleri verilir.

   F1 Yarışları Jean Todt‘un başkanlığını yaptığı, FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler. Formula 1’in geçmişinde yarışların çoğunluğu Avrupa’da yapılmış olmasına karşın, son yıllarda artan sayıda yarışlar Avrupa dışına da kaydırılmaktadır. Dünyanın en çok izlenen ve en üst düzeyli motor sporudur. 2018 yılı itibari ile 800 milyon televizyon izleyicisine ulaşıldığı bilinmektedir. Ferrari, Mercedes, Renaultgibi birçok otomobil markası ve bu markaların takımları bulunur. Ülkemizde bulunan pistin ismi İstanbul Park‘tır ve 2005 yılından 2012 yılına dek Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmıştır. 

Formula 1 pistleri

   Dünya çapında 2018 yılı için 18 ayrı noktada Grand Prix düzenlenmiş yarış pisti bulunmaktadır. Bunlardan biri İstanbul Park‘tır, fakat şuan için İstanbul Park’ta yarış düzenlenmemektedir. 2005-2012 yılları arasında İstanbul Park’ta yarışlar düzenlenmiş, fakat daha sonrası hükumet ile F1 yöneticilerinin anlaşmaya varamaması sonucu yarışlar artık ülkemizde düzenlenmemektedir. Tüm bu pistlerin; uzunluk, tur sayısı, tur uzunluğu, viraj sayısı, pistin geçmişi, en çok yarış kazanan F1 takımı, en çok yarış kazanan pilot ve pistin genel özelliklerini inceleyelim. İşte 18 ayrı pist ve bu Formula 1 pistleri özellikleri;

Avustralya Grand Prix – Melbourne Albert Park pisti | BLOG

Avustralya Grand Prix – Melbourne Albert Park pisti

   Avustralya’daki Formula 1 yarışları 1985 yılında Adelaide‘de başladı. Büyük tartışmalar sonunda 1993 yılında yarışların Melbourne‘e taşınması konusunda F1 yönetimi FIA ile anlaşmaya varıldı. Adelaide ile sözleşmenin bitim tarihi olan 1996 yılına kadar Melbourne pistinin tamamlanması çalışması yapıldı. Melbourne merkezindeki Albert Park’da ilk GP 1997 yılında yapıldı. O zamandan beri şehir, Formula 1 sezonunun açılış yarışına parti havasında ev sahipliği yapıyor.

   Şehrin çeşitli yerlerinden ücretsiz tramvay servisleriyle yarış pistine birkaç dakika içinde ulaşmak mümkün. İçinde açık veya kapalı otoparkı mevcut olmayan piste ulaşım ayrıca tren ve otobüslerle yapılıyor. Melbourne Grand Prix Albert Park pistinin özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 5,303 kilometre Toplam tur sayısı; 58 tur Toplam tur uzunluğu; 307,5 kilometre Toplam viraj sayısı; 16 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Malezya Grand Prix – Kuala Lumpur Sepang pisti | BLOG

Malezya Grand Prix – Kuala Lumpur Sepang pisti

   Formula 1‘in en teknik pistlerinden olan Sepang‘ın yapımına 1990‘larda başlandı. Yüksek sürate imkan sağlayan gayet geniş ve düz sürüş alanıyla dar viraji içeren bu çok komplike pist, sürücülerin en çok zevk aldıkları Grand Prix’lerden biri.

   Kuala Lumpur şehri Malezya’nın en kalabalık ve zengin metropolüdür. Malezya’nın Formula 1‘deki kararlılığı, Sauber‘e yaptığı büyük yatırım ve Lotus Engineering‘in satın alınmasıyla kuvvetlendirilmiş. 

