Gelecek, Şimdi: Frankfurt Otomobil Fuarı

Geçtiğimiz Eylül ayında 67.si düzenlenen Frankfurt Otomobil Fuarı, bu yıl temasını “Gelecek, Şimdi” olarak açıkladı ve otomobil devleri geleceğin elektrikli arabalarına ve otonom araçlarına göz kırptı. Çevre dostu modellerin ağırlıkta olduğu fuarda, elektrikli araçlar da teknolojileri ve geleceği günümüze taşıyan tasarımlarıyla dikkat çekti. İşte fuarın yıldızı marka ve modeller:

Kia Proceed

Kaynak

Fuarın en çok ilgi çeken modellerinden biri olan Kia Proceed, birçok markanın aksine, güncel çizgilerine retro detaylar eklemeyi tercih etti. Özellikle iç tasarımıyla dikkat çeken modelin teknik detayları ise henüz açıklanmadı; ancak yakın zamanda açıklanması bekleniyor. Aynı zamanda son dönemin en çok satan modellerinden biri olan Kia Proceed; ufak tasarımı, sportif yapısı ve güçlü donanımıyla kısa sürede oldukça popüler hale gelmişti.

Lamborghini Aventador S Roadster

Kaynak

Fuarın en iddialı modellerinden biri olan Lamborghini Aventador S Roadster,  0’dan 100’e hızlanmasını üç saniyede tamamlayabilen 30 beygir güç ve 690 Nm tork değerlerine sahip motoru ile sunuluyor. Maksimum hız kapasitesi ise saatte 350 km’ye ulaşıyor.

Subaru XV

Kaynak

Araç parçaları ve özellikleri noktasında oldukça istikrarlı davranan markalardan Subaru, 51 yıldır olduğu gibi bu modelinde de boxer motor ve Simetrik Sürekli Dört Çeker teknolojisinden vazgeçmemiş. Şehir içi sürüşte maceradan vazgeçmeyenler için tasarlanan modelin ortalama yakıt tüketimi 6,4 lt. Simetrik Sürekli Dört Çeker sistemi ile birleştirilen hassas direksiyona sahip model, virajları dilediğiniz gibi almanıza ve hareket etmenize izin veriyor. EyeSight özelliğinin de yer aldığı Gelişmiş Güvenlik Paketi ise maceranızı en güvenli şekilde tamamlamanıza yardımcı oluyor.

Citroën C3 Aircross

Kaynak

2012 ile 2016 yılları arasında tüm dünyada satış rakamları zirveye ulaşan SUV modellerinin gücünü gören ve adeta arttıran Citroën, C3 Aircross modeli ile kendi versiyonlarınızı yaratabileceğiniz dinamik bir SUV araç sunuyor. Toplam renk kombinasyonları 90’ı, kabin opsiyonları da 5’e ulaşan model, 7 inç dokunmatik ekran, 3d Citroën Connect navigasyon, Head-Up-Display, anahtarsız giriş ve kablosuz şarj istasyonu gibi birçok özelliğiyle sürücüsüne pratiklik sağlıyor. iki yıl üst üste Uluslararası Yılın Motoru ödülüne layık görülen PureTech ünitelerine yer veren model, 3 farklı motor tipiyle satışa sunulacak.

Audi Aicon

Kaynak

Uçak konforunda yolculuk iddiası ile hayata geçirilen Audi Aicon konsepti, fuarın en çok ilgi gören konsept modellerinden biri oldu. Markanın geleceğini yansıtan bir konsept araç olarak tasarlanan model, otonom otomobil dünyasının öncüsü olmayı hedefliyor. Tamamen elektrikle çalışan Aicon, tek şarjla 700-800 km menzile dek ulaşabiliyor. Gelecek nesil elektrikli otomobillerinin tipik bir özelliği olan ters altıgen tek çerçeveli ızgaraya sahip Aicon’un far üniteleri de sıra dışı bir kullanım sunuyor. Geniş yüzeyler ve 600’den fazla 3 boyutlu pikselle, çok yönlü grafik, animasyon ve herhangi bir renkte bilgi görselleştirmeye olanak tanıyan bu özel sistem sayesinde Audi Aicon, sürüş durumuna ve hatta yolcularına dahi adapte olabiliyor.

