İş Planı Hazırlamanın Kolay Yolları

En yaratıcı iş fikirlerinizi hayata geçirmek için bir profesyonelden yardım almak istiyorsunuz ya da bu süreci tamamen bireysel olarak halletmek istiyorsunuz. Hangisini tercih ederseniz edin, zihninizdekileri aktarabilmek için iyi bir iş planına ihtiyacınız olacak… İş planı nedir, iş planı nasıl yapılır gibi temel sorularınıza cevap bulmak için, şimdi sizlerle paylaşacağımız bilgilere mutlaka göz atın.

İş Planı Nedir?

İş fikrinizi hayata geçirmek için ihtiyacınız olan maddi desteği sağlamak üzere, bir yatırımcıyı ikna etmek için veya harici bir  finansman kurumundan ilave sermaye bulmak için hazırlanan plana iş planı adı verilir.  Basitçe standart bir fizibilite çalışması olarak ele alınabilir. Bu fizibilite, iş fikri kapsamında ne gibi çalışmalar yapmanız gerektiği, neler satacağınız ya da nasıl bir hizmet vereceğiniz, karşınıza çıkabilecek zorluklara karşı ne gibi önlemler almanız gerektiğine dair bir rehber olarak kabul edilebilir. İş planı sıklıkla KOSGEB kredi ve hibelerinden yararlanmak isteyen kişilerce hazırlanır.

İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İş planı, pazarlama planından farklı olarak, işin kendisinden ziyade işin potansiyeli üzerine hazırlanır ve sermaye sağlayacak kişiyi ikna etmeye yöneliktir. Bu nedenle iş planınızın, yatırımcıların aşağıdaki sorularına mutlaka cevap vermesi gerekmektedir:

Bu işe neden yatırım yapmalıyım? Bana (karlılık dışında) bir getirisi olacak mı? İşletme, yatırım haricinde, kendi gelirini nasıl oluşturacak, bu geliri oluşturmak için ne gibi faaliyet ve hizmetlerde bulunacak? Bu iş için ne kadar yatırım gerekli, kurulum dışında sağlayacağım yatırım ne şekilde kullanılacak? Bu işletme bana nasıl bir karlılık sağlayacak? Eğer yeni kurulacak bir işletme ise geleceğe dönük kar beklentisi nedir?

Bu soruların cevabının da mutlaka iş planınızda yer aldığından emin olmalısınız.

8 Adımda İş Planı Hazırlama

Eğer sorularınıza net cevaplar hazırladıysanız, sıra fikrinizi rahatlıkla sunabileceğiniz yol haritanızı oluşturmaya geldi… Öyleyse başlayalım!

1.  Yönetici Özeti

Bu bölümü, oluşturacağınız yol haritasının minik bir özeti gibi düşünebilirsiniz. Maksimum 1-2 sayfa uzunluğunda hazırlanması gereken bu bölümde; iş planını oluşturmanızdaki amaç, ne oranda finansal desteğe ihtiyaç duyduğunuz, müşterilerinize nasıl bir hizmet sağlayacağınız ve hangi sebeplerden dolayı tercih edileceğinizi, önceye dayanan profesyonel deneyiminizin bu girişimde ne şekilde rol oynayacağı gibi noktalarla ilgili detaylı bilgi vermeniz gereklidir.

2. İşletmeniz ve Faaliyet Geçmişi

Bu bölümde mevcut işletmenizin geçmişinden bahsederek hangi alanlarda ve ne şekilde hizmet verdiğinizi açıklamanız beklenir. Eğer bulunuyorsa işletmenizin başarılı proje ya da ödüllerinden bahsedebilirsiniz. Şayet ilk kez şirket kuruyorsanız, girişiminize dair detayları paylaşarak neden böyle bir girişimde bulunmak istediğinizi ve projenizin detaylarını açıklayın. Bu bölümde ayrıca şirketinizin finansal geçmişi de yer almalı: Mali tablolar, vergi öncesi net kar, yaratılan/yaratılacak olan nakit ve sermaye, satışlarınız, brüt kar marjı vb… Ayrıca, hazırlayacağınız mali tabloların vergi kanunlarıyla uyumlu olması gerektiğini gözden kaçırmamalısınız.