   Yeni Kuala Lumpur International Airport‘dan 3.5 kilometre mesafedeki piste ulaşım otoban yoluyla yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Kuala Lumpur, Seremban ve Nilai şehirlerinden kalkan trenlerle Sepang pistine ulaşım ortalama yarım saat sürüyor. Formula 1 pistleri arasından Kuala Lumpur Sepang pistinin özellikleri ise şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 5,543 kilometre Toplam tur sayısı; 56 tur Toplam tur uzunluğu; 310,4 kilometre Toplam viraj sayısı; 15 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Sebastian Vettel (Almanya)

San Marino Grand Prix – Imola Autodromo Enzo E Dino Ferrari pisti | BLOG

San Marino Grand Prix – Imola Autodromo Enzo E Dino Ferrari pisti

   Ferrari‘nin evi niteliğindedir. Imola pisti motorsporları için ideal özelliklere sahip bir pist olma ünvanını taşıyor. 1950 yılında otobanların birleştirilmesiyle kurulan pistteki ilk yarışlar 1954 yılında başladı. 1963 yılında Formula 1 ile ilk görüşmeler ve ardından da resmi olmayan yarışlar basladı. 1980 yılında ise Imola ilk ve son İtalyan Grand Prix‘sinin ev sahibi oldu. 1981 yılında İtalyan GP Monzo’ya döndü. Bunun üzerine San Marino Grand Prix‘i doğdu. İtalya’da ki pist Monzo pisti ile devam ederken, Autodromo Enzo E Dino Ferrari pisti San Marino’da kaldı ve yarışlar burada düzenlenmeye mütemadiyen devam etti. 

   Imola’ya İtalya’nın her tarafından kolayca erişilebilir. Uçakla ulaşım için en yakın havaalanı Bologna‘daki Guglielmo Marconi havaalanı. Şehrin tren istasyonu ile pistin mesafesi 1.5 km. Formula 1 pistleri arasında iyi bir yere sahip olan Imola Autodromo Enzo E Dino Ferrari pistinin teknik özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 4,933 kilometre Toplam tur sayısı; 62 tur Toplam tur uzunluğu; 305,8 kilometre Toplam viraj sayısı; 9 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

İspanya Grand Prix – Barcelona Catalunya pisti

   1991 yılından beri İspanyol Grand Prix‘ine ev sahipliği yapan Catalunya‘daki yarışlarda New Holland olarak bilinen son iki tur sezonun en iddialı ayağını oluşturuyor. Bu sebeple seyircilere, Elf virajı yarışı izlemek için oldukça ideal bir pist. Barcelona’nın yüksek ve düşük süratli viraj içeren, inişli çıkışlı Catalunya pistine, sürücüler alışıklar, fakat fiziki ve mekanik olarak zorlu ve iddialı bir pist. Özellikle yüksek lastik kaplaması gereken bu pistte, aşırı rüzgar nedeniyle optimum bir denge yakalamak oldukça zor. 

   Barcelona‘dan 30 km uzaklıkta olan Circuit de Catalunya‘ya ulaşım kara yoluyla çok kolay. Bunun yanında Sants istasyonundan kalkan trenle seyahat sadece 40 dakika. Formula 1 pistleri arasından Barcelona Catalunya pistinin teknik özellikleri ise şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 4,730 kilometre Toplam tur sayısı; 65 tur Toplam tur uzunluğu; 307,4 kilometre Toplam viraj sayısı; 9 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Monte Carlo Grand Prix – Monaco Monaco GP pisti

   Formula 1 pistleri arasında belki de en tehlikeli ve zor GP denilebilir. Oldukça keskin ve dar virajları, sürücüler için çok zor bir koşul oluşturuyor. Monaco pisti açıkça şu farkı gözler önüne serer; iyi pilot, kötü pilot. Monte Carlo‘da lastik bariyerlerle korunmuş pistte hata yapma payının sıfır olması konsantrasyonu maksimuma çıkarıyor. En ufak bir hata kaza ile sonuçlanıyor. İzlemesi oldukça zevkli bir GP. Aşağı basıncın ve frenlerin çok yoğun önem kazandığı yarışta diğer bir aracı geçmek neredeyse imkansız. Bu sebeple kalifiye yarışları çok önem kazanıyor. DRS sisteminin açılacağı düzlüğün bile Canada GP’nin virajları gibi olması ne kadar zorlu bir pist olduğunun kanıtı. Monte Carlo yarışları 1955 yılından beri dünya şampiyonasının muntazam bir parçası. Michael Schumacher gibi dev isimler bile bazı zamanlarda bu zorlu yarış pistini yarıda bırakmıştır.