BMW i Vision Dynamics

Kaynak

“Zamanın ritmini hızlandır” sloganıyla sunulan BMW i Vision Dynamics,  geleneğe ara vererek tamamen yeni yönlere bakmayı hedefleyen cesur bir ruhla yaratıldı. Elektrikli araçların tasarımını daha pratik ve sade bir çizgiye çekmeyi amaçlayan model,  yaklaşık 600 km menzili, 200 km/sa’nın üzerindeki azami hızı ve 0’dan 100km/sa hıza 4,0 saniyede ulaşabilen kapasitesi ile dikkat çekiyor. Tek bakışta sizi zamanda yolculuğa davet eden şık ve kompakt tasarımı ise BMW’nin farkını bir kez daha ortaya koyuyor.

Toyota C-HR Hy-Power Concept

Kaynak

Türkiye’de üretilen ve en çok satılan hibrit modellerinden biri olan C-HR Hybrid’in yeni konsepti, Toyota C-HR Hy-Power Concept, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda otomobilseverlerle buluştu. Artık çok daha güçlü hibrit motora sahip bu konsept aracın motoru, önceki üretim modelinde yer alan 122 HP güç üreten sistem etrafında şekillendi. Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde hibrit otomobillere yön verme hedefi taşıyan marka, Avrupa’da 16 farklı hibrit modelini yedi farklı hibrit güç ünitesiyle satışa sunmayı hedefliyor.

Mercedes-AMG Project One

Kaynak

Formula 1 motoruna sahip bir sokak otomobili, onun adı Mercedes-AMG Project One. Her biri 160 beygir güç üreten 4 motordan oluşan, turbo V6 hibrit motoruna  sahip model, 0’dan 200’e altı saniyeden az sürede çıkabiliyor, toplamda 1000 beygir güce ulaşabiliyor. Karbon fiber şasiye sahip güçlü model, Formula 1 aracındakine benzer motor modlarına sahip. En üst motor seviyesinde, Formula 1 aracına benzer sıralama performansı gibi üst seviye güce ulaşabiliyor.

Renault Symbioz

Kaynak

2030’a dair oldukça geniş fikirler edinmek isterseniz, Renault Symbioz’un gerçeküstü çizgilerini takip etmeniz yeterli. Kullanıcıların ev içerisinde oturma odası olarak da kullanabileceği şekilde tasarlanan bu özel konsept, tamamen elektrikle çalışıyor ve herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymuyor. Kendi internet bağlantısına sahip model,  680 PS güce, 660 Nm torka sahip ve 0’dan 100’e hızlanmasını yaklaşık altı saniyede tamamlıyor. Konseptte yer verilen 72 kWh’lık batarya, sadece 20 dakikada yüzde 80’e varan doluluk oranı yakalayabiliyor. Yukarı doğru açılan tavanı ve dışa doğru açılan kapıları ile geleceğe göz kırpan tasarıma sahip Renault Symbioz, yakın gelecekteki modellere ışık tutmayı hedefliyor. Aracın 2017 sonunda tamamlanması bekleniyor.

Aspark OWL

Kaynak

Eğer bir otomobile “hiper” unvanı layık görülseydi, bu unvan kesinlikle Aspark OWL’un olurdu. Fuarın en dikkat çeken modellerinden bir diğeri olan OWL, Japon menşeili  Aspark ekibinin 2014’ten bu yana yürüttüğü hummalı çalışmanın ürünü. 0’dan 100’e hızlanmasını iki saniyenin altında tamamlayabilen bu hız tutkunu modelin motoruyla ilgili detaylı bir açıklama yapılmasa da, aracın ön bölümündeki V formlu keskin yapısı ve onu tamamlayan L formlu ışıklandırmalar fazla söze yer bırakmıyor.

Gelecek, Şimdi: Frankfurt Otomobil Fuarı

Benzer İçerikler