İsim Sorunsalı: Şirketinize İyi Bir İsim Nasıl Bulursunuz?

Şirket kurmak kadar zorlu bir süreç de yıllardır hayalini kurduğunuz şirketiniz için bir isim bulma sürecidir. Kalıcı olmasının yanı sıra, sizi temsil edecek ve şirketinizin çalışma alanını ve prensiplerini bir nevi “özetleyecek” ismi bulmak elbette ki o kadar kolay olmayacak. Diğer yandan ismi bulamadığınız için şirket kurma işlemini tamamlayamadığınız o döngüye girmemeniz için sizinle paylaşacağımız ipuçlarına hızlıca göz atabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Basit Düşünün

Evet, işletmenizin isminin dikkat çekmesini istiyorsunuz. Peki ya akılda kalıcı olmazsa, dikkat çekiciliğinin bir anlamı kalacak mı? Bizce hayır. Bu nedenle, kolay telaffuz edilebilen, mümkünse kısa bir isim bulmaya önem gösterin. Bu sayede yalnızca yurt içinde değil; yurt dışında da görüşme ve iş süreçlerinde rahat edebilirsiniz. Unutmayın, okunuşu ve yazılışı farklı olan ya da 2 kelimeden uzun -hatta çoğunlukla tek kelimeden uzun- isimler akılda kalıcı olmayacağı gibi e-posta alıp gönderme, fatura kesme vb. iletişim süreçlerinde de zorluk yaşamanıza sebep olabilir. O nedenle olabildiğince sade ve kolay bir isim seçmeyi tercih edin. Ne demişler, az çoktur.

Zamanla Yarışmayın

Bu süreci hızlıca tamamlamak istediğinizi biliyoruz; ancak ince eleyip sık dokumak durumundasınız. Bu nedenle şirket ismi bulma sürecinizi aceleye getirmemelisiniz. İlk olarak sevdiğiniz ve işinizle ilintili olacak konulara yoğunlaşın. Bu bir semt, roman karakteri ya da renk dahi olabilir. Sizi ve işinizi anlatacağını düşündüğünüz ya da uğurlu olduğuna inandığınız kelimeleri gözden geçirin. Diğer yandan fazla kişiselleştirmemeye de gayret edin. Gün gelip şirketiniz çok büyük başarılara imza attığında, bu denli kişisel bir ismi taşıyamayabilir ya da gücünü yeterince gösteremeyebilir.  

Yardım Almaktan Çekinmeyin

İsim bulmak sanılandan da güç bir iş olabilir. Bu nedenle arkadaşlarınızdan, iş profesyonellerinden ya da ailenizden konuyla ilgili yardım alabilirsiniz. Belirli konu ya da kişilerden ziyade, aklınıza ilk gelen kelimeleri not alarak ya da bir arada toplayarak fikirlerinizi tazeleyebilir ve sıkı bir beyin fırtınası gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra bu fikirleri bir araya getirerek sakin bir şekilde değerlendirebilir ve aralarından eleme yapabilirsiniz.

Hikayenin Gücüne İnanın

Şirketinizin ya da markanızın ismi onun gelecek hikayesini belirleyeceği gibi, ona hikayesini siz de verebilirsiniz. Özellikle markalaşma ve tüketici ile bağ kurma süreçlerinde size büyük oranda fayda sağlayacak hikayeleştirmeler, aynı zamanda logo seçimi, hizmetlerin sınıflandırılması ve hedef kitlenin yaratılması noktasında da katkıda bulunabilir. Hikaye arayışına girmek için ünlü roman ya da film karakterlerine göz atabilir, markanıza uygun olduğunu düşündüğünüz karakterler üzerinden hikayenizi yaratabilirsiniz. Eğer isterseniz kendi hikayenizi yaratmanız da mümkün.

Kararınızın Arkasında Durun

Sonunda karar verdiniz ve şirketiniz için aradığınız o etkileyici ve kalıcı ismi buldunuz. Bu ismin şirketin yaşamı boyunca kalıcı olacağını unutmayın. Bu nedenle verdiğiniz karar kadar, bu kararın kalıcılığını da sorgulamalısınız. Diğer şirketlerin ve en önemlisi müşterilerinizin sizi nasıl tanıyacağını belirleyen isim tercihiniz asla değiştirilemez olmasa da, bu doğrultuda seçilmesi tavsiye ediliyor. Çünkü her yeni isim ve yeni kimlik, tüketici için aşılması gereken yeni bir tepe demek. Geriye dönmemek için kararınızı net vermeye özen göstermelisiniz.

İsim Sorunsalı: Şirketinize İyi Bir İsim Nasıl Bulursunuz?

Benzer İçerikler