İş Fikri Geliştirmek İçin 5 Etkili Mekan

Siz de girişim dünyasının canlı rüzgarına kapılıp, yeni iş fikirleri bulma heyecanına ortak olmak isteyenlerdenseniz şu an doğru yerdesiniz. İlhamın nereden geleceği belli olmasa da, kimi zaman sizin onun peşinden gitmeniz gerekebilir. Peki, iyi bir iş fikri bulmak ve parlak bir girişimci olmak için aradığınız ilhamı nerede bulabilirsiniz? Seçenekleriniz elbette ki sonsuz. Eğer bu listeyi biraz da olsa kısaltmak ve işinizi kolaylaştırmak isterseniz sizin için hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz!

Ortak Çalışma Alanları

Günümüzde artık oldukça popülerleşen ortak çalışma alanları, önceden ayırtmak kaydıyla günün belirli saatlerinde ihtiyacınız olan “ciddi” ve sessiz çalışma ortamını sağlıyor. Siz de evde çalışmaya ya da düşünmeye konsantre olamayanlardansanız, ortak çalışma alanlarından faydalanabilirsiniz. Böylece hem ofis vb. ciddi ortamların gerginliğinden uzak kalabilir hem de evdeki konforun dayanılmaz hafifliğinden kaçabilirsiniz. Bilgisayarınızı alın ya da kendinizle baş başa kalmayı tercih edenlerdenseniz yalnızca not defterinizi ve kaleminizi çantanıza atın, düşüncelerinize hayat vermeye hazırlanın. Fikir üretmek ve bu üretkenliği sürdürmek içinse, bu çalışma alanlarını ziyaret periyotlarınızı bir rutine oturtmanızı tavsiye ediyoruz. Düzenli aralıklarla yazmak ve düşünmek, zihninizi de bu şekilde eğitecek ve size yeni fikirlerin kapısını açacaktır.

Doğayla Baş Başa

Stanford Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre; yürüyen insanların yaratıcılık düzeyleri, oturanlara oranla ortalama yüzde 60 daha fazla ve yaratıcılık ateşinin asıl kıvılcımı yürürken ortaya çıkıyor. Peki, nasıl yürüyüşlerden bahsediyoruz? Rahat ve huzurlu hissettiğiniz, mümkünse uzun süreler boyunca yürüyebileceğiniz açık alanda, uzun ve güzel bir yürüyüşten bahsediyoruz elbette. Böylesine bir yürüyüş için de doğayla iç içe olmanız gerekir. Yalnızca rüzgarda hışırdayan yaprakları ya da denizin dalgalarını dinleyeceğiniz bu uzun yürüyüşlerin ortalama 20-40 dk. sürmesi öneriliyor. Eğer şehirden uzaklaşmak için yeterli vaktiniz yoksa, sakin bir sahil kenarına giderek yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz. Mark Zuckerberg, Steve Jobs gibi çağdaş isimlerin yanı sıra, Beethoven, Goethe, Charles Dickens gibi birçok önemli sanatçının da bu yürüyüşlerden nasibini aldığını ve başarılarını bu yürüyüşlere borçlu olduklarını ekleyelim.

En Gizli Hazineniz Zihniniz

Bazen iyi bir fikre odaklanmak için zihninizdeki karmaşadan kurtulmanız gerekebilir. Zihninizden maksimum derecede verim almak için biyolojik saatlerinizi izleyerek zihninizin en verimli çalıştığı dönemleri belirleyebilir, bu dönemlerde çalışma masanıza kapanarak çalışabilirsiniz. Sabah uyandığınız ilk saatler (Bu zaman dilimi çoğunlukla sabah 06.00-10.00 arası olarak gösterilir.) ya da gece geç saatler (22.00-04.00 arasındaki zaman dilimi) genellikle zihnin en açık olduğu ve verimli çalışabildiği periyotlar olarak gösterilir. Buna ek olarak sizin yaşam ritminiz, alışkanlıklarınız ve biyolojik saatinize, yani güne saat kaçta başlayıp kaçta bitirdiğinize bağlı olarak bu verimli saat aralıkları da değişecektir. Sizin için en verimli saat aralıklarını bulduktan sonra geriye zihninizi resetlemek kalıyor. Bunun için de odaklanmanızı sağlayacak sessiz bir çalışma alanının yanı sıra, zihninizi rahatlatmak adına basit nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Uygun ortamı ve zamanı sağladığınızda zihniniz de size en verimli fikirlerle cevap verecektir.

 

Bazıları Kalabalık Sever

Birçoğumuz bir fikre odaklanmak ya da çalışmak için sessiz ve huzurlu bir ortam tercih ederiz. Ancak bu kural herkes için ne yazık ki geçerli değil. Özellikle aradığınız şey ilhamsa! Üretmek istediğiniz iş fikri ya da proje için -hangi alanda ya da hangi konuyla ilgili olursa olsun- kalabalıklar içerisinde olmak ya da insanları gözlemlemek size ilham bulma noktasında pozitif yönde etki edebilir. Bunun yanı sıra, kalabalık atmosferin içinde kendinizi yalnız hissetmeniz de, çeşitli fikirlere odaklanmanızı sağlayacak ve aradığınız eşsiz fikri bulmanıza yardımcı olacaktır. Kalabalık bir park, sahil kenarı, alışveriş merkezi ya da otobüs durağı… Favori içeceğiniz alın ve kalabalığın ritmine kendinizi bırakın. Sonrasında ritmin nasıl ilerleyeceğine ise zihniniz karar verecek.

Sosyal Medya

Mekanlardan söz etmişken, yalnızca fiziksel mekanları kastetmedik tabii ki! Günümüzün yükselen girişimcilik trendlerinin büyük bir kısmının dijital dünyaya ait olması sebebiyle, sosyal medya “uğramanız” gereken en önemli mekanlardan biri. Günümüzün başarılı girişimcilerinin hikayelerine göz atmak, yeni girişimcilik fikirlerini uygulamalı bir biçimde görmek ya da milyarlarca tüketiciyi bir araya getiren sosyal mecraları analiz ederek kendinize uygun noktayı seçebilmek için sosyal medyadan daha engin ve yararlı bir yer olabilir mi? “Hayır” dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Araştırmanın yanı sıra fikir edinmek ve örneklere göz atmak adına sosyal mecralar başta olmak üzere, girişimcilik bloglarını, haber kaynaklarını ve araştırma portallarını incelemeyi kendinize alışkanlık haline getirin. Sosyal medyanın gücünü asla küçümsemeyin ve her saniye gelişmeye devam eden bu değerli kaynağın bir parçası olun.

İş Fikri Geliştirmek İçin 5 Etkili Mekan

Benzer İçerikler