   Nisk‘den yaklaşık 20 dakika mesafedeki Monaco‘ya ulaşım tren, araba, taksi ve hatta helikopterle bile mümkün. Monaco‘dan kalkan otobüslerle ulaşım ise 45 dakika sürüyor. Formula 1 pistlerinin en zorları arasında başı çeken Monaco GP’nin özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 3,370 kilometre Toplam tur sayısı; 78 tur Toplam tur uzunluğu; 262,8 kilometre Toplam viraj sayısı; 10 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Ayrton Senna (Brezilya)

Avrupa Grand Prix – Nürburg Nürburgring pisti

   Oldukça köklü bir tarihi vardır. Formula 1 pistleri arasından Nürburgring pistinin önemi büyük. Avrupa Grand Prix, FIA’nın yarış takviminde bulunan bir müsabakadır. Valencia Street Circuit’de organize edilmektedir. Michael Schumacher’in devleştiği bir pisttir. Tam olarak 6 yarış kazanmıştır ve en çok yarış kazanan pilot ünvanına sahiptir. Sürücülerin hafızası zorlayan bir yapıya sahiptir.

   Nurburgring, Almanya’nın Eifel bölgesinde bulunuyor. Burası Koblenz ‘e 60 km, Koln‘e ise 90 km mesafede. Uluslararası hava alanlarına karayolu bağlantısı çok iyi. Formula 1 pistleri arasından Nürburg Nürburgring pistinin özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 4,556 kilometre Toplam tur sayısı; 67 tur Toplam tur uzunluğu; 305,2 kilometre Toplam viraj sayısı; 10 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Kanada Grand Prix – Montreal Gilles Villeneuve pisti

   1960 yılında başlayan Formula 1 yarışları, İngilizce ve Fransızca konuşan Kanada’lılar sebebiyle her yıl Mosport Park ve Mont-Tremblant ‘da dönüşümlü olarak düzenlendi. Fakat Mont-Tremblant‘ın sürücüler için tehlikeli olması nedeniyle 1970’de iptal edilmesiyle birlikte yarışlar Mosport Parkı’na kaydı. 1977 yılında Fransız Kanadalılar Formula 1 standardında yeni bir pist inşa ettiler. Böylece 1978 yılında ilk Formula yarışı yapıldı. 1982 yılında trajik bir kaza sonucu hayatını yitiren Ferrari sürücüsü Kanadalı Gilles Villeneuve‘e ithafen piste onun adı verildi.

   Gilles Villeneuve pisti, Montreal yakınlarındaki St. Laurence nehrinin üzerindeki Ile Notre Dame adasında ve metro istasyonundan yürüme mesafesinde bulunuyor. Şehirden otobüs seferleri de mevcut. Montreal’in her iki havaalanından şehre ulaşım için direkt otobüs seferleri var. Formula 1 pistleri arasından Kanada’nın Montreal Gilles Villeneuve pistinin özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 4,421 kilometre Toplam tur sayısı; 70 tur Toplam tur uzunluğu; 309,4 kilometre Toplam viraj sayısı; 5 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

ABD Grand Prix – Indianapolis Indianapolis Motor Speedway pisti

   Oldukça eski bir pist olma ünvanına sahiptir. İki ayrı DRS düzlüğünden biri oldukça uzun mesafelidir. Pilotlar için kolay olarak nitelendirilebilir. Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix olarak bilinir zaman, 1908 yılından bu yana yarışlara ev sahipliği yapmaktadır. Yarış daha sonraları Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın bir parçası oldu . 2017 yılı itibariyle 47 kez yarışma gerçekleştirilmiş olup, toplamda 10 farklı lokasyonda koşulmuştur. 2012 yılından bu yana her yıl Grand Prix düzenlenen bir pisttir. 

