İstanbul Park özellikleri | Formula 1 Intercity pist rekorları

İstanbul Park özellikleri | Formula 1 Intercity pist rekorları | istanbul park | Blog

İstanbul Park özellikleri | Formula 1 Intercity pist rekorları | Blog

İstanbul Park özellikleri

istanbul park plan | parcacix blog

   21 Ağustos 2015 günü açılan İstanbul Park Intercity pisti, Formula 1 yarışlarına 2011 yılına dek ev sahipliği yapmıştır. 2005 yılında ki ilk Türkiye Grand Prix yarışını, McLaren Mercedes takımından, Fin pilot Kimi Raikonen kazanmıştır. İstanbul Park pisti dünya standartlarına uygun ve dünyanın en büyük yarış organizasyonu olan, FIA’nın düzenlediği Formula 1 yarışlarına sekiz sene boyunca ev sahipliği yapmıştır. Bu pistin özellikleri arasında en çok dikkat çeken;  2 Milyon 215 Bin Metrekare‘lik bir yerleşke üzerine kurulu olması. Pist ilk açıldığında ismi İstanbul Speed Park konulmak istensede, halkın ana dili olan Türkçe’ye uyarlanması amacıyla İstanbul Park olarak düzenlendi. F1 pilotlarının, yarış öğeleri arasında en çok zorlandığı unsurlardan biri, pistin, saat yönünün tersine koşuluyor olmasıdır ki, bu unsur Intercity pistin özellikleri arasında yer alır. İstanbul’un en bilindik çekişmesi; 2005’in şampiyonu Fernando Alonso ile 7 kez Formula 1 şampiyonu olan Michael Schumacher arasındaki çekişmeydi. İstanbul Park teknik özellikleri ise şu şekilde;

İstanbul Park teknik özellikleri

Toplam pist uzunluğu: 5 bin 338 metre Toplam tur sayısı: 58 tur Pistin genişliği: 14-21.5 metre Toplam viraj sayısı: 14 dönemeç Sola viraj sayısı: 8 dönemeç Sağa viraj sayısı: 6 dönemeç Toplam düzlük sayısı: 4 En keskin virajın yarıçapı: 15 metre Pistin en uzun düzlüğü: 720 metre Start düzlüğü uzunluğu: 655,5 metre Çıkılabilen en yüksek hız: 320,58 kilometre/saat Alt geçit sayısı: 2 Üst geçit sayısı: 3 Lastik bariyer sayısı: 124 bin

İstanbul Park seyirci kapasitesi ve bina alanları

Pistin genel yerleşkesi: 2 milyon 215 bin metrekare İstanbul Park toplam tesis alanı: 100 milyon 729 bin 425 metrekare Padok binaları alanı: 47 bin 400 metrekare Tribün alanı: 12 bin 700 metrekare Diğer alanların toplamı: 6 bin 800 metrekare Pistin toplam bina alanları: 66 bin 900 metrekare Ana tribün kapasitesi: 25 bin kişi Geçici tribün kapasitesi: 50 bin kişi Serbest doğal tribün kapasitesi: 50 bin kişi VIP loca kapasitesi: 5 bin kişi Toplam otopark kapasitesi: 12 bin araç İstanbul Park seyirci kapasitesi (toplam): 130 bin kişi

istanbul park pist planı 2005-2011 | parcacix blog

Formula 1 istanbul park istatistikleri | Pistin F1 tarihçesi

   Formula 1 yarışlarının Türkiye Grand Prix’i 7 yıl boyunca İstanbul Park Intercity pistinde koşulmuştur. İstanbul Park galibiyet rekorunu Felipe Massa elinde bulundurmaktadır. Bu rekoru üst üste 3 senelik galibiyet ile kazanmıştır. 2006, 2007 ve 2008 seneleri. 

   Formula 1 yarış pilotları açısından, bu pistin en tehlikeli virajı: 8. virajdır. 7 sene boyunca pilotların korkulu rüyası olan 8. viraj, üst üste 3 apex noktasına sahiptir. Bu sebeple pilotlar, bu virajda çok yüksek bir G kuvvetine maruz kalır ve sarsılırlar. G kuvveti alanında dünyanın en zor dönüşlerinden biri olma ünvanına sahiptir. İstanbul Park Intercity pistinin, Formula 1 serüveni şu şekilde cereyan etmiştir:

2005 yılı

   2005 yılında ilk Türkiye Grand Prix’i düzenlendi. Formula 1 otomobillerinin, Türkiye’ye ayak basmış olduğu tarih 2005’dir. İstanbul’da koşulan ilk GP’nin galibi McLaren-Mercedes takımından Kimi Raikonen oldu. İkinci Renault takımından Fernando Alonso olurken, üçüncü McLaren-Mercedes takımı 2. pilotu Juan Pablo Montoya oldu. Yarışın en hızlı turu Juan Pablo Montoya tarafından atıldı. En hızlı tur süresi: 1 dakika 24.770 saniye

