Güvenlik ve Performansın Zirvesine Ulaşan 5 Otomobil

Otomobiliniz yeterince güç üretiyor mu? Ya da gerçekten istediğiniz kadar güvenli mi? İlkini gaza basarak anlayabilirsiniz ama ikincisi için uluslararası kuruluşlara başvurmanız gerekecek. Dünya genelinde, güç açısından zirvede olup aynı zamanda güvenlik testlerinin tozunu artıran 5 otomobili sizler için belirledik. Ancak öncesinde biraz araç güvenlik testlerinden bahsederek başlayalım.

Günümüz araçlarının büyük bir kısmında, modeller özelinde farklı araç güvenlik sistemleri bulunuyor ve bu durum birçok kullanıcıyı güvenlik konusunda düşünmekten alıkoyabiliyor. Çünkü söz konusu en güvenli otomobil markalarını seçmek olduğunda öncelik, araç güvenlik sistemlerinden çok, aracın güvenliğinizi sağlayacak güçte olup olmadığını anlamanıza yardımcı olan güvenlik testlerine verilmeli. Peki, bu güvenlik testleri hangi standartlarda ve ne şekilde yapılıyor?

Dünya üzerinde otomobiller ile ilgili birçok farklı güvenlik testi merkezi bulunuyor. Bunların ne kadar güvenilir olduğu yıllarca tartışılsa da, bugün baktığımızda son 10 yılda otomobillerin karıştığı kazalar ve ölüm oranları her geçen gün azalmaya devam ediyor. Bunda elbette modern fren teknolojileri olan Elektronik Stabilite Programı (ESP) ve Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi’nin (ABS) araçlarda zorunlu hale gelmesi büyük bir etken. Ancak buradaki asıl önemli etkenin sigorta şirketlerinin desteklediği test merkezleri olduğunu da belirtmek gerekli. Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren sigorta şirketleri “ölüm sigortası” olarak tarif edilen poliçelerde zarar ettiklerini fark ettiler. Bunun önüne geçebilmek için düşük güvenlik seviyesindeki araçları kullananların daha yüksek ücret ödemesi için güvenlik testlerini hayata geçirdikleri sıklıkla söyleniyor. Ayrıca Avrupa’da testleri düzenleyen kurumlar arasında sivil toplum kuruluşlarının (STK) bulunması ve bütün gelirin sadece ama sadece şirketler ile STK’lar tarafından ödenmesi nedeniyle fazlasıyla güvenilir olduklarını söyleyebiliriz. Son olarak listemize aldığımız araçların tamamının baz donanım da denilen ve en düşük fiyatla satılan standart donanım kategorisiyle testlere katıldığını belirtelim.

Güvenlik Testlerinde Neler Var?

Kaynak

Dünya üzerinde saygı gören ve ülkemizde de satılan araçları test eden iki farklı kuruluş bulunuyor. Bunlardan ilki, adından da anlaşılacağı gibi Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı (Euro NCAP) ve Amerika Birleşik Devletleri kökenli olan Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’dür (IIHS). Testlerde ilk olarak aracın dayanıklılığını ölçmek için aracın ön cephesinden tavanına kadar çeşitli bölgelerinden bloklara çarpıyor. Ayrıca araçlar yaya güvenliği, çocuk yolcu güvenliği ve güvenlik yardımcıları gibi ayrı ayrı kriterlerle değerlendiriliyor. IIHS’nin başarılı bulduğu otomobiller için “Top Safesty Pick Plus” yani Türkçesiyle “güvenlikte zirve seviye” diyor. Euro NCAP ise 0’dan 5’e kadar yıldız vermeyi tercih ediyor. Kısa bilgileri verdiğimize göre merakla beklediğiniz güvenliğin ve performansın zirvesine ulaşan araçlara geçelim.

1) Zirve Çok Soğuk: Alfa Romeo Giulia

Kaynak

Dünya üzerinde herhangi bir otomobil markasının sevenlerine özel isim verilmesi sık görebileceğiniz bir şey değil. Alfa Romeo tutkunlarına ise Alfisti deniyor, Türkçeye “Alfa severler” olarak çevrilebilecek bu deyimin hakkını veren Alfa Romeo hayranları ise oldukça fazla. Hayatı boyunca Alfa Romeo kullananlar, sadece Alfa Romeo satın alanlar ya da garajında onlarca Alfa Romeo marka araba biriktirenlerden oluşan bu büyük grubun

25 yıldır üretilmesini beklediği arkadan itişli lüks kompakt otomobil ise 2015 yılında karşımıza çıktı. İlk olarak iddialı tasarımıyla 2015 yılındaki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkan Giulia, klasik Alfa Romeo çizgilerine ek olarak yüksek süratlerde konforlu bir sürüş için aerodinamik ve kaslı bir yapıya sahip. İç mekan ise lüks bir araçtan bekleyebileceğiniz tüm donanımlara sahip. Ancak aracın ilginç bir tasarımı var; ön konsol ve çift renge sahip anahtarıyla ön plana çıkıyor.  