Pistin uzunluğu; 4,192 kilometre Toplam tur sayısı; 73 tur Toplam tur uzunluğu; 306 kilometre Toplam viraj sayısı; 9 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Fransa Grand Prix – Magny Cours Nevers Magny Cours pisti

   1960 yılında Fransa’nın Upper Loire bölgesindeki Magny Cours‘da Jean Bernigaud tarafından yapılan pistin orijinal uzunluğu 1.6 kilometre civarındaydı. 1969 yılında başlatılan genişletme çalışmalarıyla birbirinden bağımsız olan iki pisti, tek bir piste dönüştürülerek uzunluğu 3.84 kilometreye çıkarıldı ve 1971 yılında resmi olarak hizmete girdi. Pist bir kaç kere European F3 şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Eski Cumhurbaşkanı Francois Mitterand ise ciddi yatırımlarla burasını Formula 1 yarışlarına hazırladı. Pist çevre yolları ile birleştirildi ve Fransa’nın en iyi yarış takımlarını cezbedecek büyük bir yarış pisti oluşturuldu. Daha sonra yapılan yatırımla virajlar değiştirildi ve pist, 4.26 kilometre uzunluğuyla bugünkü haline getirildi. 1991 yılından beri de Fransız Grand Prix’e ev sahipliği yapmakta.

   Paris ile Lyon arasındaki Nievre bölgesindeki pist için çevre hava alanları hizmet veriyor. Çevre şehirlerden piste ulaşım ise karayolu ile çok seri bir durumda. Formula 1 pistleri arasından, Magny Cours Nevers Magny Cours pistinin özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 4,192 kilometre Toplam tur sayısı; 73 tur Toplam tur uzunluğu; 306 kilometre Toplam viraj sayısı; 9 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Britanya Grand Prix – Silverstone Silverstone pisti

   Silverstone pisti, 1971 yılında ‘İngiliz Yarış Sürücüleri Kulübü’ tarafında Woodcote‘daki 720 dönüm arazi üzerine inşa edilmiştir. 1987 ve 1992 yıllarında yeni ve kompleks virajların ilavesiyle piste son hali verildi. Son yıllarda pist üzerinde ve çevresinde yoğun geliştirme çalışmaları yapılıyor. Sapa bir yerde bulunan piste ayrıca çevre yollara da bağlanmakta. Böylece çok şikayet alan ulaşım sorunu giderilmiş hale geliyor. Sürücüler için oldukça basit denilebilecek bir pisttir. 

   Silverstone Pisti Londra‘nın kuzeyine 115 km uzaklıkta. En iyi ulaşım karayoluyla. Londra‘daki tüm havaalanları Silverstone ‘a hizmet veriyor. Silverstone‘a en yakın tren istasyonları ise Northampton ve Milton Keynes ‘de bulunuyor. Formula 1 pistleri arasından Silverstone Silverstone pistinin teknik olarak özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 5,141 kilometre Toplam tur sayısı; 60 tur Toplam tur uzunluğu; 308,4 kilometre Toplam viraj sayısı; 11 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari / McLaren En çok yarış kazanan pilot; Jim Clark (İngiltere) / Alain Prost (Fransa)

