Hava Akışmetre nedir? Arızası nasıl anlaşılır? Tamiri

Hava Akışmetre nedir? Arızası nasıl anlaşılır? Tamiri | Blog

Hava Akışmetre nedir?

   Hava Akışmetre, diğer isimleri ile; Debimetre, Hava Kütle Ölçer ve Maf Sensörü Otomobilin motorunda bulunur ve konumu, emme manifoldunun ucunda bulunan gaz kelebeği ila hava filtre kazanının arasında bulunur. Hava filtresi kazanından motora ulaşan havanın kütlesini ve sıcaklığını ölçmek hava akışmetresinin görevidir. Bu bilgileri sürekli olarak ölçer ve motor beyni olan ECU’ya bildirir. Motorun içerisinde hava-yakıt karışımının, zengin olarak nitelendirilen en iyi düzeyde tutulabilmesi için motor içine optimum miktarda havanın alınması gerekmektedir. Bu havanın yeterlilik miktarını hava akışmetre belirler. Kaliteli bir hava-yakıt karışımı olmazsa, motor istenilen düzeyde çalışmaz. Zor çalışır, sürekli mantıksız şekilde devirlenir, istemsizce stop eder vs.  Buna göre hava akışmetresi, yani debimetre, özetle motorun içerisine giren hava miktarına karar veren mekanizmadır. 

Hava Akışmetre nasıl çalışır? 

   Motor içine giren hava, hava akışmetresinden hızlıca kontrol edilip geçmektedir. Motor devri arttıkça, yani siz gaza bastıkça hava akışmetresinden geçen hava miktarı da artar. Bu miktar kütle olarak ölçülür. Peki nasıl ölçülür? Akışmetre’nin içerisinde, 100 derece’den daha fazla ısıya sahip olan film direnç bulunur. Hava geçtikçe, bu dirençte hava sayesinde soğur. ECU, hava miktarının kütlesini ölçmek amacıyla, film direnci sıcaklığını sabit tutmak suretiyle soğuyan dirence daha fazla akım gönderir ve orantılı şekilde direnci ısıtır. Sonuç olarak, hava akışmetrenin içerisinden geçen havanın miktarıyla, içerisindeki film direncini ısıtmak için gönderilen akımın orantısından, motora alınan havanın kütlesel miktarı hesaplanmış olur. Daha sonra, ölçülen havanın miktarına göre silindir yataklarına yakıt pompalanır. Bu hesabı yapmak ECU’nun görevi, bu bilgileri ECU’ya sunmak ise hava akışmetresinin (debimetre, maf sensörü) görevidir. Bu bilgileri öğrenmenin sizin, öğretmenin ise ’in görevi olduğu gibi… 

Hava Akışmetre nerede bulunur? | Motorun neresinde bulunur? | Örnek 1A | Blog

Hava Akışmetre nerede bulunur? | Motorun neresinde bulunur?

   Hava akışmetre, resimde (Örnek 1A) gösterildiği konumdadır. Hava ilk önce hava filtresinden süzülür ve oradan direkt olarak hava akışmetresine iletilir. Hava akışmetre içinde süzülen hava, akışmetre körüğü yoluyla gaz kelebeğinden geçerek emme manifolduna, oradan da motor içine girer. Hava akışmetresinin içinde tel dirençler bulunmaktadır. BMW E30 gibi, BMW E36 gibi, BMW E39 gibi , BMW E46 gibi eski kasa BMW modellerinde hava akışmetre arızası neredeyse kronik bir problem haline gelmiştir. Bu tel dirençler zamanla eskir ve akışmetrenin değiştirilmesi gerekir. Bütün otomobillerde hava akışmetre, yani debimetre, bir diğer değişle maf sensörü bulunmaktadır. Hepsinin konumu da yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, hava filtre kazanı ile emme manifoldunun arasındadır.

