Kasko Neden Gereklidir?

Her sabah yollara koyulan yüz binlerce sürücünün hayatını derinden etkileyebilecek oldukça büyük bir önem arz eden kasko sigortası, hiçbir koşulda ihmal edilmemesi ya da gözden kaçırılmaması gereken, trafiğin olmazsa olmazlarından biri olarak kabul ediliyor. Genellikle trafik sigortası ile karıştırılan kaskonun kapsamı ve yararlarına göz atın, siz de aracınızı güvence altına alın.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko sigortalarının hesaplanması sigorta şirketlerince gerçekleştirilir. Kaskonuzu seçmek için birden fazla kritere göz atmanız gerekebilir. Çünkü her sigorta şirketi farklı kapsam ve fiyatta kasko sigorta paketi sunar. Araç kasko değeri hesaplama işleminde 3 temel kriter bulunur: Aracın marka, yaş ve model gibi özellikleri, sürücünün ehliyeti ve kaza geçmişine yönelik sürücü profili ve seçilen teminatlar. Bu kriterlere ek olarak, sürücüye daha önce herhangi bir kazaya karışmaması durumunda sunulan kazasızlık indirimi de satın alacağınız sigortanın fiyatına etki edebilir. Sigortanız hesaplanırken aracınız ve sizin için bir risk planı çıkarılır. Bu risk planı sizin ya da aracınızın yaratabileceği riskler kadar maruz kalabileceği riskleri de içerir. Bu nedenle yaşadığınız adres, aracınızın plakasına ait bilgiler, sürüş deneyiminiz, aracınızın ne kadar süredir trafikte olduğu gibi birçok detaylı bilgi gözden geçirilir ve hesaplama bu değerlendirme üzerinden yapılır. Böylece kasko değeri yüksek araçları ve masraflarını önceden belirleyebilir, tatsız sürprizlerle karşılaşmazsınız.

Kasko Sigortası Neden Yaptırılır?

İsteğe bağlı olarak yapılan kasko sigortası, aracınıza kaza sonucu gelebilecek zararları kapsar. Her araç sahibi ve araç modeli için farklı teminatlarla hazırlanan kaskolar; hırsızlık, kaza, çarpma, sıyrılma ya da aracınızı etkileyebilecek doğal afetlerden kaynaklanan zararlara karşı aracınızı korur. Kasko, kaza durumlarının yanı sıra, aracınızın arızalanması ve yolda kalması gibi durumlarda çekici ve kurtarıcı hizmetleri sağlar. Kaza boyutu ya da tipi gözetmeden, kaza esnasında hem aracınız hem de kazayı deneyimleyen sürücü ve yolcuları kapsayacak şekilde maddi güvence sağlayan kaskoların yaptırılması zorunlu değildir. Ancak trafiğe çıkan herhangi bir aracın modeli, yılı, markası ve tipi gözetilmeden kasko yaptırması kesinlikle önerilir. Kasko sahibi olduğunuzda, sizin yapabileceğiniz kazalar dışında maruz kalabileceğiniz kazalar için de hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış olursunuz.

Kasko Sigortası ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

– Trafik sigortası ve kasko arasındaki ilk ve en önemli fark, trafik sigortasının zorunlu, kaskonun kişinin isteğine bağlı olmasıdır.  

– Trafik sigortasında tüm kriter ve denetimler devlet tarafından belirlenir ve uygulanır. Dolayısıyla kaza sonucu oluşan zarar mevcut trafik sigortasından daha yüksek olursa, geriye kalan meblağ kazaya karışan sürücü tarafından karşılanır. Ancak kaskoda poliçe kapsamı esnektir ve ihtiyaç olunan meblağlara göre genişletilebilir.

– Zorunlu trafik sigortası yalnızca kazaya maruz kalan tarafların kaza masraflarını karşılar; ancak kasko kazayı gerçekleştiren kişilerin masraflarına yöneliktir.

– Trafik sigortasının teminat limitleri belirli oranlarda olsa da trafik sigortası fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleştirilir. Bu noktada izlenebilecek en mantıklı yol; en uygun trafik sigortasını araştırıp onu yaptırmaktır. Ancak kasko için aynı durum geçerli değildir. Kasko fiyatları poliçenin neleri kapsadığına göre değişiklik gösterdiğinden temel amaç, kaskonun en ucuzunu değil; en avantajlısını bulmaktır.

Tüm bunlarla uğraşmamak ve trafikte güvenle seyahat etmek için siz de şirket ulaşımlarınızda uzun dönem araç kiralama yöntemine başvurabilirsiniz. Böylece tüm masraflarınızı önceden bilir, herhangi bir kaza yaşadığınızda ekstra ödeme yapmak durumunda kalmazsınız. Hem aracınız hem de siz her anlamda güvende olursunuz.

Kasko Neden Gereklidir?

Benzer İçerikler