Almanya Grand Prix – Hockenheim Hockenheimring Baden Württemberg pisti

   Hockenheim pisti, 1939 yılında yüksek hız testleri amacıyla Mercedes-Benz için inşa edildi. Yaklaşık 8 km uzunluğundaki ilk pist, her iki ucunda uzun virajların bulunduğu iki adet uzun eğimli düzlükten oluşuyordu. Savaş sırasında ara verilen çalışmalar savaş bitiminde tekrar başlatıldı. Pist üzerinden çevre yolu geçmesi planlanınca hükumet zararı tazmin etmek için Hockenheim’a hayli yüklü bir para verdi. Bu para, şu anki meşhur pistin yaratılmasında kullanıldı. Çevresine stadyum ve seyirciler için yer yapıldı. Nurburgring pistinin teknik yetersizliği nedeniyle 1970 yılında Hockenheim’e gelen Formula 1, onarımdan sonra geri döndü. Böylece Hockenheim’da sadece milli yarışlar ve F2 kaldı. 1976 yılında Niki Lauda’nın yanmasının sebebi Nurburgring olunca Formula 1, Hockenheim’a geri döndü ve Hockenheim Alman Grand Prix’inin ev sahibi oldu. Michael Schumacher’in devleştiği pist olarak bilinir. Ayrıca Ferrari’nin en çok yarış kazandığı pisttir. Ferrari Hockenheim’da tam 19 yarış kazanmıştır.

   Almanya’nın merkezinde küçük bir kasaba olan Hockenheim, Frankfurt Am Main havaalanına 90 km, Stuttgart Echterdingen havaalanına ise 110 km uzaklıkta. Kasaba ana şehirlere çevre yollarıyla bağlı. Formula 1 pistleri arasından, Hockenheim Hockenheimring Baden Württemberg pistinin özelliklerine şu şekilde bakalım;

Pistin uzunluğu; 4,574 kilometre Toplam tur sayısı; 67 tur Toplam tur uzunluğu; 306,4 kilometre Toplam viraj sayısı; 12 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari  En çok yarış kazanan pilot; Rudolf Caracciola (Almanya)

Macaristan Grand Prix – Budapeşte Hungaroring pisti

   Macaristan Gand Prix’e ilk defa 1930 yılında ev sahipliği yaptı, fakat 2.Dünya savaşını ve Demir Perde’yi takiben motorsporlarına ülkede yer bulunamadı. 1980’lerde Demir Perde’nin ötesinde Gand Prix yapılması fikri ortaya atılınca, gözler Moskova’ya çevrildi. 1983 yılında Macaristanlı spor yetkililerinin ülkeyi tekrar global motor sporları içine dahil olması yönündeki istekleriyle pusula tekrar Budapeşte’ye çevrildi. Yarış pisti ve seyirci yerlerine çok uygun olan ve ayrıca Budapeşte’ye 19 km uzaklıktaki bir vadinin tabi yapısı nedeniyle Hungaroring’in yapım çalışmasına 1985 yılında başlandı. Pist 1986 yılında tamamlanarak, ilk kez Formula 1 yarışları aynı yılın Ağustos ayında başladı. 200,000 seyircinin katıldığı yarış büyük bir başarı içinde geçti. Dar ve kıvrımlı yolu ile pist o zamandan beri büyük yarışlara sahne oluyor.

   Uçakla ulaşım Budapeşte’nin Ferihegy International havaalanı yoluyla olmakta. Budapeste‘den Hungaroring’e ulaşım karayoluyla çok kolay. Ayrıca piste çok yakın mesafeye kadar tren seferleri de mevcut.

Pistin uzunluğu; 3,975 kilometre Toplam tur sayısı; 77 tur Toplam tur uzunluğu; 306 kilometre Toplam viraj sayısı; 11 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Belçika Grand Prix – Spa-Franchorchamps pisti

   1924 yılından beri Grand Prix‘e ev sahipliği yapan Belcika’nın Spa-Francorchamps pisti Formula One‘ın en eski pistlerinden biri. Toplam 14.9 km uzunluğundaki dar sokaklarda koşulan yarışlar oldukça tehlikeliydi. Zaman içinde elden geçirilen pistte, 1970 yılında en son yarışlar yapıldığında uzunluğu hala 14 km idi.  1983 yılına kadar Formula yarış takvimine dönmeyen Spa‘nın uzunluğu 7 km’nin altına düşürüldü. Bununla beraber pistin sihri korunarak normal turun üçte ikisi olan orijinal pist üzerine inşa edildi. Yüksek hız ve çabuk hızlanma özelliğiyle şöhreti çıkmış olan Eau Rouge virajı değişmeden kaldı. Son yirmi yıldan beri Spa, F1 yarışlarının en uzun pistine sahip. Hava koşullarının sürekli olarak değişmesi, Spa’nın özelliklerinden biri. Öyle ki; bazen yağmur yağdığında pistin bir ucu ıslak, diğer ucu ise kuru olabiliyor. Hava sürprizleri seviyor ve pist oldukça uzun.