2006 yılı

   2006 yılında, İstanbul Park Intercity pistinde düzenlenen, 2. Türkiye Grand Prix’ini, Ferrari takım pilotu Felipe Massa kazandı. Felipe Massa; Start-Finish arasında liderliği bırakmayarak (Hiç geçilmeyerek) yarışı kazandı. İkinci Renault takımından Fernando Alonso, üçüncü ise efsane Ferrari pilotu Michael Schumacher oldu. Yarışın hafızalardan silinmeyecek battle’ı ise, 2005’in şampiyonu Fernando Alonso ile 7 kez Formula 1 şampiyonu olan Michael Schumacher arasındaki çekişmeydi. 2006 San Marino Grand Prix’inde Alonso’yu arkasında tutarak yarışı kazanan Schumacher, bu kez Alonso’yu geçmek için uğraştı, ancak başaramayınca Alonso 2., Schumacher ise 3. oldu. Bu çekişme halen Formula 1 jeneriklerini süslemektedir. İstanbul Park tarihinin en iyi çekişmesi adında bir yarışma olsaydı muhtemelen en üst sırada olurdu. 

2007 yılı

   2007 yılında, İstanbul Park Intercity pistinde düzenlenen, 3. Türkiye Grand Prix’ini, bir önceki sene olduğu gibi yine Ferrari takım pilotu Felipe Massa kazandı. İkinci McLaren-Mercedes takımından Kimi Raikonen, üçüncü ise Renault pilotu Fernando Alonso oldu. Bu galibiyet ile Felipe Massa, İstanbul’da galibiyet serisini 2’ye çıkardı.

2008 yılı

   İstanbul Park’ın en çok kazanan ismi olan Felipe Massa, bu yarışında galibi oldu. Galibiyet serisini 3’e çıkardı. 2008 yılında İstanbul’da  düzenlenen Formula 1 4. Türkiye Grand Prix’ini Ferrari pilotu Felipe Massa kazanırken, ikinci ise yıldızı yeni yeni parlayan McLaren Mercedes pilotu Lewis Hamilton oldu. Üçüncülüğün sahibi ise Ferrari pilotu Kimi Raikonen oldu. En hızlı turun sahibi ise 1 dakika 26.506 saniye ile Kimi Raikonen oldu.

2009 yılı

   Felipe Massa’nın galibiyet serisine veda ettiği yarıştır. İstanbul’da düzenlenen, 5. Türkiye Grand Prix yarışının kazananı Brawn GP takımından Jenson Button oldu. İngiliz pilot, yarış kazanmasına hiç aşina olunmayan bir takım ile, pol pozisyonunda başlamamış olmasına rağmen yarışı kazanmayı başarmıştır, ayrıca İstanbul’da; pol pozisyonundan, yani 1. sıradan başlamadan yarış kazanan ilk isim olmuştur. İkinci Redbull takımından Mark Webber, üçüncü ise isminden söz ettirmeye başlayan ve Redbull’a yeni transfer olan  Sebastian Vettel olmuştur.

2010 yılı

   2010 yılında, İstanbul Park Intercity pistinde, 6. Türkiye Grand Prix’i koşuldu. İstatislik verilere göre bu yarışın galibi McLaren Mercedes takımından Lewis Hamilton oldu. İkinci Brawn Gp takımından Jenson Button ve üçüncü ise Redbull takımından Mark Webber oldu. 

2011 yılı

   2011 yılı, Formula 1 organizasyonunun Türkiye ve İstanbul’a veda ettiği yarıştır. Hükümet ile anlaşmaya varılamamasından mütevellit, FIA, Formula 1 yarışlarını ülkemizden çektiğini duyurmuştur. F1’in ülkemizde ki son yarışını Redbull pilotu Sebastian Vettel kazanmıştır. İkinci Redbull’dan Mark Weber ve üçüncü ise Ferrari takımından Fernando Alonso olmuştur.

İlgili yazılar: Formula 1 Pistleri ve özellikleri

Link: https://www.parcacix.com/blog/formula-1-pistleri-ve-ozellikleri-f1-gp/

istanbul park popüler sorgular:

istanbul park pistinin özellikleri Formula 1 pist özellikleri istanbul park pist özellikleri 2005 yılı istanbul Formula 1 2006 yılı istanbul Formula 1 2007 yılı istanbul Formula 1 2008 yılı istanbul Formula 1 2009 yılı istanbul Formula 1 2010 yılı istanbul Formula 1 2011 yılı istanbul Formula 1 istanbul park Sebastian Vettel istanbul park Sebastian Lewis Hamilton istanbul park 

İstanbul Park özellikleri | Formula 1 Intercity pist rekorları

Benzer İçerikler