Kaynak

2.0 ve 2.9 litrelik motorlar ile satışa sürülen otomobil, inanılmaz değerlere sahip. 2.9 litrelik motor; 510 beygir güce ek olarak 600 NM tork üretebiliyor ve 0’dan 100 kilometreye sadece 3.9 saniye içerisinde ulaşıyor. Peki, bu kadar hızlı ve seri olmayı nasıl başarıyor? Bunda elbette kullanılan motor etkili; ancak otomobilin kaputundan tavanına dek birçok noktada kullanılan karbon fiber malzeme, onu oldukça hafifletiyor ve hızına hız katıyor. 2.9 litrelik bir motora göre Alfa Romeo Giulia’nın yakıt tüketimi konusunda da kullanıcısını oldukça mutlu edeceğini söyleyelim. Üstelik tüm bunları yaparken size güvende olduğunuz hissini yaratıyor. Peki, gerçekten öyle mi?

Alfa Romeo Giulia’nın Güvenlik Karnesi

Giulia, yüksek performansı ve iddialı tasarımına ek olarak Euro NCAP’ten aldığı 5 yıldız ile öne çıkıyor. Otomobilin testlerde en başarılı olduğu konu ise %98 gibi efsanevi bir orana sahip olan yetişkin yolcu güvenliği. Euro NCAP testlerinden alnının akıyla çıkmayı başaran otomobil ile ilgili yetkililerin belki de en önemli eleştirisi, diz hava yastığının bulunmamasıdır.

Giulia, IIHS testlerinde ise “Top Safety Pick Plus” payesini aldı. Birçok otomobilin kabinin içine tekerleklerin girdiği %25 örtüşmeli çelik blok çarpışmasından ve nice otomobilin taklalar attığı yanal çarpışma testinden başarıyla geçen otomobilin IIHS’ye göre tek eksisi, çocuk koltuğu bağlantı noktalarının iki tane olması.

2) Bavyera’nın Ağır Abisi: BMW 5

Kaynak

Otomobil denilince birçoklarının aklına ilk olarak Almanya geliyor. Almanya’da yaşayan gurbetçilerden midir yoksa ülkemize olan yakınlığından mıdır bilinmez. Alman otomobil markaları ülkemizde gerçekten çok seviliyor. Almanyalı üreticiler arasında ise Bavyera eyaletinden çıkan ve tüm dünyaya dayanıklılığına ek olarak sunduğu eşsiz sürüş deneyimiyle BMW ön plana çıkıyor. BMW’nin E sınıfı da denilen yönetici sınıfı için ürettiği 5 serisi teknik özellikleri ve performansı kısa sürede büyük popülarite yakalamayı başardı. Yıllardır kullandığı tasarımdan vazgeçmeyen BMW, 5 serisinde keskin ve oldukça kaslı bir görünüm çizmiş. BMW demişken halkımız arasında böbrek denilen ön ızgaradan bahsetmemek olmaz. Bir BMW klasiği olan ızgaralar her zaman olduğu gibi aracı tam olarak ortalıyor. Otomobil içi ise tamamen sürücüye odaklanılarak dizayn edilmiş. Tüm konsol sola doğru yaslandığı için aracınızı kullanırken yerinizden hareket etmenize gerek kalmıyor. Ayrıca yine BMW sevilen otomobili 5 serisine neredeyse tüm teknolojik özellikleri eklemiş. Otomobilin içerisinde sürüş asistanı, dinamik farlar ve özel ses sistemleri bulunuyor.

Kaynak

5 serisinde 2.0 ve 3.0 litrelik motorlar bulunuyor. BMW’nin 540i Xdrive olarak adlandırdığı araç ise serinin en yüksek performansa sahip olanı olarak karşınıza çıkacak. 2998 CC hacme sahip olan motor 340 beygir güç ve 450 NM tork üretebiliyor. 0’dan 100 kilometreye ise 5.1 saniye içerisinde ulaşıyor. Kullanılan teknoloji ve elektronik aygıtlar nedeniyle BMW 5 Serisi 2017 fiyatları rakiplerinin biraz daha üzerinde yer alıyor. Ancak BMW 530i için durum farklı ve fiya performans anlamında çok daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Eğer çevreci enerjiye ve düşük yakıt tüketimine önem veriyorsanız 5 serisinin plug-in hybrid seçeneği mevcut.

