Geleceğin Para Birimi: Bitcoin

Uzun süredir “altın  dönemini” yaşayan BitCoin, birçokları için büyük bir muamma olmaya devam ederken en az o kadar kalabalık diğer bir grup için de yeryüzündeki en kıymetli para birimlerinden biri olarak görülüyor. Fiziki bir gerçekliği olmayan ve yalnızca dijital ortamda işlevi bulan bu para birimi ile tanışmak için henüz geç kalmadınız. Yakın dönemde çok daha geniş bir kitleye hitap etmesi ve en az iki kat değer kazanması beklenen BitCoin’e dair tüm detaylar yazımızda.

BitCoin Nedir?

2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından bir proje olarak başlatılan BitCoin, merkez bankası ya da resmi kuruluşlardan bağımsız olarak tasarlanan, farklı ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen ve herhangi bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmadan transferi gerçekleştirilebilen, yani dijital dünyanın bir parçası olan bir sanal para birimi olarak tanımlanıyor. Herhangi kurum, ülke ya da kişiye bağımlı olmayan bu birim tamamen anonim. Bu nedenle de, diğer para birimlerinden farklı olarak BitCoin’in mantığı, parayı amaç olmaktan çıkarıp araç haline getirmek. Küresel piyasada özellikle dolar ve euro’ya rakip görülmeye başlanan BitCoin, günümüzde 1 milyona ulaşan kullanıcı sayısını yakaladı bile. Sembolü ฿, kısaltması ise BTC olarak belirlenen BitCoin’in geleceğininse oldukça parlak olduğu düşünülüyor ve kağıt paranın yerini alabileceği düşünülüyor. Kimi uzmanlar bunun için biraz fazla erken olduğunu düşünüyor.

BitCoin Nasıl Alınır?

BitCoin, bildiğimiz para birimlerinden farklı olarak satın alınmıyor, aksine üretiliyor. Peki Bitcoin nasıl üretilir? BitCoin üretim aşaması için “mining” yani madencilik terimi kullanılıyor. Onu bu denli ünlü yapan ve diğer para birimlerinden tamamen farklılaştıran asıl nokta da, madencilik sürecinde gizli. Öncelikle, BitCoin çıkartmanın, yani madencilik yaparak bir miktar BitCoin elde etmenin, madenciliğin tek amacı olmadığının anlaşılması gerekiyor. BitCoin madencileri, BitCoin üretmenin yanı sıra, “blockchain” denen ve bu para birimini özel hale getiren merkezi olmama özelliğine sahip (decentralized) hesap defterini tutmaya da yardımcı oluyor. Yani madencilik yapan kişiler, Bitcoin hesaplama yetkisini kullanarak işlem gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme gibi görevlere de sahip. BitCoin madenciliğini tek başına yapmayı tercih edenlerinse, bilgi birikimi kadar çok güçlü bir bilgisayar sistemine sahip olması gerekiyor. Zira bu işlem tamamen bilgisayarınıza ait donanımlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Madencilik, en basit şekliyle anlatmak gerekirse, size sunulan oldukça zor matematik problemlerini, dijital ortamda çözmeye benziyor. Problemleri çözmek içinse, gerekli programları indirip ekran kartlarını, madencilik için üretilen özel donanımlar gibi belirli donanımlar üzerinde çalıştırmanız bekleniyor. Kazanacağınız BitCoin miktarı, kullandığınız donanım ile doğru orantılı olarak ilerliyor. Sürece madencilik adının verilmesi ise, para yaratma süreciyle altın madeni çıkarma arasında kurulan bağlantıdan kaynaklanıyor.

BitCoin Madencilik Türleri

BitCoin ilk yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde, madencilik karlı olsa da, günümüzde BitCoin kazanmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Buna ek olarak kullanılan donanımın elektrik tüketiminin oldukça fazla olması da, yine BitCoin madenciliğini oldukça zor hale getiren etkenlerden. Eğer bu konuyla ilgili fazla deneyiminiz yoksa,  BitCoin havuzlarına (mining pool) dahil olarak, yani bilgisayarlarınızın güçlerini diğer kişilerle birleştirerek daha basit algoritmalar ile uğraşabilir ve bir bloktan elde edilerek havuza katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılan gelire ortak olabilirsiniz. Bu yönteme alternatif olarak geliştirilen “cloud mining” sayesinde; hiçbir donanım kullanmadan, yalnızca internet üzerinde çeşitli firmaların üyelere belirli bir ücret karşılığı kiraladığı donanımları kullanarak BitCoin madenciliği yapabilir ve bu donanımların karına ortak olabilirsiniz.

BitCoin Nasıl Kullanılıyor?

BitCoin’i kullanabilmeniz için en temel ihtiyacınız bir sanal cüzdan. Bu sanal cüzdanı, cep telefonunuz, bilgisayarınız ya da internet üzerinde bulunan web servislerinden yararlanarak oluşturabilirsiniz. Birden fazla sayıda cüzdan oluşturabileceğiniz gibi, kaç adet cüzdan oluşturacağınız da size kalmış. Cüzdanı oluştururken herhangi kişisel bir bilgi vermeniz gerekmiyor. Cüzdanınız vasıtasıyla para almanız, göndermeniz ve hatta alışveriş yapmanız mümkün. BitCoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması gerekiyor. Bu doğrulama içinse açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. BitCoin, ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderiliyor ve her işlem ağa duyurulumu yapıldıktan sonra blok zincirinde (blockchain) yer alıyor. Böylece eklenen BitCoin’lerin birden fazla kere kullanılmasının önüne geçiliyor. Ülkemizde henüz olmasa da dünya üzerinde BitCoin’i kullanan mağazalar ve restoranlar da bulunuyor. Bunun yanı sıra, Bitcoin’lerinizi başka bir para birimine dönüştürmek için Bitcoin dönüştürücüleri kullanabilirsiniz.

Yatırım Aracı Olarak BitCoin

Her ne kadar zorlu gözükse de, BitCoin aracılığıyla yatırım yapmak günümüzde büyük ya da küçük çaplı birçok girişimcinin odağında. BitCoin borsası, arz talep miktarıyla doğru orantılı olarak değer kazandığı için Bitcoin yıllık grafiğini düzenli olarak değişkenlik gösterebiliyor. Transferin ve yapılan diğer işlemlerin tamamının anlık olarak yapılması da BitCoin’i gözde yatırım araçlarından biri haline getiriyor. Standpoint Research analisti Ronnie Moas’a göre, BitCoin’in 2018’e dek 5000 dolarlık fiyata ulaşması bekleniyor, giderek yükselek Bitcoin kuru da bunu doğrular nitelikte. Her ne kadar birçok kişi için yeni gibi görülse de, BitCoin ana akım medya kuruluşlarında her geçen gün daha çok yer ediniyor. Bunun yanı sıra, dünya çapında oldukça fazla sayıda yatırımcı ve finans sektörü uzmanı BitCoin’i güvenli buluyor, BitCoin’i ve diğer kripto paraları geçerli ve kullanışlı bir varlık sınıfı olarak görüyor. Sınırlı sayıda üretilebilen Bitcion, günümüz itibariyle 21 milyona ulaştı ve 2040’a kadar yeni kazanımların olmayacağı belirtiliyor. Bu durum da, BitCoin’i değeri zamanla artan deflasyonal bir para birimi statüsüne sokuyor ve girişimciler için karlı hale getiriyor.

Geleceğin Para Birimi: Bitcoin

Benzer İçerikler