Hava Akışmetre arızası nasıl anlaşılır? | Debimetre arıza belirtileri

   Hava akışmetresinin arızalanması özellikle BMW, Mercedes, Audi gibi hızlı otomobiller için artık neredeyse kaçınılmaz. Bir müddet sonra mutlaka bir yerden patlak veriyor. BMW bu konuda başı çekmekte, keza eski kasa modellerinde bu problem artık kronik bir sorun haline gelmiş durumda. Peki, hava akışmetresi arızası nasıl anlaşılır?

Rölanti devrinde dalgalanmalar akışmetre arızası olabileceğine işarettir. Araç rölantide durmaz ve sürekli olarak devirlenir. Motorun sarsıntılı bir şekilde çalışması. Motorunuz sarsıntılı çalışıyorsa debimetre problemi meydana gelmiş olabilir. Aracın hızlanma probleminin vuku bulması. Aracınız eskisine nazaran daha yavaş hızlanıyorsa bu hava akışmetre problemi olabileceğine delalettir, yalnız karıştırılmaması gereken bir husus var: Aracınızın debriyaj baskı balatası da görevini yerine getirmiyor olabilir. Debriyajın üstten kavraması gibi sorunlarınız varsa debriyaj baskı balata problemi olabilir. Bu durumda aracınızın devir saati yükselecek ama araç hızlanmayacaktır. Hava akışmetre arızasında ise bunun tam tersine, devir de artmaz; araç da hızlanmaz. Bu ikisini iyi ayırt etmek gerekir. Konuyla alakalı buradan detaylı bilgi alabilirsiniz. Motorun özellikle sabahları çok zor çalışıyor olması akışmetre problemine işarettir, şayet akü probleminiz yoksa… Yakıt tüketiminde ani bir artış hava akışmetresinin arızalandığına işaret eder. Motorun içine optimum derece de hava alınamayacağı için doğal olarak yakıtta haddinden fazla veya az verilecektir. Fakir karışım adı verilen, hava-yakıt karışımdaki kalitesizlik ortaya çıkacaktır. Bunun ortaya çıkmasına müteakip aracınızda eskisinden daha fazla yakıt tüketiminin olması oldukça tabiidir.

Hava Akışmetre arızası nasıl tespit edilir?

   Hava akışmetresinin arıza tespiti için öncelik olarak bir miktar da olsa temel elektrik bilginizin olması şarttır. Yeterli bilgiye sahipseniz öncelik olarak akışmetrenin yapısından bahsedelim. Akışmetrenin beslemesi 5 volt olmakla beraber, film direnci ısıtıcısının beslemesi 12 volt’tur. Eski tip debimetreler 4 pinli, yeni tipler ise 5 pinlidir. 4 pinli olanlar yalnızca geçen havanın kütlesini ölçerken, 5 pinli olanlar aynı zamanda motor içine girecek olan havanın sıcaklığını da ölçer. 1. pin: IAT Sensörü, yani emilen havayı ölçen sıcaklık sensörü. 2. pin: 12 volt ısıtıcı beslemenin ucu. 3. pin: Şasi, yani eksi kutuplu uç. 4. pin: 5 volt sensör besleme ucu. 5. pin: Maf sensörünün çıkış sinyal ucu. Tüm bunlarla ilgili bir problemimiz yoksa, arıza tespitinin nasıl yapıldığına geçebiliriz:

Bir ölçüm cihazı (voltmetre) ile 5. pin, yani maf sensörünün çıkış sinyal ucunun voltaj kontrolü yapılır. Voltmetrenin + ucu, maf sensörünün çıkış sinyal ucuna; eksi ucu ise şasi, yani eksiye tutturulur. Bununla beraber 4 ayrı volt kontrolü yapılır. Bunlar şu şekildedir: Kontak açık, lakin motor çalışmıyorken voltaj seviyesinin 1 V seviyesinde olması gerekmektedir. Araç motoru rölantide çalışıyorken voltaj seviyesinin 1,5 V seviyelerinde olması gerekmektedir. Araç motoru 3 bin devir sularında iken voltaj seviyesinin ortalama 2 V seviyesinde olması gerekmektedir. Araç motoru tam gaz, tam güçte çalışıyorken voltaj seviyesinin yaklaşık 5 V seviyesinde olması gerekmektedir.