   Spa-Francorchamps pisti Belçika’nın güney doğusunda bulunuyor. Kasaba, Aachen ve Liege‘den 50 km uzaklıkta ve Alman sınırına yakın. Brüksel’in Zaventem International Havaalanı’ndan uzaklığı ise 150 km. Formula 1 pistleri arasından Spa’nın özellikleri şöyle;

Pistin uzunluğu; 6,968 kilometre Toplam tur sayısı; 44 tur Toplam tur uzunluğu; 306,5 kilometre Toplam viraj sayısı; 11 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Ayrton Senna (Brezilya)

İtalya Grand Prix – Monza Autodromo Nazionale Di Monza pisti

   Hız ve hünerin hakim olduğu pistlerin en güzel örneklerinden biri olan Monza, aynı zamanda tarihinde ki en güzel ve en kötü yarışların varlığıyla pistler içinde anlamlı olanlarından biri. Bu sebeple İtalyan’lar bu piste Sihirli Pist ismini takmışlar. Oldukça düz bir pist olma ünvanına sahip ve maksimum hız severler için vazgeçilmez bir GP. Tarihte koşulan en uzun pistlerden biridir. 

   Monza, Milano şehrinin 16 km kuzey-doğusunda bulunan küçük bir kasaba. Şehirden Monza’ya tren ve kara yoluyla ulaşım çok kolay. Tren istasyonundan piste, yarış zamanlarında ücretsiz otobüs seferleri mevcut durumda. Formula 1 pistleri arasında Monza’nın yeri ve önemi büyük, hele ki Ferrari için, zira tam 19 kez yarış kazanmış durumda. Tabi ki Ferrari denilince akla gelen ilk isim Schumacher. Onun devleştiği bir diğer Grand Prix, İtalya. Oval şekilde tasarlanan bu pistin özellikleri ise şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 5,783 kilometre Toplam tur sayısı; 53 tur Toplam tur uzunluğu; 306,5 kilometre Toplam viraj sayısı; 7 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Çin Grand Prix – Şanghay pisti

   Shanghai International Circuit yeni milenyumdaki yarışlar için tasarlandı. Muhteşem yol kalitesiyle bu modern pist Çin’in Formula 1 dünyasına açılması için planlandı. Pistin mimarları Hermann Tilke ve Peter Wahl‘e göre “ 5.4 kilometrelik yarış pistinin şekli, Çin alfabesinde ‘yüksek’ manasına gelen “shang” kelimesini ifade eden karaktere göre tasarlandı. Takım binaları ve diğer tasarımların mimari yapısında kullanılan diğer semboller de geçen Çin tarihinden alınmış. Burada tabiat ve teknoloji, elemanlar arasında harmoni yaratmak için ustalıkla kullanılmış durumda. Farklı rüzgar etkilerindeki hızlanma ve yavaşlamada dikkate değer bir pist oluşunun yanında maksimum hıza ulaşmada da hem sürücünün hem de aracın kalitesini zorluyor. Seyirci yönünden çok özel bir yarış sunuyor. 29 bin sandalyeli seyirci bölümü yarışı rahatça izleme olanağı sunuyor. Gariptir ki, neredeyse bütün pistlerde harikalar yaratan Schumacher, Çip Grand Prix’inde oldukça az yarış kazanmıştır. Formula 1 pistleri arasından Şanghay pistinin özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 5,451 kilometre Toplam tur sayısı; 56 tur Toplam tur uzunluğu; 305,2 kilometre Toplam viraj sayısı; 9 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Lewis Hamilton (İngiltere)

