Hangi Sigorta Aracınızı Güvence Altına Alır?

Araçlar; kaza, yangın, hırsızlık gibi durumlar başta olmak üzere maddi hasara neden olabilen risklere karşı çeşitli sigortalarla güvence altına alınmaktadır. Güvenilir sigortacılık ilkesiyle çalışan Mapfre Sigorta, araç sahiplerine ihtiyaç duydukları sigorta hizmetlerini cazip tekliflerle sunar.

Ülkemizde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca zorunlu hale getirilen Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası; araç sahiplerinin kaza anında karşı araca, yayalara, hayvanlara, özel mülke ve kamu mallarına verdiği hasarın karşılanmasını kapsar. Araç sahiplerinin bu sigortayı yaptırması ve her yıl yenilemesi gerekir. Sigortasız olduğu tespit edilen araçlar trafikten men edilir. Zorunlu Trafik Sigortası adıyla bilinen bu sigortaya ek olarak kasko gibi araç sahibinin maddi kaybını karşılamaya yönelik sigortalar ve yurt dışı seyahatlerde araçları güvence altına alan uygulamalar da bulunmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, bir aracın kaza halinde üçüncü şahıslara verdiği maddi hasarı karşılayan, devlet tarafından yaptırılması mecburi tutulmuş sigortadır. Araç sigortası yaralıların tedavi masraflarını, kaza anında zarar gören karşı aracın, şahsa veya kamuya ait malların maddi hasarını karşılar. Ölümlü trafik kazalarında hayatını kaybeden kişiler için ödenecek tazminat da sigorta kapsamındadır. Sigorta Türkiye sınırları içinde geçerlidir.

Trafik sigortası hesaplama işlemleri sigorta şirketleri tarafından aracın yaşı, markası, modeli, varsa önceden geçirmiş olduğu kazalar gibi çeşitli risk bileşenleri değerlendirilerek yapılır. Trafik sigortası fiyatları şirketlere göre değişiklik göstermekle birlikte; şirketlerin online olarak kullanıcılara sunduğu trafik sigortası sorgulama hizmetiyle kolayca hesaplanabilmektedir.

Kasko Sigortası Aracınızı Güvence Altına Alır mı?

Kaskonun güvence kapsamını öğrenmek için öncelikle kasko nedir kimler yaptırmalıdır konusunu açıklığa kavuşturmak gerekir. Kasko; yanma, çalınma, kaza gibi durumlarda araç sahibinin maddi hasarını karşılama güvencesi veren bir sigorta çeşididir. Yaptırılması yasal açıdan zorunluluk taşımasa da kapsamlı bir araba sigortası ile olası risklere karşı aracını korumak isteyenlerce sıklıkla tercih edilmektedir.

Çeşitli sigorta şirketleri İnternet veya telefon aracılığı ile kasko hesaplama hizmeti vermektedir. Kasko teklifi kişiye göre belirlendiğinden kasko fiyatları farklılık göstermektedir. Fiyatlar, Türkiye Sigortalar Birliğinin kasko değer listesinde önerdiği aralıkta değişmektedir. Kasko değer listesi piyasa fiyatları üzerinden ortalama değerler alınarak hazırlanmakla birlikte sigorta şirketleri için bir bağlayıcılığı yoktur.

Nasıl Sigorta Yaptırırsınız?

Araç sahipleri, sigorta yaptırmadan önce çeşitli şirketlerin tekliflerini araştırmalıdır. Bu şekilde sigorta fiyatları hakkında ortalama bir fikir sahibi olmak mümkündür.

Siz de güvenilir sigortacılık anlayışı ve avantajlı teklifleriyle Mapfre Sigortacılık hizmetlerinden yararlanmak için birkaç dakikanızı ayırarak Hızlı Trafik Teklifi alabilirsiniz. Kasko, Zorunlu Trafik Sigortası, Yeşil Kart Sigortası gibi araç sahiplerini ilgilendiren sigorta hizmetlerinin yanı sıra sağlık, konut, ferdi kaza, seyahat, iş yeri ve elektronik cihaz sigortaları gibi farklı alanlarda da sunulan avantajlardan yararlanabilirsiniz.


Hangi Sigorta Aracınızı Güvence Altına Alır?

Benzer İçerikler