BMW 5 Serisi’nin Güvenlik Karnesi

BMW’nin karakteristik özelliklerinden yukarıda bahsetmiştik ama güvenlik gibi önemli bir noktayı da elbette görmezden gelemezdik. BMW’nin neredeyse tüm araçlarının girdikleri testlerde yıldızları silip süpürdükleri yadsınamaz bir gerçek. 5 serisi tıpkı diğer BMW modellerinde olduğu gibi çıtayı kendisi belirliyor ve Euro NCAP’ten 5 yıldıza ek olarak %91’lik yetişkin yolcu güvenliği oranını yakalamayı başarıyor. Euro NCAP yetkililerin puan kırdığı en önemli noktalar ise pelvis ve diz hava yastıklarının arkada seyahat edecek yolcular için bulunmaması.

IIHS testlerine de katılan araç tüm çarpışma testlerini geçmeyi başardı; ancak tıpkı Giulia’da olduğu gibi ISOFIX bağlantı noktalarında çeşitli eksiklikleri bulunuyor. Ayrıca birçok otomobilin başarısız olduğu ışıklandırma konusunda da katıldığı testlerde oldukça başarılı oldu ve Top Safety Pick Plus yani “güvenlikte zirve seviye” unvanını kazandı.

3) Listedeki Tek SUV: Mazda CX-5

Kaynak

SUV yani spor amaçlı taşıtlar arasında kıyasıya bir rekabet sürüyor. Neredeyse her markanın pazardan pay kapmaya çalıştığı ve adeta bir savaş alanını andıran SUV sınıfından listemize girmeyi başaran tek araç ise Mazda CX-5 oldu. Serinin eski üyelerine göre daha küçük far yuvalarına sahip olan otomobilin öne doğru uzayan burnu ve değişen ızgaraları da dikkat çekiyor. Japonyalı üreticilerden beklenmeyen radikal çizgilere sahip olan otomobilin ayrıca diğer markalarda göremeyeceğiniz sonsuz mavi ve kristal ateş kırmızısı gibi ilginç renk seçenekleri bulunuyor. Otomobilin kabini ise sürücü ve yolcuların rahatça erişebileceği teknolojik aletlerle bezenmiş. 4 kişiye kadar USB bağlantısı sağlayabilen aracın arka kısmındaki koltuk ısıtmaları da diğer markaların aksine kol dayama kısmından ayarlanabiliyor.

Kaynak

Mazda CX-5’in 2.0 litrelik motoru bulunuyor. 1998 CC hacme sahip olan motor 160 beygir güç ve 208 NM tork üretebiliyor. 0’dan 100 kilometreye ise 10 saniye içerisinde ulaşıyor. Ağırlığı ve sürüş dinamikleri düşünüldüğü zaman çok başarılı olan otomobil, güvenlik testlerindeki yüksek başarısıyla listemize girmeye hak kazanıyor.

Mazda CX-5’in Güvenlik Karnesi

Mazda’nın egzotik çizgilerle karşınıza çıkan SUV’si CX-5, IIHS’nin “Top Safety Pick Plus” ödülüne layık görüldü. Çarpışma testlerini başarıyla geçen aracın iki kusuru ön plana çıkıyor. Bunlardan ilki, çocuk koltuğu bağlantılarının kullanımının zor olması. İkincisi ise farların kabul edilebilir seviyede kalması. İnternetteki kullanıcıların Mazda CX-5 yorumları da farlar konusunda yoğunlaşıyor.

Mazda CX-5’in Euro NCAP testlerinde en başarılı olduğu noktalar ise %95 oranındaki yetişkin yolcu güvenliği ve %80 oranıyla çocuk yolcu güvenliğidir. Otomobilin belki de en büyük kusuru yaya ile çarpışmalarda otomobilin ön kaputunun yeteri kadar yayaları koruyamamasıdır.

