Girişiminizin Verdiği Başarısızlık Sinyalleri

Girişimler ya da en moda tabiriyle start-up’lar oldukça hızlı bir şekilde başarılı olabildiği gibi başarısızlıklarla da karşılaşılabiliyor. Bugünlerde “10 Başarılı Girişim Örneği” ya da “Nasıl Başarılı Olduk?” gibi “başarı” odaklı konuşma ya da panel başlıklarıyla karşılaşmanız mümkün. Ancak kimse başarısızlıktan bahsetmiyor ya da bahsetmek istemiyor. Girişimlerin başarısız olmasında farklı birçok etken bulunuyor. Çıktığınız bu zorlu yolda, başarısızlıktan sakınmak için, kendilerini çok net bir şekilde ele veren kimi sinyalleri anlamanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekiyor.

“Bir girişim neden başarısız olur?” sorusu ile başlayalım. İlki ve en önemlisi plansızlık. İş planlamanızı netleştirerek, kısa, orta ya da uzun vadeli için planlar yapmanız, bu planları düzenli olarak gözden geçirmeniz ve revize etmeniz gerekiyor. Temel sorunların başında gelen bir başka nokta ise “ölü doğum” olarak adlandırılan; iş hayatına atılmadan önce başarısızlıkla tanışan girişimler geliyor. Yani mevcut sorunlar çözülmeden işe başlarsanız ve sorunların katlanarak devam ettiği bir ortam yaratırsanız şirketiniz yaşamına ölü olarak başlıyor. Yola koyuldunuz ve girişiminizde ufak sorunlar çıkmaya başladı. Neler yapabilirsiniz? Hemen püf noktalara göz atalım…

Sinyaller ve Çözüm Yolları

Müşterilerin memnun olmaması: Girişiminizin hangi alanda hizmet verdiği hiç ama hiç önemli değil. Eğer müşterileriniz sunduğunuz üründen ya da verdiğiniz hizmetten memnun değilse başarısızlık çok yakınınızda demektir. Böyle bir sorun ile karşılaştığınız zaman çok fazla çözüm yolunuz mevcut. En etkilisi diyalog kurmak. Müşterileriniz ile konuşun ve sorunun kaynağını öğrenin. Yapabileceklerinizi değerlendirin ve çözüm üretin. Çünkü müşteri memnuniyeti diğer tüm sorunlardan çok daha önemli.

Tüm yükün sırtınızda olması: Girişiminizi hayata geçirdiniz ve son sürat ilerliyorsunuz. Bu gibi dönemler, gelişmelerin çok hızlı gerçekleştiği ve kimi zaman bu değişimleri fark edemeyeceğiniz anlarla dolu olabilir ya da ekip arkadaşlarınız farkında olmadan tüm yükü sizin sırtınıza yükleyebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız an durun ve bu önemli sinyali değerlendirin. Ekip arkadaşlarınız mevcut iş koşullarından memnun olmayabilir ya da iş temposuna ayak uyduramıyor olabilir. Her iki durumda da çözümler bulmanız gerekir. Çalışanlarınızı motive etmenin yollarını arayabilir ya da yol yakınken onlarla el sıkışarak veda edebilirsiniz. Çünkü tüm yükü sırtınızda taşımanız her daim mümkün olmayabilir.

Hesaplarınızı detaylandırmak: En sık karşılaşılan sinyallerden biridir. Genellikle girişimde bulunacak kişiler sadece 1, 2 ya da 3 aylık giderleri toplar ve hızlıca işe koyulurlar. Ancak işler istedikleri gibi gitmez ve ilk ay sonunda para kazanamazlar. Sonuç olarak ise projeyi iptal etmeleri ya da borçlanmaları gerekir. Her iki durumun kendine has zorlukları bulunsa da,bu problemi çözmek de imkansız değildir. Kendinize hizmet verdiğiniz alanla ilgili yatırımda bulunan melek yatırımcı bulabilirsiniz. Bu sürece girmek istemezseniz, girişimde bulunmadan önce, en az 1 yıllık giderlerinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Birçok şirket ilk yılı içerisinde kar elde edemediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bir başka çözüm yolu ise KOSGEB gibi faizsiz kredi yolları olabilir. Böylece yatırımınızı kaybetseniz bile borcunuza ek olarak faiz ödemezsiniz.

Başkalarının hatalarını tekrarlamak: İyi bir girişimcinin aynı zamanda iyi bir gözlemci olması ve etrafında olup bitenlere kulak vermesi gerekir. Diğer girişimlerin karşılaştığı sorunları değerlendirmeli ve bu sorunları yaşamaktan kaçınmalısınız. Yani başarısızlık sinyali almamak için başkalarının hatalarından ders çıkarmalısınız.

Para için çalışmak: Elbette para kazanmak için çalışıyoruz, fakat yalnızca bu amaca odaklanmak, sizi aynı zamanda başarısızlığa götürecek en büyük hatalarınızdan biri olabilir. İşinizi sevmeden yapan ve para odaklı çalışan kişilerden olmasanız da, yalnızca para ile motive olan çalışan ya da ortaklara sahip olmak iş yaşamınızı zedeleyebilir. Daha iyi şartlarla karşılaştıkları anda mevcut süreci kestirip atacak, bir diğer tabirle güvenilmez kişilerle çalışıyor olmak, sizin için aynı zamanda stresli bir iş yaşamı anlamına gelecektir.

Girişiminizin Verdiği Başarısızlık Sinyalleri

Benzer İçerikler