Geleceğin Yükselen İş Modelleri

Tıpkı gündelik hayatımızda olduğu gibi iş hayatında da dijital çağın etkilerini en “hızlı” şekliyle deneyimlemeye devam ediyoruz. Bir işveren olarak artık yalnızca güçlü bir ekibe, zengin kaynaklara ya da iyi bir teknolojiye sahip olmak ne yazık ki  “başarı” anlamına gelmiyor. Aksine, dijital dünyanın dinamik ve değişken atmosferine ayak uydurabilmek için, işverenlerin geleceğin yeni iş modellerini incelemek ya da kendi işletmeleri için uygun bir model oluşturmaları bekleniyor. Yani yalnızca yöneticilik değil, iş hayatınızın her döneminde yepyeni iş fikirleriyle dolu iyi bir girişimci olmanız bekleniyor… Kendi modelinizi oluşturmadan önce, son dönemin en popüler iş modellerine göz atarak size uygun bir model oluşturma yolunda ilk ve büyük adımınızı atabilirsiniz.

Pazar Yeri: Agora

Günümüzde satıcıyla alıcıyı buluşturan web siteleri için kullanılan Agora tanımı orijinini Antik Yunan´da pazar yeri anlamına gelen “Agora” kelimesinden alıyor. Satılmak üzere sergilenen mallar için bir pazar yeri oluşturmak fikrinden yola çıkan bu model, uzun süredir aşina olduğumuz ve sıkça kullandığımız web sitelerinin temel çıkış noktası olarak kabul ediliyor. Ebay vb. popüler örneklerden de gözlemlediğimiz üzere oldukça geniş ürün ve hizmet hacmine sahip bu modelin kazananları ise genellikle organizasyon anlamında güçlü, trendlere ayak uyduran ve yeni fikirlerle gelen şirketler oluyor. Söz konusu hizmet olduğunda, iş modelinin yalnızca satmaktan ibaret olmadığını bilen; satış sonrasında da tüketiciyle iletişimde kalmayı başaran ve onlara ihtiyaçları olan hizmeti sunabilen şirketler ayakta kalıyor.

Onu bu kadar makul kılan ve popüler hale getiren şey ise dijital ortamda var olması ve çok düşük fiyatlar sunuyor olması. Alışverişini saniyeler içerisinde, üstelik çok daha düşük fiyatlarda gerçekleştiren milyonlar, bu modeli ilgiyle takip ediyor. Kimi şirketler sabit fiyatlar yerine açık artırma usulü fiyatlandırma da sunuyor, böylece tüketiciler fiyatlarını satıcıyla anlaşarak ya da tamamen kendileri belirleyebiliyor. Her ne kadar artık kökleşmiş olarak kabul edebileceğimiz bu modeli, tamamen kendi uzmanlığınız doğrultusunda iyileştirebilir ve yeni hizmet alanları sunabilirsiniz. Burada farklılaşmanızı sağlayacak en önemli etmen yine teknoloji olacaktır.

Anca Beraber Kanca Beraber: Aggregation

Dijital kültürün en baskın özelliklerinden biri de, “community” adı verilen, benzer ilgi alanlarına sahip kişilerin bir araya geldiği topluluklara izin veriyor ve onları besliyor olması. Bu özellikten yola çıkarak oluşturulan Aggregation modeli (İngilizce: bir araya gelmek) birebir pazarlama ilkesini odağına alıyor ve tüketicilerinin beğenileri üzerinden ürün çeşidi sunuyor. Yani bu modeli kullanan şirketler tüketicilerini yakından tanıyor ve ihtiyaçlarına yönelik önerilerde bulunuyor. Diğer yandan, tüketici de satın almak istediği ürünü yakından tanıyarak bilgi alma şansına sahip olduğundan bu durumdan kazançlı çıkıyor.  Bu modelde yalnızca size özel modeller değil, arama yapmak istediğiniz belirli ürünlerle ilgilenen uzman nitelikteki kişilerin yorumlarını da okuyabiliyorsunuz. Özellikle teknolojik ürün satın almak isteyenler için bu eşi bulunmaz bir fırsat haline gelebiliyor. Çünkü bu modelde, tüketici ürünü satın aldıktan sonra ürünün teslimi, kurulumu vb. tüm adımlarında da hizmet almaya devam ediyor. Siz de uzmanlaştığınızı düşündüğünüz alan ya da ürünlerle ilgili çalışma yaparak bu modelden yararlanabilir ve kendi hizmet modelinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Bilgi ve Deneyim Ortaklığı: Alliance

Gücünü iş birliklerinden alan bu model, her ne kadar geleneksel iş modellerini andırsa da, buradaki iş birliğinin temelinde bilgi paylaşımı yer alıyor. Bu model basit anlamıyla; farklı kaynaklardan toplanan malzemelerin ya da fikirlerin, yeni ürünlere veya projelere dönüştürülerek müşterilere sunulması esasına dayanıyor. Birliktelik kuran katılımcılar, bu birlikteliği güçlü tutabilmek için, etkileşimlerini yöneten çeşitli kural ve standartlar belirliyor ve çalışma süreleri boyunca bu standartlara sadık kalıyorlar. Farklı şirketlerin profesyonel birikimlerinin ortaklığına dayanan bu modelde asıl hedef nihai tüketici olarak kabul ediliyor ve projeler tamamen spesifik topluluklar dikkate alınarak hazırlanıyor. Böylesine bir modelde de hem sistematik hem de görsel anlamda zengin ürünlerin ortaya çıkması kaçınılmaz hale geliyor. Birkaç adımda hizmet sunmanız gereken çalışma modellerinde, siz de profesyonelliğine güvendiğiniz şirketlerle ortak bir çalışma sistemi yaratabilir, müşterilerinize çok daha geniş hizmet sunabilirsiniz. Burada da sizi farklılaştıracak ya da size yeni bir iş modeli sağlayacak nokta dijital dünyadaki yenilikler olacaktır. İnternet üzerinden sağlanacak hizmetlerin daha hızlı ve kolay olması, sunduğunuz hizmeti de bir adım öteye taşıyabilir. Bu nedenle, özellikle bu alanda sunabileceğiniz hizmetlere odaklanmayı unutmayın.

Değerler Zinciri, Orijinal Adıyla Value Chain

İsminden de anlaşılacağı gibi, güçlü bir zincirin halkaları gibi bir araya gelen, alanında profesyonel şirketlerin daha büyük değerler yaratabilmek adına güç ortaklığında bulunduğu bir iş modelini ifade eden Valu Chain’e aslında çok yeni bir model değil. Cisco Systems, Ford, Dell gibi global şirketler, bu modelden faydalanarak, müşterilerinin daha uygun fiyata daha kaliteli hizmet salmasını sağlıyor. Bu model, çoğunlukla kurumlar arası faaliyetlere odaklanıyor ve bir değer zinciri yönetimini ifade ediyor. Şirketler, hizmet verdikleri alan ve müşterilerinin istekleri doğrultusunda doğan ihtiyaçlarını, ortaklık kurdukları bu zincirde yer alan bir diğer şirket aracılığıyla sağlıyor. Müşterinize özel hizmetler kurgulamak ya da şirketler arası hizmetler sunmak isterseniz bu modeli mutlaka değerlendirmelisiniz. Verdiğimiz örneklerin büyük şirketler olması sizi düşündürmesin; iş hayatınızın hangi döneminde olursanız olun, bu modelden yararlanma şansınız mevcut.

Geleceğin Yükselen İş Modelleri

Benzer İçerikler