Hesabını Bilenlere Özel: Opel

Kusursuz tasarımlar, incelikle düşünülmüş detaylarıyla var olurlar. Adam Opel için de tüm dünyada saygınlık kazanan otomobiller üretmenin yolu, aynı detayların izinden gitmek demekti. Üstelik Opel, bu detaylar nerede ve hangi şartlarda var olursa olsun, tek bir hedefe sahipti; kullanıcısına özel deneyimler yaratmak. Rüsselheim’da bir ahırda üretimine başladığı dikiş makineleri, Opel’in kariyeri boyunca ortaya koyacağı kararlı tavrın temel taşları oldu.

Kaynak

Kısa sürede yakaladığı başarı sayesinde 1888 yılında, bu kez özel bir mekanda üretimlerine devam etti. Dikiş makinelerinin ardından, 1886 yılında yeni bir ürüne, yüksek tekerlekli bisikletlerin üretimine başladı. Bisikletlerinin test sürüşü ise Opel’in oğlu tarafından gerçekleştirildi, sürüş ve konfor bakımından el verişlilikleri, katıldığı yarışlarca kanıtlanmış oldu.  Zamanla dikiş makinelerinde yakaladığı başarı, bisiklet satışlarında da kendini gösterdi.

Sağlam Teknik, Sağlam Konfor

Kaynak

Hikayesinin en başında bu denli başarılı adımlar atarak kariyerinde hızlı bir ivme yakalayan Opel ailesi, bu kez şansını otomobillerden yana denemek istedi. Opel’in iki oğlu, otomobil tasarımcısı Friedrich Lutzmann ile bir araya gelerek çalışmalarına başladı. Ancak ilk denemeleri başarısız oldu. Bunun üzerine kardeşler, Fransız Darracq otomobilleriyle anlaşma imzalamaya karar verdi. Böylece iki Opel gövdesi, Darracq şasesi ve iki silindirli motoruyla bir araya geldi ve Darracq Opel adını aldı. İlk olarak 1902’de Hamburg Motor Show’da sergilenen bu otomobillerin üretimi ancak 1906’da gerçekleşebildi. 3 yıl sonra ise, güçlülüğü ve güvenirliliğiyle fizikçilerden tam not alan “doktorun otomobili”,  4\8 hp model otomobil üretildi. O yıl toplamda 1000 adet otomobil Opel fabrikasından ayrılarak, kullanıcısıyla buluştu. Tam 1 yıl sonra ise Opel, 45kW’yi piyasaya sürdü ve bu model Kaiser Ödülü’ne layık görüldü.

Orijinal Ol, Orijinal Kal

20’li yıllarda, kendi otomobilini üreten tek marka olması sebebiyle kendinden söz ettiren Opel, her sınıftan insan için, hem güçlü hem de güvenilir otomobiller sunmaya devam etti. 1928’de ise ülkesinin en büyük otomobil ihracatçısı haline geldi. Mart 1930’da General Motors’un (GM) Opel’in modern üretim imkanlarından çok etkilenerek şirketin tamamını satın almasıyla, Opel ailesinin ticari faaliyetleri 33.3 milyon dolara ulaştı. II. Dünya Savaşı ile birlikte ise bu hızlı yükseliş yerini büyük bir duraksamaya bıraktı. Dönem dönem durgunluğa ek olarak, birçok kez uçakların fabrikaları “havadan ziyaretleri” gerçekleşti ve bu ziyaretler her iki fabrikada da büyük hasara yol açtı.

Herkes İçin En İyisi

Kaynak

Savaşın yarattığı büyük tahribatı gidermek adına çalışmalar başlatılarak 3. nesil Opel otomobiller için start verildi. Art arda üretimler içindeyse coupé araçlar ön plandaydı. 1968 yılında, “kanatlanmayı” kafasına koyan Opel, “Only flying is better” sloganı ile sıra dışı Opel GT’yi tanıttı. 1 yıl sonra ise Opel’in spor çizgileri, bu kez lüks dünyanın sınırlarına dayandı; Kapitän, Admiral ve Diplomat isimli 3 yeni model sunuldu. Ancak lüks arayışlar, Opel’i asla herkesin karşılayabileceği modeller üretmekten alıkoymadı.

Kaynak

70’li yıllarda 10 milyona ulaşan üretim hacmi ve %20.4’lük satış oranıyla en büyük Alman otomobil üreticisi unvanını taşımaya devam etti. 80’li yıllar, Opel’in AR-GE çalışmalarına ağırlık verdiği bir dönem oldu. 1981’de aerodinamik alanının öncülerinden biri haline geldi. Güçlü otomobil misyonuna, bir de çevre dostu misyonu ekleyen Opel, otomobillerinde doğa dostu boyalar kullandı, 1989 yılında  katalitik dönüştürücüleri tüm modelleri için zorunlu hale getirdi ve böylece bu misyonunda da ilk olmayı başardı. Kurulduğu günden bu güne; devraldığı bu mirası hem üretimlerimde hem de araştırmalarında gururla hatırlayan Opel, günümüzün otomobil dehası olmaya devam ediyor. Opel hem filo kiralamada hem birinci el hem de ikinci el otomobil piyasasında her zaman gözde markalardan biri olmayı başarıyor.

Hesabını Bilenlere Özel: Opel

Benzer İçerikler