İyi Bir Filo Yöneticisi Nasıl Olunur?

İş yaşantınızın neredeyse her alanında işletmenizi bir adım öne geçirecek yatırımlarınızdan biri, şirketiniz için özenle yarattığınız araç filonuzdur. Uzun dönem araç kiralama ya da filo kiralama, titizlikle gerçekleştirilmesi gereken bir süreç olsa da, ne yazık ki filonuzu oluşturmakla sınırlı kalmıyor. Sürekliliğini sağlamak adına, filonuzun iyi yönetilmesi ve ona “kulak verilmesi” de gerekiyor. Siz de başarılı bir filo yöneticisi olmak ve filonuzu daha etkin bir hale getirmek istiyorsanız mutlaka bu ipuçlarına göz atın!

Her Koşulda Planlı Olun

Söz konusu filo yönetimi olduğunda yapılacak çok iş, dikkat edilecek birçok husus olacaktır. Bu nedenle, işlerinizin sistematik bir şekilde ilerlemesi için bir planlama dahilinde hareket etmelisiniz. Peki bu tam olarak ne demek? Örneğin; filonuzda kaç aracın bulunduğu, bu araçların hangi dönemlerde ne amaçla ve kimler tarafından kullanılacağıyla ilgili bir planlama çıkartmanız, hem iş akışınızın aksamasını önler hem de geriye dönüp baktığınızda bir kaosun içinde kaybolmanızı engeller. Bunun yanı sıra, filonuzda yer alan araçların habersiz ya da amaç dışı kullanımının önüne geçebilir ya da ihtiyaç halinde kimi esnetmelere giderek otomobillerinizi ihtiyaç halinde farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Yani kontrol tamamen sizde olur!

Filozun Güvenliği İçin “Tepki” Yerine “Etkide” Bulunun

Sürücülerinizin dikkatini dağıtabilecek birçok risk her saniye onları bekliyor. Bu nedenle, bu risklerin yaratabileceği olumsuz sonuçları en aza indirgemek için mevcut problemlerden önce potansiyel problemleri belirleme ve bunları çözme yoluna gitmelisiniz. Çünkü, mevcut problemlerle ilgili çözüm şansınız daha düşük olur ve genellikle bu aşamada tepkiye başvurulur. Şayet siz daha yapıcı ve kalıcı sonuçlar elde etmek isterseniz, sürücü davranışlarının analizini yapabileceğini araç takip sistemlerinden yararlanarak; sürücülerinizin sık yaptığı hatalar ya da yapabilecekleri iyileştirmeler üzerine çıkarımlar yaparak, çıkarımlarınızı hayata geçirebilirsiniz.

Araçlarınızın Bakımını “Herkes” İçin Kolay Hale Getirin

Kulağa nasıl geldiğini biliyoruz ancak araç bakımı %50 sizin sorumluluğunuz olduğu kadar %50 de sürücünüzün sorumluluğunda. Bu nedenle, onların bu süreçle ilgili hiçbir noktayı atlamaması ve size eksizsiz şekilde raporlaması için, işleri biraz kolaylaştırmanız gerekebilir. Tahtaya not ettiğiniz ya da arabaya el yazısıyla bıraktığınız binlerce notun işe yaramadığını biliyoruz. İşte bu nedenle, filonuz için etkin bir bulut sistemi tanımlayarak, her an araçlarınıza ulaşabilir ve bu sistem üzerinden anlık olarak herhangi bir problem olup olmadığına dair bildirim alabilirsiniz. Bulut sistemi potansiyel problemleri saptayarak önlem almanızı ve aracın -rutin bakımları dışında- herhangi bir ek bakıma ihtiyaç duymadan uzun ömürlü kullanılabilmesini sağlar.

Sürücü Performansını Ödüllendirin

Filonuzun asıl kahramanları sürücüler, araçlarınızın verimi ve geleceğiyle ilgili en büyük sorumluluğu taşıyor. Sürücü davranışları yalnızca güvenlik sebebiyle değil otomobil bakımı ve yakıt tüketimiyle ilgili maliyetleri ciddi oranda etkileyebiliyor. Bunun önüne geçmek ve sürücülerinizin filonuz için ne kadar değerli olduğunu göstermek için onları ödüllendirme yoluna gidebilirsiniz. Bunun için de, birçok noktada olduğu gibi araç takip sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Sürücünüze sıkça yaptığı hataları göstererek, bu hataların üzerinden nasıl gelebileceğiyle ilgili onu bilgilendirebilirsiniz. Onlara ne kadar fazla geri bildirimde bulunursanız ve bu geri bildirimler üzerinden onları ödüllendirirseniz, sürücüler bazında o derece güven kazanırsınız. Diğer yandan ödüllendirme sistemi, aynı zamanda sürücülerin daha motive çalışmalarına yardımcı olur. Eğer ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsanız, dönemsel olarak sürücülerinize eğitim sağlayabilir ve onları cesaretlendirebilirsiniz.

İyi Bir Filo Yöneticisi Nasıl Olunur?

Benzer İçerikler