Girişimciler İçin İş Kurmanın Temel Adımları

Aklınıza harika bir fikir geldi ve hemen yola çıkarak “iş kurmak istiyorum” dediniz. Tabii ki harika iş fikirlerinizi harekete geçirmek için bundan çok daha fazlası gerekli olacak… Doğru bir iş planı nasıl yapılmalı, sıralamanız ve öncelikleriniz neler olmalı gibi birçok soru, fikirle beraber aklınızda belirecek. Bu nedenle yola çıkmadan önce rotanızı iyi belirlemeniz gerekebilir. İşte taze girişimciler için iş kurmanın temel adımları…

1.Girişimcilik İçin Motivasyon Kazanmak

İlk adım olarak akıllara fikir gelse de, eğer motivasyonununuz yoksa dünyanın en başarılı fikri dahi işlevsiz kalabilir. Bu nedenle kendi işinizi yapmak, fikrinizi geliştirmek, bağımsız bir iş ortamına sahip olma isteği duymak, mevcut işinizin verdiği kazanımlardan daha fazlasını istemek ve istihdam kurmak gibi isteklerin bir bileşeni olarak karşımıza çıkan “girişimcilik motivasyonu”, bu yolda sizin anahtar kelimeniz olmalı.

2.Girişiminiz İçin Fikir Belirlemek

İlham perisi kimi zaman sizi yapayalnız bırakabilir. Bu nedenle aklınıza birden gelen o fikirlere ek olarak, kaynağını rakam ve analizlerden alan ve ayakları daha kuvvetli biçimde yere basan başka fikirlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Burada önceliğiniz, daha önce denenmemiş, piyasada bir eksiğe karşılık gelen ve istihdam gücü olabilecek, potansiyeli yüksek bir fikir olmalı. Diğer yandan kendi iş deneyimlerinize, yeteneklerinize, beceri ve uzmanlıklarınıza yönelik bir fikir, sizin için hem bu aşamada hem de sonraki aşamalarda büyük kolaylık sağlayacaktır.

3.İş Planı Yapmak

Piyasa araştırmalarınızı gerçekleştirdiniz, fikriniz için güçlü bir çıkış noktasını yakaladınız, peki sırada ne var? Tabii ki iş planınızı ortaya çıkarmak. Girişimcilik süreci boyunca en büyük kaynağınız zamanınız olacak, bu nedenle onu en verimli şekilde kullanmak zorundasınız. İş fikrinizin belirlenmesinden kurulmasına ve ilk müşteriye ulaşmasına kadar olan ve birbirinden farklı olsa da birbirine bağlı kimi çalışmaları içeren süreçlerin tamamı ise sizin iş planınızı oluşturacaktır. İş kurma aşamasına ulaşabilmek için çalışma programı hazırlık sürecinde en başından sonuna kadar planlı bir şekilde eksiksiz ve geniş kapsamlı bir şekilde hareket etmelisiniz.

4.İş Fikirlerinin Ön Değerlendirilmesi

Ön değerlendirme süreci, iş kurmanıza bir adım kala, kuracağınız işin başarı potansiyelini ölçmek, kurulan işin başarılı bir şekilde yürütülmesi için gereken temel kriterlerin belirlenmesi ve kriterlerin nasıl sağlanacağının planlanmasını içerir. Bu aşamada süreç boyunca ihtiyaç duyacağınız finansman miktarını da yaklaşık bir değer olarak ortaya çıkacak ve böylece sermayenizi doğru oradan oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

5.İşinizin Yapılabilirliğini Ölçmek (Fizibilite Çalışması)

Fikrinizi hayata geçirmeye oldukça yaklaştınız. Şimdi sırada fikrinizin başarı şansı ve gelir potansiyelini araştırarak, bu fikrin piyasaya uygunluğunu ölçmek var. Oldukça uzun süreli ve kapsamlı bir çalışma gerektiren bu adımda, iş fikrinin genel özelliklerinin belirlenerek, kendi özellikleri ile potansiyel rakipler arasında genel bir karşılaştırma yapılır. Bu sayede, zaman kaybetmeniz engellenir ve yola çıkmadan önce muhtemel engelleri ya da zorlukları görerek, hareket kabiliyetinizi genişletebilir ya da fikrinizle ilgili revizyonlara gidebilirsiniz. Bu adım aynı zamanda iş modelinizi belirlemenize yardım eder.

6.İş Planı Yapmak

Fizibilite çalışması sonrasında sizin için en uygun iş modelini ortaya çıkarmış ve büyük bir süreci tamamlamış olacaksınız. Ancak bu modelin hayata geçebilmesi için ona uygun bir iş planına ihtiyaç duyacaksınız. Bu plan basitçe hedeflenen işin ne kadar sürede, hangi kaynaklarla ve nasıl yapacağını kapsar. Böylece önceliklerinizi belirleyerek, planlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz. İş kurma ve sürdürme sürecinin büyük çaplı bir proje olduğunu kabul edersek, tüm bu süreç boyunca kendinizi bir proje yöneticisi olarak düşünebilirsiniz.

7.İş Kurmak

Tüm hazırlıkların tamamlanmasıyla birlikte işin fiziksel olarak gerçekleştiği aşama olarak kabul edilir. İşletmenin yasal kuruluş işlemlerinin yapılması, personel alımının gerçekleştirilmesi, gerekli ekipmanı / malzemeyi temin edilmesi, iş yeri donanımını kurmak ve işletmeyi faal hale getirmek ve ihtiyaç varsa kredi alınmasını sağlayacak gerekli teminatları sağlamak gibi iş kalemlerini kapsar. İşinizi kurmak için yapacağınız birçok aktiviteyi en ince ayrıntısına kadar incelemiş ve ne yapacağınıza önceki adımlarda karar verdiğiniz için, artık geriye yalnızca “İş Kurma Süreci Detaylı Çalışma Planı”nı hazırlamak kalacaktır. Bu plan da, işin aktif hale gelmeden hemen öncesi ve aktif olduktan sonraki ilk dönemi kapsayan, oldukça kapsamlı bir plandır.

8.İş Geliştirme

İş kurmanın son ancak belki de en zorlu aşamasına geldik: İş geliştirme. Bu aşama 3 temel amacı gerçekleştirmeye odaklanıyor: İşletmenin kendi ayakları üzerinde durması (kendini çevirmesi), işletmenin gelişmeye başlayarak kar eder hale gelmesi ve işletmeye yeni kapasiteler eklenmesi. İşletme gelişme planınızın başarısı ve hızı, doğrudan işletmecilik uygulamanız ile alakalıdır. Eğer kendinize en uygun iş planı ve yeterli kaynak ile yola çıktıysanız, bu adımda başarısız olma şansınız oldukça düşüktür. Başlangıç dönemi genellikle oldukça zorlu ve belirsizliklerle dolu bir dönemdir. Ancak siz, iş planınızı çok önceden yapmış ve iş modelinizi en doğru şekilde seçmiş bir girişimci ve hatta taze bir patron olarak bu belirsizliklerden etkilenmeden bir sonraki adımı düşünmeye çoktan başlayabilirsiniz bile…

Girişimciler İçin İş Kurmanın Temel Adımları

Benzer İçerikler