İşinize Uygun Hafif Ticari Araç Seçimi

Filo araç kiralama ya da yıllık araç kiralama işlemlerinde, işletmeler tarafından en sık tercih edilen çözümlerden biri olan ticari araçlar, geniş ve fonksiyonel yapılarıyla farklı sektörden birçok iş verenin gözü kapalı güvenebileceği araç modellerinden biri haline geldi. Şirketler özelinde günden güne popülaritesi artan bu modellerde çeşitliliğin çok fazla olması, filonuzu oluştururken ya da uzun dönem araç kiralama yaparken tercih sürecinizde sizi zorlayabilir diye düşündük ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir ticari araç seçimi için size küçük ipuçları hazırladık.

Ticari Araç Nedir?

Ağırlıklı olarak yük taşıma gücü ve kapasitesine sahip araçların oluşturduğu ticari araç kategorisinde, binek araçlardan farklı olarak kişisel kullanım amacı bulunmaz. Ticari araçlar grubunu otobüs ve kamyonlar oluşturur. Orta ve küçük ölçekli şirketler ya da serbest meslek çalışanları ise bu grubun alt kategorisi olan hafif ticari araçlardan yararlanırlar. Bu araç sınıfı, kullanım ve büyüklüklerine göre minibüs, van, pick-up ve mini-van olmak üzere 4’e ayrılır.

Hangi Hafif Ticari Araç İşletmeniz İçin Uygun?

Hafif ticari araçlara iş hayatınızda yer vermeden önce, gerçekten bu ölçü ve kapasitede bir araca ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Çünkü, hafif ticari araç istemekle, bu araca gerçekten ihtiyacınız olması arasında büyük fark vardır. Bu fark, hem kiralama işleminizde hem de kullanım sürecinizde büyük farklar yaratacaktır. Aracı ne sıklıkla kullanacağınız, boyutlarının sizin için yeterli olup olmayacağı gibi kriterlerin yanı sıra, eğer sıklıkla eşya yüklemesi yapmayacaksanız, hafif ticari araç sahibi olmanızı zorunlu kılacak bir durum da yok demektir. İhtiyaç duyduğunuzdan emin olduğunuz noktada, bu kez hafif ticari aracınızın boyutuna karar vermelisiniz. Unutmayın, genişlik her daim kapasite anlamına gelmemekle birlikte, şayet çok ağır yükler taşımayacaksanız, enine geniş ve diz aralığı fazla olan modelleri tercih edebilirsiniz. Tercihlerinizi yapmadan önce, en popüler hafif ticari araç modellerine birlikte göz atalım.

Kaynak

Küçük Boy Hafif Ticari Araçlar

Son dönemlerde çok amaçlı binek araçların popülerleşmesine rağmen, hafif ticari araçlar -özellikle küçük işletmeler bazında- hem yakıt tüketimi hem de değerleri sebebiyle tercih edilmeye devam ediliyor. Bu sınıfın 3 adet yıldızı var: Ford Transit Connect, Fiat Doblo Cargo ve Volkswagen Caddy. Konforlu sürüş imkanı, uygun fiyatları ve düşük yakıt tüketim oranlarıyla birçok işletmecinin kalbini çalan Ford Transit Connect, tacını devretmeye pek niyetli gibi görünmüyor. İşlevselliğin yanı sıra, tasarıma da önem veren işletmeciler için ilaç niteliğinde çözümler sunan Volkswagen Caddy, tıpkı dış tasarımı gibi iç mekan tasarımında da seleflerinden çok daha premium bir görünüm sergiliyor. Benim derdim kapasitesi, gerisi işin cilvesi diyenler içinse çözüm Fiat Doblo Cargo’da saklı.

Kaynak

Orta Boy Hafif Ticari Araçlar

İş rutini daha yoğun geçen, büyük işletmelerin tercih ettiği orta boy hafif ticari araçlar, genellikle lojistik temelli kullanılsa da, uzun yolda konfor amaçlı tercih edilen modeller de mevcut. Geniş gövdelerinin yanı sıra, ağır yüklerin altından kalkabilen bu modellerin en dikkat çekenleri; Volkswagen Transporter T6, Ford Transit Custom ve Mercedes-Benz Vito olarak karşımıza çıkıyor. Volkswagen Transporter T6, trafikte vakit geçirenler için oldukça tanıdık bir sima. Bu yıl 2017 makyajıyla aramıza dönen model, viraj dengeleme sistemi ESP, patinaja karşı önlem olarak kullanılan ASR ve motor frenini kontrole odaklanan EBC gibi teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. Yakıt tüketiminde de büyük fark yaratan model, 100 km başına yalnızca ortalama 7 litre yakıt sarfiyatı yapıyor. Listenin ikinci yakışıklısı Ford Transit Custom, ticaret odaklı işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle yola çıkmış. Düşük kullanım maliyeti ve dayanıklılıkları ile öne çıkan model, 2.2 litrelik geliştirilmiş Duratorq TDCi dizel motoru ile sınıfının en düşük yakıt ekonomisi sunma iddiasını taşıyor. Sırada assolist Merdeces-Benz Vito var. Koşulsuz konfor ve güven, oturma odası rahatlığında kabin ve çok yönlü bir kullanım. Güneş ışınlarının keyfine varabileceğiniz sun-roof da cabası. Eğer eşya taşımaktan öte, konforla ilgili ihtiyaç ve beklentileriniz varsa, Mercede-Benz Vito ile tanışmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.

Kaynak

Büyük Boy Hafif Ticari Araçlar

Eğer büyük boy hafif ticari bir araca gerçekten ihtiyacınız varsa, bu konuyla ilgili herhangi bir şüphe yaşama oranınız çok düşük olacaktır. Orta boyuttaki kuzenlerinden hem fiyat hem de performans anlamında daha yüksek bir noktada duran bu araçlar içerisinde tek bir model var ki, diğerlerinin arasından sıyrılalı uzunca bir süre oluyor. Mercedes-Benz Sprinter, dört çekişli sistemi, her daim sağladığı lüks hissi ve yüksek teknolojik çözümleriyle, hem iş verenlerin hem de çalışanların favorisi olmaya devam ediyor. 2018 yılına ait yeni makyajının teaser’ını geçtiğimiz günlerde yayınlayan modelin, diğer Mercedes modellerinde olduğu gibi bir dizi güvenlik ve sürüş asistanı sistemine sahip olması bekleniyor.

İşinize Uygun Hafif Ticari Araç Seçimi

Benzer İçerikler