Girişim Dünyasının Global Trendleri

Bir girişimciyi başarılı  kılan, düşüncelerini, aklında hiçbir soru işareti olmadan hayata geçirebilmek için her yolu denemesi ve en önemlisi de kendinden önceki başarılı örnekleri inceleyerek yeni trendler yaratma arzusu içinde olmasıdır. Dönemsel ve kalıcı trendler arasındaki o “ince” ayrımı yakalayabilenlerse, kendi dönemlerinin unutulmaz girişimcilerinden biri haline gelir. Takvimler 2017’yi gösterirken, her saniye yeni bir trend ile karşılaşabileceğimiz internet dünyasına %11 entegre şekilde ilerleyen iş dünyası, girişimciler için bu ayrımı oldukça dikkatli bir biçimde yapmayı zorunlu kılıyor. Siz girişimcilere güçlü fikirler vermek adına; yakın dönemde başarılı olmuş ve başarılı olması beklenen birkaç trendi bir araya getirdik…

Artık sayısallık değil kalite önemli, yani hızdan ziyade yaratıcılık dikkat çekiyor. Peki bu ne demek? Yani artık satış, yalnızca satış yapmak amaçlı tasarlanmıyor ve tüketici tarafından bu şekilde algılanmıyor. Tüketici bu yeni sistemde satın alacağı şeyi bir üründen öte, deneyimleyeceği ve zevk alacağı bir değer olarak görüyor. Bu da, sunacağınız ürün ya da hizmetin, fark yaratan ve yaratıcı ögeler taşıyan özel bir değere dönüşmesi demek.

Markalar ve tüketiciler artık çok daha yakın arkadaşlar haline geliyor. Yukarıda bahsettiğimiz arayış, tüketiciyi markalara daha yakın bir konuma getiriyor. Çünkü artık markalar ürün ya da hizmetlerini  tüketicinin istediği şekilde şekillendiriyor. Kendi görüşlerine değer verilmesi ve ihtiyacı olanı alması neticesinde tüketici de kendini markaya çok daha yakın hissediyor. Bu nedenle tüketiciniz ürününüzle ilgili detaylı bilgiden ziyade, onun bu ürünü kullanarak nasıl bir fayda sağlayacağını ya da hangi ürünü alırsa mevcut problemini çözeceğini öğrenmek istiyor.

Markalar artık yalnız değil, diğer markalarla birlikte güçlü. Ortaklıkların yer verildiği iş modelleri yeni değil. Ancak son dönemde popüler olan şekliyle bu ortaklıklar, şirketlerin kendi karlarından ziyade, ortak çıkarların gözetilmesi ve nihayetinde ortaya çıkan hizmet ya da üründen tüketicinin memnun kalmasını hedefliyor. Yani bu atmosferde şirketler için “hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” mottosu hakim diyebiliriz.

İçerik tedariği, markalar için bir zorunluluk haline geldi. Artık yalnızca blog sahibi olmanız yeterli olmuyor. Blogunuz ya da tercih ettiğiniz iletişim kanalı üzerinden, tüketicinize gerçek anlamda bilgi sağlayacak ve bir yayıncı mantığıyla hareket eden içerikler kurgulamanız gerekiyor. Yani onlarla markanız dışında da iletişime geçerek bilgilenmelerini sağlamalısınız.

Kadın girişimciler hem lokal hem de global anlamda girişim dünyasında ön planda. Yıllardır kırılmaya çalışılan “erkeklerin dünyası” miti çoktan çatırdamaya başladı bile. Özellikle dijital girişimciler arasında büyük oranda yükselme yaşayan kadın girişimciler, önümüzdeki dönemde de sayılarını artıracak gibi görünüyor.  

Girişim Dünyasının Global Trendleri

Benzer İçerikler