Japonya Grand Prix – Suzuka pisti

   1962 yılında test sürüşü amacıyla Honda tarafından inşa edilen Suzuka pisti Formula 1 yarışlarının en muhteşem pistlerinden biri. Piste ilaveten müthiş bir park da kompleksi tamamlıyor. 1987 yılındaki F2 ve değişik sportif araba yarışları ev sahipliği yaptıktan sonra Honda’nın baskısı ağır gelerek Japon Grand Prix’i, Suzuka’ya yerleştirildi. Suzuka, Grand Prix yarışlarındaki en iddialı virajlarından birine sahip. Sürücülerin favorisi 130R ve Spoon kıvrımı. Sekiz rakamı şeklindeki yerleşimi pisti Formula 1’de eşsiz kılıyor. Türkçe olarak özetlemek gerekirse; oldukça allengirli bir pist diyebiliriz. 

   Suzuka, Tokyo’ya ve uluslararası Narita Havaalanı’na, 320 km uzaklıktaki Ise Bay adasında bulunuyor. Osaka’nın, Kansai havaalanına uzaklığıysa 150 km. Piste en yakın havaalanı 50 km uzaklıktaki Nagoya international Airport. Nagoya’dan piste, trenle ulaşım ise 40 dakika civarında. Formula 1 pistleri arasında ki bu karmaşık pist Suzuka’nın özellikleri ise şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 5,821 kilometre Toplam tur sayısı; 53 tur Toplam tur uzunluğu; 308,5 kilometre Toplam viraj sayısı; 8 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Michael Schumacher (Almanya)

Brezilya Grand Prix – Sao Paulo Autodromo Jose Carlos Pace pisti

   Yeni yerleşim merkezi yaratmak amacıyla yerli yatırımcılar tarafından 1938 yılında Sao Paulo‘da satın alınan arazinin bir bölümünün ev yapımına müsait olmaması sebebiyle o bölüme yarış pisti inşa edilmesi kararlaştırıldı. Ancak Sao Paulo‘nun planlanandan çok daha hızlı büyümesi sebebiyle pistin çevresi meskenle doldu. Emerson Fittipaldi’nin 1970‘lerdeki başarısı halkın dikkatini Formula 1‘e yöneltti. 1973 yılında ilk Grand Prix şampiyonasına ev sahipliği yapan Interlagos, Fittipaldi, Carlos Pace ve Carlos Reutemann gibi yerli yarısçılara gayet uğurlu geldi. Hepsi 70’leri zaferle geçirdi. Carlos Pace uçak kazasında ölünce piste onun ismi verildi. 1978 yılında Rio’ya taşınan GP Ayrton Senna’nın, kariyerinin en iyi zamanlarında, 15 milyon dolarlık yenileme projesi kabul görünce, F1 Interlagos‘a tekrar geri döndü ve orada kaldı. Senna’nın ölümünden bu yana hiçbir Brezilyalı yarışçı Interlagos’da puan alamadı. (2018)

   Pist, Sao Paulo‘nun merkezine 15 kilometre güneyde bulunuyor. Metronun bulunduğu her çeşit kamu ulaşım araçlarıyla, taksi dahil, piste gidilebilir. Sao Paulo’da ki uluslararası havaalanı, Guarulhos Havalanı’nın uzaklığı ise 25 km. Formula 1 pistleri arasından Carlos Pace’nin özellikleri nedir?

