Hem Ekonomik Hem Güvenli: Hız Sabitleyici Sistem

Uzun yol seyahatlerinde büyük kolaylık sağlayan Hız Sabitleyici Sistem aynı zamanda son dönemin en çok sevilen araç teknolojilerinden biridir. Sürüş güvenliği ve konforlu bir yolculuk için Hız Sabitleyici Sistem (Cruise Control) ile tanışmaya hazır mısınız?

Hız Sabitleyici Sistem (Cruise Control) Nedir?

Özellikle sık sık uzun yol seyahati yapanlar bilirler. Yol boyunca her an aracınızın hızınızı korumak, aracınızı belirli bir şeritte tutmak ve gaz pedalına düzenli olarak basmak gibi birçok ‘rutini’ sürdürmeniz gerekir. Ancak belirli bir süreden sonra bu çok basit işlemler, sürücü için oldukça zorlayıcı hale gelebilir. İşte Hız Sabitleyici Sistem tam olarak bu anda devreye girer. Her anlamda sürücü konforuna odaklanan bu özel sistem, aracın hızı belirli bir seviyeye sabitlendikten ve ayarlandıktan sonra sürekli aynı hızla devam etmesini sağlar. Bu durum, sürücü gaz ya da fren pedalına dokunur dokunmaz sonra erer ve daha sonra sürücü yeniden dokunana dek yeni değerlerle sabitleme işlemi devam eder. Otomobil, otobüs, kamyon ya da herhangi tipte bir araca uygulanabilen bu sistem, aracın otomatik ya da manuel vitese sahip olmasıyla da pek ilgilenmez.

İlk olarak 1900’lü yıllarda lüks segment araçlarda kullanılan bu özel sistem şimdilerde birçok marka ve modelde standart olarak sunulmaya başlandı. O günden bugüne dek, daha az stres duyduğunuz ve daha az yorulduğunuz, konforlu uzun yolculuklar sunmak için tercih ediliyor.

Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır?

Hız Sabitleyici Sistem, dört temel elemandan oluşur: Servo ünitesi, hız sabitleme elemanları, kumanda düğmeleri ve elektrik kontrol ünitesi. Direksiyon üzerine veya çevresine yerleştirilen bir kol vasıtasıyla aktif hale getirilen sistemin araçlara sonradan eklenme süreci de oldukça basittir. Bu kol üzerinde bulunan ON tuşu ile sistemi aktif hale getirebilirsiniz. Artı (+) tuşunu aracın hızı artırmak, eksi (-) tuşunu ise aracın hızını azaltmak için kullanabilirsiniz. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra eski hıza dönmek isterseniz de ‘reset’ tuşuna basarak kolayca bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu sistem aracılığıyla direkt olarak elektronik kontrol ünitesine bağlanan fren, debriyaj, gaz ve direksiyon sistemi sensörleri, hızlı bir şekilde isteğinize yanıt verir ve çalışmaya başlar. Sistemi aktif hale getirdikten sonra hızınız 40 km/s’yi aşar aşmaz cruise kontrol devreye girer ve yakıt valfine müdahale ederek yakıtın o andaki hıza göre ya da istediğiniz hızda sabitlenmesini sağlar. Sistemi dilediğiniz zaman gaz ya da fren pedalına basarak sıfırlamanız mümkündür. Bu noktada önemli bir parantez açmak gerekirse Hız Sabitleyici Sistem, frenleri kullanmaktan çok, motora verilen yakıtı azaltır ve motor üzerinden hızı azaltma işlemini uygular. Rampa aşağı gidişlerde bu özelliği devreye sokulmazsa aracınız sabit hızda kalmaz, daha da hızlanır.

Gelelim bu sistemle ilgili sıkça sorulan sorulara…

Hız Sabitleyici Sistem Yakıt Tasarrufu Sağlar mı?

Bu sistemin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri, ana yol ve otobanlarda ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Hız Sabitleyici Sistem, ağırlıklı olarak frenleri devreye alıp devreden çıkarsa da asıl görevlerinden biri de motora verilen yakıtı azaltarak aracın hızını yavaşlatmaktır. Bu sayede ortalama %25 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

Hız Sabitleyici Sistem Sonradan Takılır mı?

Hız Sabitleyici Sistem, montajlanabilir bir sistemdir; ancak araç sisteminin bu sistem ile uyuşması gerekir. Bu nedenle aracınıza bu sistemi eklemek isterseniz araç sağlayıcınızla görüşerek konuyla ilgili net bilgi alabilirsiniz.

Hız Sabitleyici Sistem Güvenli mi?

Bazı sürücüler bu sistemin pek güvenli olmadığını düşünür veya kullanmayı gerekli görmez. Ancak uzun yolda bu sistem, sürücüyü birçok noktada rahatlatır. Stresi ve yorgunluğu azaltarak yola odaklanmanızı sağlayan bu sistem, uzun yol sürüşlerinizde işinizi büyük oranda kolaylaştırır. Diğer yandan özellikle gece sürüşlerinde sürücünün dikkatini dağılması ya da daha kötü bir senaryoda sürücünün uyuyakalması durumunda bu sistem tehlike yaratabilir. Bu sistemin alternatifi olarak geliştirilen Uyarıcılı Hız Sabitleyici Sistem (Adaptive Cruise Control System) ise bu riskin önüne geçmeyi amaçlıyor. Hız Sabitleyici Sistem’den farklı olarak aracın farlarına yerleştirilen sensörler sayesinde, aracınızın ön ve arkadaki araçla olan mesafesi otomatik olarak algılanır ve mesafenin azalması halinde sürücü uyarılır. Aracınızın mesafesinin değişmesi ya da şerit değiştirmesi halinde sistem devreye girer ve aracınızın eski hızına kavuşması sağlanır.

Hem Ekonomik Hem Güvenli: Hız Sabitleyici Sistem

Benzer İçerikler