Girişimcilerin Sık Sık Duyduğu 5 Şehir Efsanesi

Çoğu kişinin hayali girişimci olmak denilebilir. Buna hayal denmesi, imkansız olmasından ziyade, hayatta başarmanız gereken birçok şeylerden daha çok çaba, altyapı ve disiplin gerektirmesinden kaynaklanıyor. Belli bir yatırım da gerektiren bu iş için karşımıza çıkan ve birçok kez yanıltıcı olan efsaneler de var. İşte, girişimci adaylarının asla yüz vermemesi gereken ve girişimcilik hakkında konuşulan ama gerçeklikten uzak söylentiler:

“Tek Gecede Zengin Olabilirsin”

Gazetelerin sayfalarını süsleyen manşetleri hatırladınız mı? “İnşaat İşçisi Tek Gecede Milyoner Oldu”, “Hayal Etti, Bir Gecede Hayatı Değişti” ve diğer örnekler. Hepimizin bulmak istediği o sihirli değneğe kavuşanları biz de ilgiyle okumak isteriz. Eğer bir piyango ya da beklenmedik bir miras sizi bulmadıysa borsa, forex gibi yatırım araçlarında bile tek gecede hayatı değiştirmek mümkün değil. Yatırım araçları bile belli bir zamanın, emeğin, araştırmanın ürünüdür. Girişimcilik de öyledir. Fark yaratmak için bir fikir, fikrin olgunlaşması, fikir hakkında B ve hatta C planlarının olması gereklidir.

“Girişimci İstediği Zaman İşe Gelir, İstediği Kadar Çalışır”

Girişimciler hakkında efsaneleşmiş bir yanlış görüş vardır ki o da onların çalışmadığı ve tüm işleri çalışanlarının yürüttüğüdür. “Patron” tanımına sahip kişinin çalışmadığı düşüncesi ilk bakışta mantıklı gelse de aslında durum böyle değildir. Girişimci, bir hareketin başlangıcıdır ve sorumluluğu üstlenen taraftır. Artan sorumluluk disiplinli olmayı, fikir yürütmeyi ve çok çalışmayı gerektirir. Bu husus, özellikle melek yatırımcılar ve risk sermayedarlarınının girişimciyi değerlendirirken dikkate aldıkları bir konudur. Eğer girişimci bir öz disipline sahip değilse yatırımcılar da dahil olmak üzere iş dünyası için önemli şeyler ifade etmez.

“Sermayesi Olan Herkese Girişimcilik Kolaydır”

“Para, asla bir fikri harekete geçirmez; parayı harekete geçiren fikirdir.” der W.J. Cameron. Sermayesi olan herkesin girişimci olabileceği fikrini yansıtan bu efsane, en yaygın olanlardan biridir. Hibe programları, melek yatırımcılar, banka kredileri gibi desteklerden yararlanabilen girişimciler, bu finansmanı kısa ve uzun vadede nasıl programlayacağını ve yatırıma nasıl dönüştüreceğini bilirler. Finansman desteği bulmakla iş tamamlanmaz, bu sadece başlangıçtır. Finansmanı doğru kullanmak, geliştirilen strateji ve girişimin başarısını belirlemekte rol oynayan en önemli faktörlerdendir.

“Girişimci Olmak İstiyorsan Fikrini Kimseyle Paylaşma”

Günümüzde gerek internet gerekse sosyal medya araçları sayesinde çoğu kişi aynı bilgi kaynaklarına erişebiliyor. Bunun için tespit edilen ihtiyaçlar, bulunan fikirler ve gidilen yollar birbirine benziyor. Bu nedenle girişimcilikte önemli olan, iş fikrine ‘aşık olmamak’ ve mümkün olduğunca iş fikrini hedef kitleyle paylaşmaktır. Sektörde hizmet verilecek ya da sektörde belli bir başarıyı yakalamış insanlarla fikri paylaşmak, görülmesi gereken detayların analiz edilmesini sağlar. Öte yandan eğer iş fikri gerçekten kolay kopyalanacak bir fikirse iş piyasaya çıktığında hemen kopyalanması yüksek ihtimal dahilinde olduğu için uzmanlar, işi korumak için yapılması gerekenin bir an önce bir iş modeli geliştirerek potansiyel müşterilerden geri bildirimler almak olduğunu belirtir. İş modelini ve fikri korumak için gizlilik sözleşmeleri yapılabilir ya da diğer hukuki güvencelere başvurulabilir.

“Her Şeyi Tek Başına Halledebilirsin, En Güçlü Sensin”

Hiçbir başarılı girişimci tek başına değildir. Evet, tırnaklarıyla kazıyarak gelmek gibi bir gerçek olabilir; ama arkaya dönüp bakıldığında birçok destek de görülebilir. Çünkü iş dünyasında sihirli bir kelime vardır: Network. İş hayatıyla sadece birkaç dakika ilgilenen herkes “networking” kelimesini duymuştur. “İlişki-iletişim ağı” anlamına gelir. Bir girişimci hiçbir zaman yalnız değildir. Adımını atmadan önce en yakınlarından fikir alır. Daha sonra yavaş yavaş iş çevresi gelişir. Sektöründe öne çıkan, başarılı ve güvenebileceği insanlarla kurduğu bağ ise bu yolda ona birçok avantaj sunar. Network avantajları arasında vizyonun genişlemesi, güven hissini oluşturabilmek, süreçlerin hızlanması gibi iş dünyası için önemli maddeleri sayabiliriz.

Girişimcilerin Sık Sık Duyduğu 5 Şehir Efsanesi

Benzer İçerikler