Hyundai 'nin Tarihçesi ve Ford Anlaşması

Hyundai Markasının Tarihi

1947 yılında Hyundai markası Güney Kore'de Chung Ju-Yung tarafından inşaat üzerine kurulmuştur. Hyundai grubunun küçük bir de tamir atölyesi bulunmaktadır .Kore Savaşı'ndan etkilenmesinden dolayı 1960-1970 yılların da otomobil, gemi ve makine üretimi gibi alanlara yönelmiştir .Bu yönelmenin büyük bir adım olduğunu biliyordu.Bu şekilde de piyasanın ilgisini çekmeyi başarmış ve büyük bir marka olma yolunda ilerlemiştir.

 

Hyundai Motor Company 'nin 1967 yılında kurulmasıyla daha ayrıntılı sanayi kollarında büyük başarılara imza atmıştır. 1967 yılında kurulmuş olup Güney Kore'nin otomotiv sektöründeki liderleri arasında ismi anılmaktadır .1998 yılında KİA markasını da satın alarak piyasanın % 70 lik  bir alanına sahip olmuştur. Günümüzde ise Hyundai Motor Company otomobil, inşaat müteahhitliği, gemi yapımı, sigortacılık , finans, petrokimya, elektronik ve lojistik alanlarında hizmetlerini sürdürmektedir. Ama bu sektörler içinde Hyundai 'nin en başarılı olduğu alan otomobil araç sektördür. Otomotiv sektöründeki başarısından dolayı dünyada 5. sırada bulunmaktadır. Güney Kore dışında da ,Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Çin ve Hindistan'da fabrikaları vardır Bünyesinde toplam 45 adet şirket bulunduran ,dünyanın en büyük gruplarından biridir.

Dünyanın En Büyük Otomotiv Üretim Tesisi

Dünyanın en büyük Otomotiv üretim tesisi olarak kabul gören fabrikası  Ulsan fabrikasıdır .1997 yılında Hyundai Motor Company ile Kibar Holding 'in  imzalamış olduğu yarı yarıya ortaklık sözleşmesi ile Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş meydana gelmiştir.

 

Denizlere Hakimi Hyundai

Otomotiv, inşaat, elektronik  ve gemi üretimi gibi birçok farklı sektörlerde hizmet gösteriyor ama  gemi sektöründe otomotiv sektöründe ki kadar sözü geçmektedir.

Güney Kore'nin en büyük şehirlerinden sayılan Ulsan, markasının gemi sektöründeki tersanesine ev sahipliği yapmaktadır. Ulsan Tersanesi adıyla anılan tersane senede yaklaşık olarak 60'tan fazla gemiyi denize indiriyor.

Hyundai ve Ford Ortaklığı

Hyundai Motor Company adıyla 1967 yılında otomobil üretimine başladı. İlk  ortaklığını Ford markası ile yapmıştır. Ulsan 'da kurulan fabrikada Ford'un otomobillerini birleştirmeye başlamıştır. İlk kez iyileştirilen Ford modeli ise Ford Cortina dır.Kendi modellerinden ilk olarak yaptığı model Pony adında 1974 yılında tasarlanmıştır .Pony genel olarak Cortina 'ya çok benziyordu ama bir alt segmenti olarak kabul edilmektedir.

 

Excel modelinden Accent modeline

 

 Excel ismini verdiği modeli 1985 yılında üretilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Modelleri arasında en köşeli yapıya sahip olan ilk nesil Excel modeli, ünlü İtalyan sanatçısı Giorgetto Giugiaro  tarafından tasarlanmıştır. Üretilen aracın ilk 3 vitesi otomatik 4 ve 5 ci vitesleri ise manuel şeklinde üretilmiş ve piyasaya sunulmuştur. fakat aracın ilk nesli olan Excel beklenilen ilgi ve sevgi görmemiştir. Tarih 1990'da Excel'in  2 ci nesli üretilirken 1994 yılında ise 3 nesli üretilmiştir. Bu araç modelleri ile Kore ve Orta Doğu pazarında etkili satış rakamlarını yakalamıştır. Fakat ilerleyen yıllarda Excel modelinin yerini Accent modelinin kullanılacağını duyurmuştur.

Türkiye pazarına girişi

Türkiye'ye geldiği zaman  ilk olarak Ne anlama geliyor?,  Hangi ülkenin ve adı nasıl okunuyor ve benzeri sorular çok  soruluyordu. Günümüzde de bu sorulardan bazıları sorulmaktadır bu yazımızda  cevaplayacağız. ilk olarak Hundayi Korece Çağdaş manasını taşımaktadır. Okunuşu hakkında tartışmalar devam etse de marka isminin yazıldığı gibi   okunması taraftarıdır. Yukarıda da yazmış olduğumuz gibi Türkiye'ye geldiğinde Hyundai Assan Otomotiv kurulmuştur. kurulan bu firmanın mekanı İzmit'te açılmasına karar verilmiştir 1994 yılına geldiğimizde   Accent Otomotiv piyasasına sunulmuştur. 1997 tarihinde İzmit'teki fabrikanın temelleri atılmaya başlanmıştır.

 

Markaları yenmeye hazır!

Dünyaya isimlerini duyurmuş olan markaların danışmanlık şirketlerinden olan interbrand her yıl 100 markanın listesini hazırlıyor. 2007 tarihinde Bu listede Hyundai 72 sıradaydı. Yıl 2017'de ise Hyundai bu listede 35 ci sıraya gelmiştir. Hyundai nin başarısındaki sırrı kullanıcıya konforu ve erişe bilirliği ön plana çıkarmasındadır.

Hyundai 'nin Tarihçesi ve Ford Anlaşması

Benzer İçerikler