3. Pazarlama & Rakip Analizi

Bu bölüm, yönetici özetinden sonra belki de en zorlu bölüm olacaktır. İşletmenizin neden gerekli olduğu ya da bu fikrinizin neden hayata geçmesi gerektiği noktasında, sıkça verilerden yararlanabileceğiniz Pazarlama & Rakip Analizi bölümünde; hedef pazarınızı ve pazarlama faaliyetlerinizi net bir şekilde açıklamanız beklenir. Hedeflediğiniz pazarda hizmet veren kaç adet şirket bulunuyor, neler yapıyorlar, sizi farklılaştıracak olan nedir vb. tüm sorulara detaylı bir biçimde yanıt aramalısınız.

4. Müşteri Analizi

Bu bölümde hedef kitlenizi oluşturmanız ve bu hedef kitlenin potansiyel sorunlarını belirlemeniz gerekli. Böylece eksik noktaları belirleyerek bu noktaları nasıl dolduracağınıza dair bilgiler paylaşarak, sunacağınız fikri destekleyebilirsiniz. Diğer yandan, hedef müşterilerinizin segmentasyonunu yaparak, bu segmentler üzerinden çalışmanız daha sağlıklı olacaktır.

5. Konumlandırma ve Strateji

Müşteri analizi kısmında belirttiğiniz noktalar üzerinden, işletmenizin hangi noktada konumlayacağınızı  ve şirketinizin hangi kapsamda hizmet vereceğini belirlemelisiniz. Bunlara ek olarak, rakiplerinizden farklı olarak, sunacağınız hizmetin  müşteriyi ne şekilde cezbedeceği, nasıl bir değer yatacağınız ve avantaj sağlayacağınızı anlatmalısınız. Burada sunacağınız bilgiler, pazarlama süreçlerinizde de yararlanabileceğiniz noktaları kapsar.

6. Ürün ve Hizmetler

Girişiminiz kapsamında ne tür hizmet ve ürünlere sahip olacağınızı anlatan bu bölümde; ürünlerinizin özellikleri, farklılıkları, sağladığı faydalar, tüketicinin sizi ne şekilde konumlandırdığı ve nasıl bir değer yarattığınız hakkında bilgi vermelisiniz. Bu bölümde, ürün veya hizmetlerinizle ilgili verebileceğiniz tüm detayları vermeye özen gösterin. Unutmayın, yatırımcınızı ve sonraki etapta da tüketicinizi ikna etmeniz oldukça önemli.

7. İş ve Gelir Modeli

Girişiminiz kapsamında hangi iş modeli ile çalışacağınız ve ne şekilde gelir elde edeceğinizi anlattığınız bölümdür. Varlık satışı, kullanım ücreti, abonelik ücreti, kiralama, lisans verme vb. gelir modellerinin hangisi ile çalışılacağınızı belirterek, gelir modelinizin ne şekilde kolaylık ya da inovasyon sağlayacağını anlatmalısınız.

8. Karşılaşabileceğiniz Riskler

Mevcut işletmenizde ya da kurmayı hayal ettiğiniz işletmede karşınıza çıkabilecek risk ve problemleri anlatacağınız bu bölümde, bu risklerin yaşandığı durumlarda neler yaparak, olumsuzlukların farkında olduğunuzu ve bu olumsuzlukları nasıl ortadan kaldıracağınızı göstermelisiniz. Potansiyel risklerle ilgili ne kadar gerçekçi ve samimi olursanız, ikna potansiyeliniz o denli yüksek olacaktır. Çünkü yatırımcılar güvenebilecekleri ve mevcut durumlarının analizini yapabilen öngörü sahibi girişimcilerle çalışmak ister.

İş planınızı hazırlamak için tüm ihtiyacınız olanlar burada, şimdi planınızı hazırlama sırası sizde. Eğer yine de örnek çalışmalara ihtiyaç duyarsanız, buradan KOSGEB onaylı örnek bir çalışmaya göz atabilirsiniz. Bol şanslar!

İş Planı Hazırlamanın Kolay Yolları

Benzer İçerikler