Gri Filolar: Kişisel Araçların Şirket Filolarında Kullanımı

Birçok şirket, ulaşım ihtiyacını karşılamak için araç kiralama yoluna gidilmesini masraflı ve karmaşık bulur. Özellikle küçük işletmeler, serbest meslek sahipleri ve girişimciler, ulaşıma yönelik masraflarını kısmak adına, filo ya da araç kiralama yerine, kendi araçlarını kullanmayı tercih ederler. Peki kişisel kullanımdaki araçlarını, bu şekilde kullanıma açmalarının sürücülere getirdiği artılar, doğabilecek eksileri karşılıyor mu? Cevaplar yazımızda.

Hız Sınırı ve Ekstra Kullanımlar

İş verenlerin ve filo yöneticilerinin en sık karşılaştığı problemlerden biri hız sınırının aşılması ve kimi sürücüler tarafından aracın zorlayıcı şekilde kullanılmasıdır. Bu süreç çoğunlukla aracın ömrünün kısalması ve daha fazla yakıt harcamasıyla sonuçlanır. Hız sınırı genellikle 120 km olarak belirlenir ve aşılması halinde, kimi şirketler çalışanlarından bununla ilgili geri ödeme talep edebilir. Ancak bu tip takiplerin profesyonel anlamda gerçekleşebilmesi için, araç takip sistemlerinden yardım alınması ve bu sistemlerin düzenli olarak izlenerek raporlanması gerekir. Aksi taktirde bu hızın kim tarafından ne şekilde aşıldığı çoğu zaman net olarak belirlenemez. Bu da, hem kısa hem de uzun vadede, ulaşım ve yakıt masraflarının ön görülememesi ve giderek artması olarak neticelenebilir. Araç kiralama yaptığınız takdirde hem aracın kilometre bilgisi üzerinden hem de araç takip sistemleri ve filo yöneticisinin yardımıyla, hangi aracın hangi sebeple ne şekilde kullanıldığını öğrenebilir, raporlayabilir ve dilerseniz sonrasında inceleyebilirsiniz.

Kaliteyi “Çöpe” Atmak

Gri filolar, yani kişisel araçlarınızla kurduğunuz filolarınız, temelde güvene dayanır. İş veren olarak, aracı ya da araçlarınızı teslim ettiğiniz çalışanınıza güvenmek istersiniz ve güvenmek zorunda kalırsınız. Çalışan sayınız arttıkça bu durum zorlaşır. Güven noktasına ek olarak, araçların tüm bakım, kontrol, yakıt durumu ve kilometre durumu gibi süreçlerle bireysel olarak ilgilenmeniz gerekir. Araçlarınızın anlık durumuna dair bilgi sahibi olmamanız, bir aracı çalışana tahsis ederken büyük riske girmeniz demektir. Oluşabilecek kaza ya da aksaklıklara yönelik B planı oluşturmanız durumunda olmanız da cabası. Özetle, kendi aracınızı kullanıma tahsis etmek, takibini yapmak gibi birçok adımla ilgilenmenizin yanı sıra, bu kontrolleri düzenli bir şekilde yapamadığınızda hem iş yerinizi hem de sürücülerinizi riske atmış olursunuz. Araçlarınızın, eğer çok sayıda ise, programlanması gerekir. En basit örnek üzerinden gidersek, acil olarak ortaya çıkan bir durumda, hangi aracın kullanılacağı, kim tarafından kullanılacağı gibi oldukça basit görünen kalemler, sıkı bir programlama olmadığında büyük bir kaosa dönüşebilir. Buna, aracın mevcut durumunun (benzin, kilometre, temizlik vb.) da eklenince, kaos giderek büyür.

Güven mi Prestij mi?

Güvenle ilgili bir diğer nokta da, araç sigortası konusunda ortaya çıkıyor. Gri filonuza ait araçlar, şirketinizin profesyonel sigortasıyla mı yoksa sürücünüzün sözüyle mi sigortalanıyor? Şayet cevabınız ilk seçenek ise bu durumun size maliyeti, araç kiralamadan çok daha fazla olacaktır. Cevabınız ikinci seçenek ise büyük bir risk altındasınız demektir. Bir çalışanınızın acilen gelişen bir toplantı ya da görüşme için kendi aracıyla seyahat ettiğini ve bu esnada kaza gerçekleştirdiğini düşünün. Aracın durumundan bihaber olan bir şirket sahibi olarak, hem çalışanınıza hem de şirketinize zarar verebilecek bu “ufak” kaza, aynı zamanda prestij anlamında da şirketinizi zorlayabilir. Şirket itibarınız, ne kadar köklü olursanız olur, kırılgandır ve onu sağlam şekilde tutabilmek ise tamamen sizin elinizde.

Uzun Dönem Araç Kiralama Ne Sağlar?

Uzun dönem araç kiralama ya da operasyonel kiralama, şirketinizin ihtiyacına yönelik araç seçimi ya da filo oluşturma noktasında size yardımcı olur. Filonuza dahil edilen araçları yakından tanırsınız, onların anlık durumları hakkında rapor alabilir, kullanım şekillerini inceleyebilir ve rutin bakımlarının eksiksiz olarak yapıldığından emin olursunuz. Böylece, filonuzla ilgili ek bir mesaiye asla ihtiyaç duymazsınız. Siz de, işinize en uygun aracı keşfetmek istiyorsanız, web sitemize bekliyoruz.

Gri Filolar: Kişisel Araçların Şirket Filolarında Kullanımı

Benzer İçerikler