4) İlklerin Otomobili: Toyota Prius

Kaynak

Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili, en iyi tasarım, en düşük yakıt tüketimi ve yılın otomobili gibi birçok ödül alan Toyota’nın delikanlısı Prius, kullanıcılarını performans ve güvenlik gibi konularda da mutlu etmeyi başarıyor. Izgara seviyesinden başlayan bel çizgisi bagaj kapağına kadar yükseliyor. Düşük yakıt tüketimi nedeniyle filonuz için vazgeçilmezi olacak Toyota Prius hakkındaki yorumlar da oldukça pozitif yönde. Otomobilin içiyse adeta geleceği yansıtıyor. Sürücünün çevresini dijital ekranlar kaplıyor; ancak diğer markalardan biraz farklı olarak Toyota kendi çizgileriyle bilindik görüntüyü silmemeye özen gösteriyor.

Kaynak

Hibrit otomobillerin alamet-i farikası iki farklı motordur. Elektrikli motor ve benzinli motorun beraber kullanıldığı araçta elektrik gücü sayesinde düşük devirlerde bile yüksek torka ulaşabiliyorsunuz. 1.8 litrelik motora sahip olan araç, 98 beygir güç üretebiliyor. Prius, şehir içerisinde konfora ve performansa ek olarak güvenliği ile öne çıkıyor.

Toyota Prius’un Güvenlik Karnesi

Listedeki tüm araçlar, Euro NCAP testlerinde yetişkin yolcu güvenliğiyle öne çıkıyor ve Prius da bu gruba dahil. Ancak Prius, listemize girmeyi şapkasındaki tavşanı çıkardığı güvenlik ekipmanları kategorisiyle başarıyor. Öyle ki %85’lere varan güvenlik ekipmanları başarısı listemizdeki diğer araçlarda bulunmuyor. Elbette bunda çağın ötesine geçen tasarımı desteklemek için eklenen birçok ekipmanın etkisi yüksek. Çocuk güvenliği seti olan ISOFIX konusunda da oldukça başarılı olan aracın Euro NCAP yetkilileri tarafından belirlenen en önemli eksisi ise yolcu kısmında diz hava yastığı bulunmamasıdır.

IIHS’nin kolay kolay geçilemeyen tavan dayanıklılığı testi de dahil olmak üzere tüm testlerini başarıyla geçen otomobil ile ilgili olarak çocuk ekipmanları kategorisinde çoğu araçta göremeyeceğiniz “Good Plus” simgesi bulunuyor. Tabii ki bu otomobil de listemizdeki diğer otomobiller gibi IIHS’den “Top Safety Pick Plus” unvanını almaya hak kazandı.

5) Kusursuz: Mercedes E Serisi

“En iyisi ya da asla” gibi oldukça sert ve kendinden emin bir slogana sahip olan Mercedes’in segmenti ile aynı adı taşıyan E serisi, güvenlik ve performansın zirvesinde olan bir otomobil. Tek bir bel çizgisine sahip olan otomobilin kaputu, alışılan çizgilerden farklı olarak öne doğru hafif bir eğime sahip. Çift çıtalı ön ızgaralar ile logonun bütünleştiği tasarımda Mercedes’in yıllara meydan okuyan çizgilerini başarılı bir şekilde yansıtıyor. Alışık olduğunuz görüntünün aksine kadran ve multimedya ekranının bir arada olduğu bir konsol mevcut.

Kaynak

Serinin en büyük güç üreten aracı ise 2987 CC hacme sahip olan dizel motor ile E350d modelidir. Araç, 500 NM tork ve 190 beygir güç üretebiliyor. 0’dan 100 kilometreye ise 5.9 saniye içerisinde ulaşabiliyor.

Mercedes E Serisi’nin Güvenlik Karnesi

Listemizdeki tüm otomobiller gibi E serisi de IIHS’nin testlerinden “Top Safety Pick Plus” ödülünü almayı başarıyor ve tüm testlerden “good” ile ayrılıyor. Tavan mukavemeti, otomobilin IIHS yetkilileri tarafından en beğenilen özelliklerinden birisi oluyor.

Euro NCAP testlerinde ise 5 yıldıza ek olarak %95’lik yetişkin ve %90’lık çocuk yolcu güvenliğini yakalayan otomobilin listemizde alt sırada yer almasının en önemli sebeplerinden biri, yüksek fiyatına rağmen arka ve ön yolcu koltuklarında diz hava yastığının bulunmamasıdır.

Güvenli ve performansı yüksek arabalara Özel Tüketim Vergisi’nden kurtularak sahip olabilirsiniz. Filo kiralama yöntemiyle her ay ödeyeceğiniz tutar, şirketinizin giderlerine eklenebiliyor. Hatta oldukça lüks olan bu araçların filo bedelini PRO aracılığıyla birden fazla kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Güvenlik ve Performansın Zirvesine Ulaşan 5 Otomobil

Benzer İçerikler