İşinizi Daha Heyecanlı Hale Getirmenin 5 Yolu

Girişimcilik maceranız için yola koyuldunuz ve tüm çabalarınızdan sonra hayalinizdeki iş fikrini gerçeğe dönüştürmeyi başardınız. Her şey harika başladı, fakat birçok girişimci ya da işveren gibi siz de bir süre sonra iş rutininiz, yoğunluğunuz ya da farklı sebeplerden ötürü heyecanınızı kaybetmeye başladınız. Ya da her şey yolunda giderken çalışma ekibiniz büyük bir motivasyon kaybı yaşamaya başladı. Bu gibi durumlar, tıpkı iş geliştirme süreçlerinde olduğu gibi sıklıkla yaşanabilen ve sanılanın aksine oldukça kolay bir biçimde atlatılabilen dönemsel sıkıntılar olarak karşınıza çıkabilir. Önemli olan, kendi iş yaşantınıza ve şartlarınıza uygun bir şekilde bu sıkıntılı süreci kalıcı bir şekilde aşabilmek. Sizin için derlediğimiz, KOBİ dostu motivasyon artırma ipuçlarına göz atın ve hikayenizin yarıda kalmasının önüne geçin!

Rutininizi Yenileyin

Kimi zaman işler öyle bir hal alır ki çok yoğun bir atmosferde çalışmasanız dahi, sıradanlaşan iş akışınız daha da bunaltıcı bir hale gelir. Bunun önüne geçmek içinse yalnızca küçük değişiklikler yapmanız yeterli olacaktır. Örneğin, şirket içi toplantılarınızı gözden geçirerek farklı zaman dilimlerine yayabilir, gerçekten ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüz rutin toplantıları eleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük iş sıralamanızı değiştirerek gün içinde gerçekleştirdiğiniz eylemleri çeşitlendirebilir ve her gün aynı günü yaşıyormuş hissini bir kenara koyabilirsiniz.

Eğlenceyi İş Hayatınıza Taşıyın

Ciddiyet bazen motivasyonun önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımıza çıkar. Zaman zaman iş yerinizi hem kendiniz hem de çalışanlarınız için eğlenceli hale getirmek ve beraberce iş harici vakit geçirmek gibi adımlar, ihtiyacınız olan motivasyonu sağlayabilir. Bu durum çalışanlarınız bazında da “ciddi” atmosferden sıyrılarak daha sağlıklı iletişim kurabilecekleri, daha sosyal bir iş yaşamı sunar. Unutmayın, çalışanlar için hedefler ve çalışmalar kadar, kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri bir ortamda bulunmaları da büyük önem taşır.

Merak Etmeyi Asla Bırakmayın

Steve Jobs’ın ünlü “Aç kal, budala kal” sözünden hareketle iş yaşamınızın hangi evresinde olursanız olun, merak etmeye ve araştırmaya devam edin. Üstelik yalnızca kendi uzmanlığınız ya da ilgi alanınızla ilgili değil, daha önce hakkında hiç düşünmediğiniz ya da tanışma fırsatı bulamadığınız konularla ilgili de çalışmalar gerçekleştirin. Bu çalışma ya da araştırmaların, size mesleğinizle ilgili katkıların yanında bahşedeceği motivasyon ve heyecanın da mevcut iş akışınızı bir adım öteye taşıma noktasında yardımcı olacağını göreceksiniz.

Uzaklaşmayı Deneyin

Problemleri saptamak ya da yeni bir çıkış yolu bulmak için çoğunlukla daha geniş bir bakış açısına sahip olmanız gerekir. Bunun en hızlı ve etkin yöntemi ise kısa dönem yapacağınız bir tatil olabilir.  Bir süreliğine stresli iş akışından uzakta, zihninizi boşaltmak ve yeni kararlar almak, sizi yeniden denemek konusunda da motive edecektir. Stresli ruh halinden kurtulmadıkça küçük meselelerde dahi duygusal davranabilir ve sağlıklı kararlar veremeyebilirsiniz. Bu nedenle uzunluğu ya da kısalığına takılmadan, kendinize zaman ayırmayı ve tatilin motive edici kollarına kendinizi bırakmayı ihmal etmeyin.

Başkalarına Yardım Edin

Motivasyon hissini besleyen; heyecan, enerji ve mutluluk gibi etkenler, kimi zaman yalnızca sizin aracılığınızla ortaya çıkmayabilir. Psikolojide “yardımcı yüksek motivasyon” olarak dile getirilen, başkalarına yardım ederek motive olma fikrini siz de iş hayatınıza uygulayabilirsiniz. Uzmanlar da başkası için bazı şeyler yapmanın, bağlanma hissini arttırdığının ve ilişkileri güçlendirdiğinin altını çiziyor. Bu nedenle yapılacak işler listenizden sıkıldığınızı düşünüyorsanız çalışma arkadaşlarınızın yardımınıza ihtiyacı olup olmadığını kontrol edebilir ve onlara ihtiyacı oldukları noktalarda destek sunabilirsiniz.

İşinizi Daha Heyecanlı Hale Getirmenin 5 Yolu

Benzer İçerikler