İşe Alım Sürecinizi Kolaylaştıracak 3 Adım

İş yaşamanızda verimliliği ve performansı artırmanın, rekabetle avantajı yakalamanın yolu, ofis içi davranışlar ve kararlar kadar, işe alım sürecinizi iyileştirmekten de geçiyor. İster küçük bir işletme sahibi olun, isterseniz de yüksek bütçeye sahip, yenilikçi teknolojiler kullanan büyük bir kurum. İşinize değer katacak olan her zaman “insan” olacak. Ekibinizin bir parçası olacak ve sizi bir adım ileriye taşıyacak kişiyi seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu süreçte hangi hataları yapmaktan kaçınmalısınız? İşe alım sürecinde izlemeniz gereken adımları sizin için listeledik.

İhtiyaçlarınızı iyi analiz edin.

Etkili bir işe alım sürecinin ilk adımı, pozisyona ilişkin ihtiyaçlarınızı iyi analiz etmek ve bu doğrultuda iş tanımı oluşturmaktan geçiyor. Net ve gerçekçi bir iş tanımı oluşturduğunuzda işletmeniz için nitelikli adayların dikkatini çekme olasılığınız da artar. Bunun için birbirine benzeyen, klişeleşmiş iş tanımlarını bir kenara bırakın. İşe almak istediğiniz kişi yerine işi tanımlamaya odaklanın. Böylece aday; ne gibi projelerde görev alacağı, bu işte kendi potansiyelini ortaya çıkarıp çıkaramayacağı ve uzun vadede kişisel gelişimine ne gibi katkılar sağlayacağı hakkında fikir sahibi olacak, işe uygun olup olmadığını öncelikle kendisi değerlendirecektir.

Doğru adaya, doğru soruları sorun.

İşe alım sürecinin en kritik adımlarından biri, şüphesiz iş görüşmesi. Bu süreci zaman ve emek kaybına sebep olmadan, etkili bir şekilde değerlendirmek için adayın özgeçmişini incelemeli ve pozisyon için uygun olduğundan emin olmalısınız.  

Sonraki adımda sizin için en uygun mülakat tekniğine karar vermeli ve uygulamalısınız. Örneğin; somut örnekler üzerinden ilerleyen, yetkinlik bazlı mülakat yöntemini tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Verimli bir iş görüşmesi için dikkat etmeniz gereken püf noktalar nelerdir?

İş görüşmesinde sorduğunuz soruların kapsamını iyi belirlemelisiniz. Adayın özel hayatını sorgulayan, pozisyon ile ilişkisi olmayan sorular yerine adayın yetkinliğini ölçecek düzeyde sorular tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Alımın yapılacağı departmanda çalışan uzman kişileri de işe alım sürecine dahil ederek onların tecrübelerinden faydalanmalısınız.

Karşılıklı iletişim, iş görüşmesinin kilit noktalarından biridir. Sorularınızla adayı tanımaya çalışmanın yanı sıra adayın sorular sormasına da fırsat vermeli, adaya kurumunuzu açık bir şekilde anlatmalısınız.

Objektif bir değerlendirme yöntemi geliştirin.

Pozisyona başvuran adayların yalnız profesyonel yetkinliklerini değil kurum kültürünüze ve şirket hedeflerinize uygunluğunu da göz önünde bulundurmalısınız. Böylece uzun vadede size en fazla katkı sağlayacak adayı bulmanız kolaylaşacaktır. İşe alım sürecinin her aşamasında olduğu gibi değerlendirme aşamasında da fırsat eşitliği ilkesini gözetmelisiniz. Değerlendirme sürecinde duygusal kararlar vermekten kaçınmalı, objektif davranmalısınız. Unutmayın, içgüdüleriniz ya da ilk izlenimleriniz her zaman doğruyu söylemeyebilir!

İşe Alım Sürecinizi Kolaylaştıracak 3 Adım

Benzer İçerikler