Honda 'nın Tarihçesi ve Fabrika Kuruluşu

Honda Tarihçesi

Honda tarihi markanın ismi nereden geliyor ? 1906 senesinde Hamamatsu çevresinde 11 nüfuslu bir ailenin çocuğundan geliyor. Soichiro Honda bisiklet tamiratçısı babasına yardım ederek mekanikle ilk tanışıklığı başlıyor. Metalurji üzerinde eğitim görmeye başladı ve çok geçmeden kafasında piston segmenti üzerinde bir proje yaptı. Tamirat işlerinin meraklısı ve becerikli genç Soichiro Honda boş vakitlerinin büyük bir zamanını icadını geliştirmek için çabalıyor. Eşinin takılarını satma raddesine gelecek kadar maddi sıkıntılar çekiyordu ama sıkıntıları göz ardı ederek Soichiro Honda planladığı projeyi bitirmek için odaklandı. Seneler üst üste geldikçe hedefine daha da çok yaklaştığını hissede biliyor ve sonunda projesini tamamlamıştır. Proje bittikten sonra ise ürününü Toyota ‘ya sunmuştur fakat ürün Toyota tarafından standart üretime uymadığı için geri çevrilmiştir.

Honda ‘nın Tarihi ve Gelişimi

Soichiro Honda çalışıp çabalar ve çalışmalarına ara vermeden devam etmiştir. 2 sene sonra revize edilmiş proje ürününü tekrar Toyota ‘ya sunar ve kabul edilir. Ürün Toyota tarafından satın alınmıştır. Sonrasında ise Honda kendi firmasını kurmaya karar alır. O dönemde ülkesi savaşa hazırlandığı için Honda ‘nın firma duvarına beton arayışları içinde geri çevrilir. Takımında ki arkadaşlarıyla kendi çimentolarını üretmek için yollar ararlar ve bulurlar. Sonuç olarak firmalarını kurarlar.

Tarihi ve Fabrika Kuruluşu

Üretim fabrikasını kurar ve beklenmeyen bir sorunla karşılaşırlar. İkinci Dünya Savaşı bir anda kara bulut gibi her yere çöker. Savaşın başladığı süreden biteceği süreye kadar fabrikasının önemli imalat bölümleri iki kere bombalanmıştır talihsiz şekilde.

Peki Soichiro Honda bundan sonra nasıl bir yol izler ? Amerika ordusunun fırlatıp attığı benzin  tenekelerini biriktirmek için karar alırlar ve bu tenekeler “Başkan Truman’ın Armağanları” adını verir. Çünkü asıl amacı o topladığı tenekeleri kendi üretiminde ham madde olarak kullanmak ister. İkinci Dünya Savaşı döneminde Japonya ‘da bu tür ham maddeler bulmak oldukça zordur. Sonunda tüm olumsuzlukları ardında bıraktım derken bu sefer kötü bir deprem gerçekleşir. Fabrikası yerle bir olur o sırada piston projesini Toyota ‘ya satmaya karar verir.

Savaş son bulduğunda ise Japonya ‘nın durumu tam olarak bir felaketten ibarettir. Ülkesi karışıklık ve kıtlık içine savaşa katılmıştı. Özellikle en zor bulunan benzin bulamıyorlardı. Bu soruna çözüm yolları üretmek isterken ordudan 2 zamanlı 500 adet motor siparişi alıp bisikletlere monte etti. Güçlendirdiği bisikletler ise transmisyon kayışı ile daha da güçlendirmeye karar almıştır. Böylece ilk Motosikleti fiili anlamda ortaya çıkmış oldu. Kullanımı pratik kesinlikle ustaca tasarlanmış, sade ve ekonomik bu motosiklete talep oldukça fazlaydı.

Askeriyeden sağladığı motorları tüketen fabrika kurmaya karar alır fakat bunun için yeterli maddi durumu yoktu. Honda ülke genelinde ki  tüm bisikletçilere projesinden bahsetmiştir mektuplar gönderdi ve maddi durumda destek istedi. Bisikletçilerden yaklaşık 4500 tanesi destek olmak hususunda onay aldı. Bu projesi Japonya ‘ya hayat vereceği fikrini onlara harika bir şekilde anlatmıştır. Üretime başladı fakat aksi bir durum daha çıktı. Kullanıcılar motorlu bisikletleri çok ağır olmasından şikayetçilerdi. Honda bu problemi de çözmüş bulunmaktadır. Çok daha hafif ve biraz daha küçük Super Cub ismiyle yeni bir model üretmişlerdir. Bir gece büyük bir başarı elde ederek İmparatorluk ünvanı kazanmıştır. Bu durumdan sonra motorlu bisikletlerin ihraç etmeye başlamıştır.

Süper beyin 1970 ‘li senelerde otomobil sektörüne giriş yapmıştır. Ve işte bugün karşımıza çıkan Honda olarak yoluna devam etmiştir.

Honda 'nın Tarihçesi ve Fabrika Kuruluşu

Benzer İçerikler