Hyundai’den Yeni Dönem: Akıllı Ses Kontrol Sistemi

Uzun bir süredir yepyeni dijital sistemleri ve sürücülerin işini kolaylaştıran birçok özelliğiyle öne çıkan Hyundai, şimdi yine bir ilki deniyor. SoundHound ile birlikte Silikon Vadisi’nde geliştirdiği Akıllı Ses Kontrol Sistemi ile teknoloji dünyasını ne denli yakından takip ettiğini bir kez daha kanıtlıyor. Hemen detaylara bakalım.

Dijital Asistanlar

Kabul etmek istemesek de artık hepimizin birer dijital asistanı var. Akıllı telefonlarımız, akıllı televizyonlar ve hatta akıllı evler… Hepsi birer asistan ve gün geçtikçe hayatlarımızı kolaylaştırmak için daha da gelişiyor, bu konuda da harika işler çıkartıyorlar. Evinize gitmeden önce ev sıcaklığını ayarlayabildiğiniz ya da saatler sonraki toplantınızı size hatırlatmayı ihmal etmeyen mobil bir asistanla yaşadığınız bu dünyaya ne kadar kızgın olabilirsiniz ki? Teknolojiyle olan bu yakın ilişki, doğru kullanıldığında son derece faydalı hale gelebiliyor. Son olarak Amazon tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji ile yepyeni bir seviyeye erişen bu teknoloji, kıyafetlerinizi sizin için seçiyor ve dışarı çıkmadan önce iyi göründüğünüzden emin olmak istiyor.

Dört bir yanımızı farklı mecralar üzerinden saran bu asistanlar elbette otomotiv sektörüne de dokunmayı ihmal etmiyor. Diğer bir deyişle, artık bu dijital asistanları arabalarda da sıklıkla görüyoruz. Navigasyon programları ya da araçların kendilerine özel olarak hazırlanan yazılımlar, aracı birçok anlamda daha rahat kontrol edebilmenizi sağlarken araçla ilgili bilgi almanıza da olanak sunuyor. Hyundai’nin geliştirdiği ve yakın gelecekteki araç modellerine entegre edeceği bu yeni sistem ise dijital asistan mantığını aracınızın kokpitine taşıyor.

Akıllı Ses Kontrol Sistemi Nedir?

Sürücü ihtiyaçlarını öngören ve araç işlevlerini kolaylaştıran proaktif bir asistan olarak karşımıza çıkan Akıllı Ses Kontrol Sistemi, gelecekteki mobil araç veri talepleri için optimize edilen ileri teknolojiden ilham alınarak tasarlandı. Intelligent Personal Agent adı verilen bu özel sistem, Silikon Vadisi’nden tüm dünyaya hizmet veren ve özellikle mobil uygulamalardaki başarısıyla öne çıkan SoundHound’un katkılarıyla oluşturulan son derece yenilikçi bir teknoloji sunuyor. Benzer sistemlerden farklı olarak onu ayrıcalıklı kılan en büyük özelliği ise sürücüsünün isteklerini önceden bilmesi ve bu isteklere çözümler sunabilmesi. Bu anlamda ‘asistan’ unvanını sonuna kadar hak ediyor. Örneğin gün içinde gerçekleştireceğiniz bir toplantıyı hatırlatmak ya da trafiğin yoğun olduğu bölgeleri size anlık olarak hatırlatmak, telefon görüşmesi yapmanıza yardımcı olmak, kısa mesaj göndermek, rota hedefleri veya müzikleri aramak ve kokpitte mevcut araç içi programları yönetmek gibi birçok görevi başarıyla tamamlayacak.

Yapay zeka tabanlı olan bu sistem, sesli komutu algılamasının yanı sıra eş zamanlı verilen komutları da anlama ve gerçekleştirme yetisine sahip. “Maillerimi oku ve kapıları kilitle” komutunda yer alan iki farklı görevi aynı anda gerçekleştirebilmesi gibi. Tüm bu fonksiyonel yeteneklerinin yanı sıra sürücü güvenliğini de merkeze koyan Akıllı Ses Kontrol Sistemi, aracın mevcut durumuyla ilgili sürücüye bilgi vererek olası kazaların ya da aksaklıkların önüne geçmeyi hedefliyor. Onun gerçek bir asistan olduğunu söylemiş miydik? İlk olarak CES 2018 Fuarı’nda görücüye çıkan bu nefes kesici teknoloji, önümüzdeki süreçte geliştirilecek tüm yeni Hyundai SUV modellerinde yer alacak.

Hyundai’den Yeni Dönem: Akıllı Ses Kontrol Sistemi

Benzer İçerikler