Pistin uzunluğu; 4,309 kilometre Toplam tur sayısı; 71 tur Toplam tur uzunluğu; 305,9 kilometre Toplam viraj sayısı; 10 viraj En çok yarış kazanan takım; McLaren En çok yarış kazanan pilot; Alain Prost (Fransa)

Türkiye Grand Prix – İstanbul Park pisti

   İstanbul Park pistini, Alman mühendis Hermann Tilke tasarlamıştır. 150 bin kişilik bir seyirci kapasitesine bağlı ve 12 bin kişilik bir otoparkı bulunuyor. Maliyetinin 250 milyon dolar dolaylarında olduğu bilinmektedir. Önceleri ismi ‘İstanbul Speed Park’ konulmak istenmiş, ardından toplumun Türkçe duyarlılığına dayalı olarak İstanbul Park olarak kalmıştır. Formula 1, Moto Gp, Super sports, Lemans etkinlikleri düzenlenmektedir. İlk F1 yarışı 2005 yılında yapılmıştır ve bu yarışı Kimi Räikkönen kazanmıştır. Ardından 3 sefer Felipe Massa yarış kazanmıştır. Daha sonra Jensen Button, Lewis Hamilton ve en son Sebastian Vellet şampiyon olmuştur ve 7 sene F1’e ev sahipliği yapmıştır. Daha sonraları hükumet ile FIA’nın anlaşmaya varamaması sonucu F1, İstanbul’a gelmemektedir. Dolayısıyla Türk halkı bu büyük organizasyondan mahrum kalmaktadır. Tek problem; para. 3. Dünya ülkesi muamelesinin yapılmasına değer miydi? Tartışılır. Tuzla’da bulunan, Formula 1 pistleri arasında göz bebeğimiz İstanbul Park’ın özellikleri şu şekilde;

Pistin uzunluğu; 5,378 kilometre Toplam tur sayısı; 58 tur Toplam tur uzunluğu; 311,9 kilometre Toplam viraj sayısı; 13 viraj En çok yarış kazanan takım; Ferrari En çok yarış kazanan pilot; Felipe Massa (Brezilya)

Formula 1 pistleri hakkında popüler sorgular;

Formula 1 pistleri Formula 1 pistleri nelerdir F1 F1 Pistleri Formula 1 pistlerinin özellikleri Formula 1 pistlerinde garajların ve bakım servis ceplerinin bulunduğu alana ne ad verilir Formula 1 pisti kaç kilometre Formula 1 pistleri kaç kilometre Formula 1 takvimi Almanya Formula 1 pisti F1 Pistleri 2018 F1 Pistleri 2019 F1 Pistleri 2020 Fransa F1 pisti Formula 1 nerede yapılıyor Formula 1 grand prix Grand Prix nedir Formula 1 pistleri listesi Formula 1 pistleri detay İstanbul Park pist kiralama İstanbul Park pist girişi İstanbul Park pist günleri En zor F1 Pisti F1 Avustralya pisti F1 Malezya pisti F1 San Marino pisti F1 Meksika pisti F1 ispanya pisti F1 Monte Carlo Pisti F1 Avrupa pisti F1 Amerika pisti F1 ABD pisti F1 Kanada pisti F1 Fransa pisti F1 Britanya pisti F1 ingiltere pisti F1 England F1 USA F1 Germany F1 Almanya F1 Almanya pisti F1 Maceristan pisti F1 Hungary F1 China F1 çin pisti F1 Çin pisti F1 Brezilya pisti F1 Mexico F1 Japonya pisti F1 JAPAN F1 italya pisti F1 italy F1 Belgium F1 Belçika pisti F1 Türkiye F1 istanbul park city Formula 1 pistleri detayları Formula 1 pistlerinde normal araba F1 araçları normal yolda gidebilirmi Formula 1 araçları normal yolda gidebilirmi F1 Gp  F1 gp leri F1 GP Takvim  F1 2018 takvimi saatleri F1 2019 takvimi saatleri F1 araçları F1 araçlarının güçleri Formula 1 otomobilleri Formula 1 araçları nasıl bu kadar güçlü Formula 1 takımları Formula 1 araçları nasıl üretiliyor Formula 1 lastikleri Formula 1 lastik özellikleri Formula 1 nasıl oynanıyor F1 Blog Formula 1 Blog

Formula 1 pistleri ve özellikleri | F1 Grand Prix GP pist özellik

Benzer İçerikler