Hava Akışmetre tamiri mümkün müdür?

   Hava akışmetresi, içerisinde tel dirençler ile çalışmaktadır. Bu tel dirençlerin zarar görmesiyle beraber onarılması veya değiştirilmesi, zaten bir akışmetre fiyatını bulmaktadır. Akışmetrenin dışı plastik, içinde bu dirençler bulunur. Dirençlerin arızalanması ile beraber elinizde sadece bir plastik kalır. Bu da demek oluyor ki hava akışmetresinin tamiri, yeni bir tanesinin satın alınması maliyetini geçer. 2. el bir akışmetre satın almanızı kesinlikle tavsiye etmem. Dirençlerinin eskidiğini, miladının dolduğunu ve yarın yine aynı problemle karşılaşmayacağınızı kimse garanti edemez. Bu yüzden sıfır ürün satın almak en doğru seçenek olacaktır. Piyasada Taiwan malı ürünler bulunmakta. A sınıf olmasa da B sınıf olarak nitelendirilebilir. Özellikle BMW, Mercedes, Audi gibi markaların; Alman malı orijinal ürünleri gerçekten haddinden pahalı. Muadil ve sıfır olan ürünleri tercih etmeniz önerilir. Buna ek olarak hava akışmetresi nasıl temizlenir, sorusuna değinecek olursak; herhangi bir pislik veya maddenin varlığını sonucu görevini yerine getirmeyen debimetre, balata spreyi ile temizlenebilir. Balata spreyi haricinde hiçbir şey ile temizlenmemelidir (WD-40 Kontak Sprey vs.).

Popüler Sorgular:

Hava akışmetre nedir Hava akışmetre iptali Hava akışmetre fiyatı Hava akışmetresi nasıl temizlenir Hava akışmetre balata spreyi BMW hava akışmetre arızası Mercedes hava akışmetre arızası Audi hava akışmetre arızası Ford Fiesta hava akışmetre arızası W210 akışmetre arızası Hava akışmetresi tamir edilir mi Passat 1.8 t hava akışmetre arızası Doblo akışmetre arızası Doblo hava akışmetresi arızası Akışmetre klima Akışmetre motor arızası BMW E30 akışmetre arızası BMW E36 akışmetre arızası BMW E39 akışmetre arızası BMW E46 akışmetre arızası BMW E90 akışmetre arızası BMW E38 akışmetre arızası BMW F10 akışmetre arızası BMW F30 akışmetre arızası BMW G30 akışmetre arızası BMW 3 Serisi hava akışmetre problemi BMW 5 Serisi hava akışmetresi problemi Mercedes W210 kasa akışmetre problemi BMW M50 akışmetre BMW M52 akışmetre BMW M54 akışmetre BMW M43 akışmetre BMW M44 akışmetre BMW 318i akışmetre BMW 318is akışmetre BMW 320i akışmetre BMW 323i akışmetre BMW 325i akışmetre BMW 328i akışmetre BMW 330i akışmetre BMW 340i akışmetre BMW M3 akışmetre BMW M5 akışmetre BMW 318d akışmetre BMW 320d akışmetre BMW 325d akışmetre BMW 330d akışmetre BMW 340d akışmetre BMW 520d akışmetre BMW 520i akışmetre BMW 530i akışmetre BMW 540i akışmetre BMW 535i akışmetre BMW hava akışmetre problemi Hava akışmetre Havı akışmetre

Hava Akışmetre nedir? Arızası nasıl anlaşılır? Tamiri

Benzer İçerikler