Hidrojenli Araçlar ile Filo Masraflarınızı Azaltın

Yakıt maliyetlerini önemli ölçüde düşürebilme gücüne sahip olsalar da bataryalarının 8 saate varan dolum süreleri nedeniyle elektrikli araçlar, kullanım oranları açısından hala beklenen seviyelere ulaşmış değil. Uzak Doğu kökenli markalar, batarya yerine elektrik enerjisini hidrojen ile üretmeyi ve böylece sürücülerin zaman kaybetmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Peki hidrojenli araçları yakın zamanda filolarda görebilecek miyiz? Hidrojenli araçlar filonuz için ne gibi yararlar sağlar? İnceleyelim…

Hidrojenle Çalışan Araba Nedir?

Hidrojenle çalışan araba, tıpkı batarya ile çalışan otomobiller gibi elektrik enerjisi sayesinde hareket ediyor. Süreç ise şu şekilde işliyor: Hidrojenli araçların içerisinde yer alan tanklar, yakıt ile dolduruluyor. Hidrojen, aracın motoru içerisinde yer alan yakıt pillerine ulaşıyor ve burada havayla reaksiyona giriyor. Tüm işlemler sonucunda elektrik ve su buharı açığa çıkıyor. Su buharı dışarı atılırken elektrik enerjisi, motor tarafından mekanik enerjiye çevriliyor ve aracın hareket etmesini sağlıyor.

Şaşırtıcı Menzil

Son dönemin en popüler teknolojilerinden olan elektrikli araçlar, hem sessiz hem de ekonomik olmaları sebebiyle çok seviliyor. Ancak onlar için de her şey mükemmel sayılmaz. Elektrikli araçlar, düşük menzil ve uzun dolum süreleri nedeniyle de sıklıkla olumsuz biçimde eleştiriliyorlar. Batarya ile çalışan elektrikli otomobillerin ortalama menzili 300 ile 400 kilometre arasında değişiyor. Bu elbette kullanma şekline bağlı olarak artıp azalabiliyor. Hidrojenli arabalarda ise tam dolu tank ile yaklaşık olarak 500 ila 700 kilometre arasında hareket edebiliyor. Hidrojenli arabaların, batarya ile çalışan arabalardan en büyük farkı; kısa sürede aracın tekrar hareket edebilecek hale gelmeleri. Hidrojen tankları, benzinli ve dizel araç depoları gibi 3 ya da 4 dakikada doldurulabiliyor. Yani bataryalı elektrikli otomobillere göre hidrojenle çalışan elektrikli otomobiller çok daha avantajlı.

Hidrojen ile Çalışan Araba Modelleri

Şu an için Honda Clarity ve Hyundai Nexo, en bilinen ve adından en çok söz ettiren hidrojenli araba modelleri olmayı başarıyorlar. İlk olarak sert ve kaslı sedan tasarımı ile göz dolduran Clarity’den başlayalım.

Honda Clarity

Kaynak

Honda, hidrojen teknolojisi üzerine yıllardır çalışıyor. Dünya genelinde farklı markaların hidrojenli araçları bulunuyor ama Clarity kadar ses getiren herhangi bir araç modeli henüz yok. Honda’nın kullanıcılara vadettiği uzun menzil, yüksek konfor ve geniş sedan gibi tüm özelliklerin araç içerisinde bulunması ise en büyük artısı olarak değerlendiriliyor. TESLA Model S ya da BMW i3 gibi elektrik enerjisi ile çalışan araçların tasarımı genellikle bilindik araç tasarımdan oldukça farklı şekilde tasarlanıyor. Honda ise kullanıcıların, bu farklılığı hissetmemesi için klasik tasarım çizgilerini koruyor. Geniş gündüz farları ve kaslı görünüm ile araç hem Accord hem de Civic’i andırıyor.

Honda Clarity, 590 kilometre gibi oldukça iddialı bir menzile sahip. Benzer bataryalı otomobillere oranla, Clarity %20’ye varan menzil artışı yakalıyor. Aracın en büyük artısı ise batarya teknolojisi ile çalışan Renault Zoe ya da Tesla Model 3’ten farklı olarak birkaç dakika içerisinde deposunun dolması ve yoluna devam edebilmesi olarak gösteriliyor. Aracın teknik özellikleri ise hidrojen pilli diğer otomobiller gibi oldukça iddialı. Honda Clarity 179 beygir gücü ve 299 Nm tork üretebiliyor. Yani otomobil piyasasında sedan araçlar değerlendirildiği zaman hem en seri hem de en hızlı araçlar arasında yer alıyor. Bu modele yönelik, bagaj boyutlarının küçük olması dışında, herhangi bir eleştiri bulunmuyor.

Hyundai Nexo

Kaynak

Koreli üretici Hyundai, hidrojenli araç piyasasına Nexo adlı modeli ile oldukça sert ve iddialı bir giriş yapıyor. Özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da gündem olmayı başaran araç, diğer rakiplerinden farklı olarak SUV ve hidrojenli araç konforunu bir arada sunuyor. Araç, tasarım olarak klasik Hyundai tasarım dilinden bir hayli farklı. İnce ve yanal olarak uzayan LED gündüz farları; geometrik desenlerle kaplı ön panjur ve heybetli görünüşü ile Hyundai Nexo, uzun süre adından söz ettirecekmiş gibi duruyor. Araç içerisinde şerit takip sistemi, kör nokta kamerası, akıllı park asistanı gibi donanımlar bulunuyor. Teknik özellikler konusunda ise araç oldukça iddialı. Aracın Hyundai tarafından duyurulan menzili 800 kilometre ancak bu verinin çok düşük sürat ve trafiksiz ortamda elde edildiği düşünülüyor. Araç toplamda 164 beygir gücü ve 394 NM tork üretebiliyor.

Hidrojenli Araçlar Türkiye’ye Ne Zaman Gelir?

Hidrojenli otomobiller şu an için Avrupa gibi farklı pazarlarda satılmaya başladı ancak Türkiye için net bir tarih vermek pek mümkün değil. Kimi tahminlere göre Honda Clarity ve türevi modeller, 2019 içerisinde Türkiye’ye gelecek.

Hidrojenli Araçlar ile Filo Maliyetlerinizi Azaltabilir misiniz?

Hidrojenli araçların yakıt tüketimi ile bataryalı araçlar karşılaştırıldığı zaman, Clarity benzeri modeller geride kalıyor. Ancak yine aynı modeller, benzinli ya da dizel modellere oranla yakıt tüketimini azaltıyor. Bataryayla çalışan araçlara göre ise hem daha uzun menzil hem de kolay dolum gibi avantajları olduğu için daha çok tercih edilmesi bekleniyor. Birkaç yıl içerisinde Türkiye’ye gelmesi beklenen bu yenilikçi modeller ile filonuzun yakıt masrafını ortalama %40 ila %60 arasında düşürmeniz ve maliyetlerinizi azaltmanız mümkün.

Hidrojenli Araçlar ile Filo Masraflarınızı Azaltın

Benzer İçerikler